Wielu rowerzystów kwestionuje komfort jazdy w kasku. A to jest za ciasny, a to jest za luźny. Ogranicza widoczność, ruchy głowy, bo jest ciężki lub się zsuwa. Problemem nie jest sam kask, a wybór, który na niego padł....

Nie kwestionuj sensu zakupu kasku rowerowego. Życie ma się tylko jedno. Według badań naukowych jadąc rowerem w kasku, zmniejszasz ryzyko urazu głowy o 85%. Problemem nie jest to, czy kask jest Ci potrzebny, tylko który wybrać. Dzięki poniższym podpowiedziom dokonasz trafnego wyboru.

Wielu rowerzystów kwestionuje komfort jazdy w kasku. A to jest za ciasny, a to jest za luźny. Ogranicza widoczność, ruchy głowy, bo jest ciężki lub się zsuwa. Problemem nie jest sam kask, a wybór, który na niego padł. Jeśli wybrałeś kask rowerowy „za jakiś”, to znaczy, że źle Ci doradzono lub nie skorzystałeś z fachowej pomocy. Stwierdzisz: „Przecież i tak kask nie ochroni mnie przed upadkiem z dużą prędkością lub zderzeniem z autem”.

Nie? 5 sierpnia 2020, finisz Tour de Pologne w Katowicach. Przy zmierzonej prędkości sprintu 82 km/h kolarz Fabio Jakobsen zostaje pchnięty przez swojego rywala na ciężkie bandy tuż przed metą. Fabio doznał licznych złamań i uszkodzenia podniebienia, dlatego ciężko było go zaintubować – umożliwić oddychanie. Mózg jednak nie doznał żadnych obrażeń! Dlaczego? Odpowiedź nasuwa Ci się już sama, prawda? Ponieważ miał profesjonalny kask…


Przed czym właściwie chroni Cię kask?


Nie musisz być zawodowym kolarzem, aby ulec podobnej sile uderzenia na rowerze. Przecież samochód jest ciężki i porusza się szybko. Prędkość pomnożona przez masę to siła uderzenia podobna do tej, którą przeżył Fabio Jakobsen. Nawet na zwykłej drodze ścieżka rowerowa przecinająca szybką trasę może być dla Ciebie równie niebezpieczna, jak finisz kolarski.

Poza tym możesz uprawiać kolarstwo górskie – MTB, wyczynowe - dirt. Akrobacje, strome zjazdy także niosą za sobą ryzyko silnego uderzenia, nawet wielokrotnego o podłoże czy przeszkody terenowe – krawężnik, drzewo. Badania przeprowadzone w 1989 już roku przez wybitnych naukowców Państwa Thompson udowodniły, że w razie wypadku rowerzystom grozi o 85% mniej urazów głowy. Dlatego właśnie musisz kupić kask i dobrać go odpowiednio do swojej postury, potrzeb, stylu jazdy i rodzaju roweru.


Na co zwrócić uwagę wybierając kask rowerowy?


Przede wszystkim skup się na jakości kasku. Przy poszukiwaniach korzystaj wyłącznie z autoryzowanych źródeł sprzedaży – sklepy rowerowe, sklepy sportowe. Jeśli kupujesz kask na bazarze, to może będzie on ładny i efektowny, ale nie spełni swojej podstawowej funkcji – ochrony głowy. Zazwyczaj są to egzemplarze kiepskiej jakości. Produkty markowych firm od lat zajmujących się produkcją kasków rowerowych to specjalistyczne warianty do jazdy miejskiej, enduro, MTB czy szosowej. Profesjonalni producenci uwzględniają rodzaj materiału, wytrzymałość czy sposób osłonięcia głowy – czerep, ciemię, twarz.

Mało tego, dbają o komfort użytkownika. Profesjonalne kaski rowerowe mają otwory wentylacyjne, których lokacja ogranicza potliwość głowy. Nie bez znaczenia jest waga kasku. Zbyt ciężki kask może wywołać uraz mięśniowy lub szkieletowy, szczególnie u dzieci. Dlatego wysokiej jakości kaski są lekkie, komfortowe i niemal nieodczuwalne po założeniu. Oczywiście pozostaje podstawowa kwestia, czyli rozmiar kasku…


Jak dopasować rozmiar kasku?


Wymiary kasków rowerowych są podawane przez producentów w rozmiarach literowych lub w centymetrach/calach. Kaski dziecięce, kaski męskie i kaski damskie mają rozmiary literowe XS, S, M, L czy XL dostosowane do wieku i gabarytów rowerzysty. Rozmiar oznacza obwód głowy w przedziale:

  • XS – 53-54 cm,
  • S – 55-56 cm,
  • M – 57-58 cm,
  • L – 59-60 cm,
  • XL – 61-62 cm.

Producenci podają także bezpośrednio rozmiar kasku w centymetrach w opisie produktu.

Jeśli chcesz dopasować idealnie kask, zmierz obwód głowy w najszerszym miejscu. Jest to zazwyczaj 1 cm nad skroniami i uszami. Ułóż równo centymetr lub miarę krawiecką w opisanym miejscu i nie przyciskaj na siłę. Miara powinna przylegać do skóry, ale nie wgniatać się w nią. Tak sporządzony pomiar pozwoli Ci wybrać dobrze dopasowany i wygodny kask. Rozmiar znasz, a teraz sprawdź, jaki wpływ na wybór kasku mam wiek...


Dobieramy kask rowerowy dziecięcy


Kaski rowerowe dla dzieci nie są obowiązkowe według polskiego prawa, jednak stanowią wiele bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim chronią dopiero rozwijający się delikatny układ szkieletowy Twojego dziecka przez aerodynamikę i niską wagę. Osłaniają formującą się czaszkę, czyli delikatnie ciemię, a w wybranych egzemplarza brodę. Dzięki takim własnościom Twój maluch nie przeciąży odcinka szyjnego kręgosłupa i ochroni głowę przed otarciami, złamaniami czy wstrząśnieniem mózgu. W skrajnych wypadkach przed nieodwracalnymi zmianami mózgowymi, częściowym lub całkowitym niedowładem kończyn czy upośledzeniem umysłowym.

Rozmiar kasku dla dziecka wybierasz przez opisane powyżej mierzenie głowy lub tabelę rozmiarów producenta. Jeśli dziecko będzie jeździło w czapce, dodaj do wyniku pomiaru ok. 1 cm. Pamiętaj, że stały rozmiar kasku wybierasz u małego kilkuletniego dziecka średnio co 2 lata, a u starszych co 3 - 5 lat.

Alternatywą dla kasków stałych są modele z precyzyjnym systemem dopasowania do głowy Autofit. Po założeniu kasku na głowę odchylając część ruchomą – tylną, system automatycznie dopasuje rozmiar do profilu głowy Twojego dziecka. Dodatkowo wygeneruje odpowiednie naprężenie utrzymujące kask w stałej pozycji.

A teraz dopasuj kask dla siebie i swojego stylu jazdy…

Najczęściej wybierane przez rodziców kaski dziecięce



Kask damski i kask męski oparty o nowe technologie takie jak MIPS


Twoje dziecko nie skorzysta szybko z uroków jazdy MTB czy szosowych wrażeń przy 80 km/h, ale TY możesz. W takim wypadku wybierz kask, który również łatwo dopasujesz do profilu Twojej głowy dzięki regulowanemu systemowi Roc Loc® - wygodnie i bezpiecznie wyregulujesz kask. Jeśli ustawisz rozmiar, kształt to skup się na bezpieczeństwie.

Świetnym dopełnieniem w Twoim kasku może być system MIPS. Jest to innowacyjny system zabezpieczający głowę rowerzysty przed upadkiem – szczególnie przy jeździe wyczynowej. MIPS (MULTI-DIRECTIONAL IMPACT PROTECTION SYSTEM) polega na odizolowaniu skorupy od warstwy przylegającej bezpośrednio do głowy. Dzięki temu przy upadku impet pochłania skorupa – tarcie, przeszkoda, a wewnętrzna część kasku uniemożliwia jego zsunięcie się czy przesunięcie.

Czytaj więcej na temat technologii MIPS ->

Popularne modele kasków z technologią MIPS



Jak dobrać kask do rodzaju roweru MTB, enduro, szosowego czy miejskiego?


Udało Ci się dopasować kask do rozmiaru i kształtu głowy, masz dobrą ochronę wewnętrzną, ale musisz jeszcze dostosować wybór do roweru i jego przeznaczenia. Teraz zwróć uwagę na to, gdzie będziesz jeździć rowerem i jakim rowerem. Każdy z kasków ma swoje wyjątkowe właściwości pod względem wytrzymałości, specyfiki ochrony głowy i komfortu jazdy.


  • Kask rowerowy MTB

    Świetnie sprawdza się do górskich stromych podjazdów i zjazdów. Twardy, wytrzymały, daje Ci bezkompromisowe bezpieczeństwo i komfort jazdy. Przez specjalne wydłużenie osłania tył Twojej głowy. Daszek osłania przed promieniami słonecznymi i przeszkodami typu gałęzie. Dodatkowo możesz wybrać model MTB z osłoną przeciw owadom. Kaski MTB zabezpieczą Twoją głowę przede wszystkim przed upadkiem pod dużym kątem.

Najczęściej kupowane modele kasków MTB


  • Kask rowerowy szosowy

    Doskonale osłoni Twoją głowę podczas szybkich eskapad „szosówką”. Jego aerodynamiczny kształt zmniejsza opór powietrza i jednocześnie niweluje obciążenie mięśni kręgosłupa. Dodatkowo jest wyposażony w zintegrowany MIPS zmniejszający siły rotacyjne. Według zapewnień producenta Giro kaski wyposażone w tę technologię mogą zmniejszyć siłę obrotową przenoszoną do mózgu podczas uderzeń.

Najczęściej wybierane modele kasków szosowych



  • Kask rowerowy fullface

    Ten typ kasku przyda Ci się, jeśli kochasz rowery typu BMX lub dirt. Akrobatyczne sztuczki, utwardzona nawierzchnia, bardzo duże kąty nachylenia, spadania powodują, że z ogromnym impetem możesz uderzyć w podłoże. Kask fullface osłania całą czaszkę, łącznie z żuchwą, dlatego łudząco przypomina kaski motocyklowe. Wykonany z lekkich i bardzo wytrzymałych włókien nie tylko osłania głowę przed silnymi uderzeniami pod dużym kątem, ale również nie obciąża odcinka kręgosłupa.

Najlepiej sprzedające się modele kasków FULLFACE



  • Kask do jazdy miejskiej lub mieszanej

    Jest połączeniem wytrzymałości, lekkości, odpowiedniej wentylacji, swobody i komfortu, ale rzadko sprawdza się podczas akrobatycznych sztuczek czy wymagających zjazdów górskich. Jego zadaniem jest ochrona głowy podczas jazdy z tradycyjną prędkością, bez narażania zdrowia na trudno dostępnych szlakach o zróżnicowanym podłożu. Jeśli zależy Ci na bardziej uniwersalnym rozwiązaniu, wybierz kask typu MTB czy szosowy.

Najczęściej wybierane przez klientów modele kasków miejskich


  • Kask rowerowy do Triathlonu/ czasowy

    Ten rodzaj kasku nastawiony jest na największe osiągi, gdzie liczy się każda sekunda, a opór powietrza i ilość energii na pedałowanie jest najważniejsza. Tego typu kaski zostały zoptymalizowane pod względem oporów powietrza, testowane w tunelach aerodynamicznych by zapewniać jak największą wydajność kolarza. Jeśli startujesz w zawodach triathlonowych, rywalizację bierzesz na poważnie i zależy ci na jak najlepszych wynikach to ten model kasku jest właśnie dla ciebie.

Popularne modele kasków czasowych / Triathlonowych

Jak widzisz, wybór kasku nie jest prosty. Dopasowujesz go do roweru, stylu jazdy czy wieku i budowy ciała. Masz też do wyboru egzemplarze oferujące automatyczne dopasowanie oraz specjalne technologie typu MIPS. Kolejność jest prosta, skup się na tym, gdzie chcesz jeździć, w jakim stylu i jakim rowerem. Wyszukaj odpowiedni model, dopasuj rozmiar, a dopiero potem skup się na walorach estetycznych – kolor, bryła czy piękne wzory. Producenci profesjonalnych kasków rowerowych zadbali również o szeroki wybór pod względem designu…, ale to zawsze na końcu.


Zobacz całą ofertę kasków rowerowych ->



Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.