Kaski rowerowe od zawsze budzą sprzeczne odczucia w opinii publicznej. Jedna strona przemawia za dodaniem omawianego sprzętu do obowiązkowego wyposażenia rowerzysty. Przeciwnicy przekonują o zmniejszonym komforcie jazdy w kasku na rower oraz chęci samodzielnego decydowania o swoim zdrowiu. Współcześnie produkowane modele to jednak najlepsza forma ochrony przed wypadkiem na drodze. Dlaczego warto używać kasków rowerowych?

 


Kaski rowerowe in-mold - technologia w praktyce


Standardowy kask rowerowy zbudowany jest z czterech elementów, zgodnych z unijną normą bezpieczeństwa EN 1078. Są to:

  • Skorupa
  • Wykładzina ochronna
  • Wykładzina komfortowa
  • Paski mocujące z zapięciem

Produkowany współcześnie kask rowerowy dla dzieci i dorosłych wykonany jest z pianki EPS w tzw. technologii in-mold. W tym przypadku zewnętrzna skorupa kaski o twardej konstrukcji jest trwale łączona ze styropianową pianką EPS, zgniatającą się podczas uderzenia. Kask rowerowy in mold wyposażony jest w wytrzymalszą strukturę, co przekłada się na większe możliwości ochronne. Na tym jednak nie kończą się zalety omawianej technologii. Kask na rower in mold cechuje się zmniejszoną masą, kluczową pod kątem optymalnej wygody w czasie jazdy.

Na rynku są jednak często sprzedawane podrobione wersje kasku na rower in mold.

Dokonując zakupu, obowiązkowo sprawdź atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Pewnym rozwiązaniem będzie zakup modelu od renomowanego producenta.


Produkcja kasków rowerowych in mold


Proces produkcyjny kasku rowerowego in mold rozpoczyna się od umieszczenia cienkiego kawałku plastiku w formie i jego dopasowania do powierzchni. W następnym kroku do wspomnianej formy dodawane są kulki styropianu. Pierwowzór pianki EPS jest wtryskiwany parą pod ciśnieniem, która rozpręża ją w kształt formy. Na usprawnione połączenie dwóch elementów wpływa również ogrzewanie parą skorupy wykonanej z tworzywa sztucznego.

Innowacyjny proces produkcyjny kasku na rower in mold sprawia, że pianka EPS wypełnia każdą dostępną przestrzeń skorupy. Producenci często dołączają dodatkowe zabezpieczenia w postaci wkładek z nylonu, plastiku, a nawet metalu.


Kask in mold - dlaczego warto?


technologia in-mold - co to jest ?

Obecnie na rynku akcesoriów rowerowych dominują dwa typy konstrukcji kasku. Podstawowy wariant złożony jest z piankowej wykładziny przyklejonej taśmą bądź klejem do twardej skorupy zewnętrznej. Standardowy kask męski lub damski jest cięższy i mniej przewiewny.

Kaski in mold cechują się zwiększoną jakością wykonania w stosunku do klejonych modeli. Technologia zastosowana w produkcji nie przekłada się na ogólne bezpieczeństwo i lepszą ochronę przed uderzeniem. Pomimo tego, kaski rowerowe in mold są lżejsze, mocniejsze i bardziej przewiewne. Trwałe połączenie pianki EPS i skorupy idzie również w parze z ponadprzeciętną odpornością na pękanie pod wpływem zewnętrznego uderzenia.


Kaski rowerowe MIPS - szwedzka innowacja


Czy warto mieć kask z mips - badania testy

Technologia MIPS opracowana została przez szwedzkich naukowców w roku 2001. Hans von Holst z Instytutu Karolińska w Sztokholmie zdecydował się rozpocząć badania biomechaniczne po długotrwałej obserwacji sposobu wytwarzania kasków. Słusznie zauważył, że testy bezpieczeństwa oceniają sprzęt na podstawie uderzenia pionowego. Pomimo tego, większość uderzeń ma miejsce pod kątem, wywierając na mózg siłę obrotową.

Wychodząc temu naprzeciw, szwedzka firma MIPS AB opracowała konstrukcję kasku rowerowego opartego na zdolnościach ochronnych ludzkiego ciała. Do 2017 roku sprzedano ponad pięć milionów egzemplarze, co potwierdza ponadprzeciętny sukces marki.


Czym jest kask rowerowy MIPS?


Kask rowerowy MIPS (Multi-Directional Impact Protection System) wyposażony jest w dodatkową warstwę ochronną, zlokalizowaną pomiędzy miękką wyściółką wewnętrzną a twardą skorupą. Wewnętrzne wkładki w dostępnych na rynku modelach wykonane są z żółtego plastiku poliwęglanowego. Omawiana technologia zabezpiecza głowę przy ruchu obrotowym. Z tego względu kaski MIPS są najlepszą formą ochrony przed urazami spowodowanymi uderzeniami pod kątem, zgodnie z wcześniejszymi obserwacjami szwedzkiego badacza.

W trakcie zderzenia wkładka stabilnie przylega do głowy. Zewnętrzna skorupa porusza się w określonym zakresie, aktywnie chroniąc przed skutkami wypadku. Wbudowana warstwa o niskim współczynniku tarcia pozwala na 10-15 mm względnego ruchu we wszystkich kierunkach. Kask na rower MIPS zmniejsza ruch obrotowy, osiągany w momencie zderzenia przez przekierowanie sił i energii.


Kaski MIPS - dlaczego warto?


Kaski z MIPS z pewnością gwarantują większą ochronę przy urazach wywołanymi zderzeniami pod kątem. Mózg ludzki pozostaje szczególnie wrażliwy na ruch obrotowy, co przemawia za omawianym rozwiązaniem. System MIPS chroni przed uszkodzeniami Ośrodkowego Układu Nerwowego, rozkładając obciążenie na większy obszar wyściółki kasku.

Od początku swojej działalności MIPS przeprowadził blisko 20 tysięcy testów swoich modeli. Zgodnie z wynikami badań, kaski rowerowe damskie i męskie MIPS są lepsze niż alternatywne egzemplarze, pozbawione omawianej warstwy ochronnej. Słowa marki potwierdza niezależna jednostka, Szwedzka Guma Ubezpieczeniowa Folksam.

Kilka modeli kasków rowerowych z techonoligą MIPS


Kaski na rower Koroyd - struktura plastra miodu


Oprócz modeli MIPS i in mold, na rynku dostępne są również kaski rowerowe Koroyd. Struktura omawianej technologii przypomina pęk sklejonych słomek do picia bądź plaster miodu. Koroyd jest przede wszystkim lżejszy i bardziej oddychający w stosunku do tradycyjnych modeli. W momencie upadku pochłania on również więcej energii niż pianka EPS.

Natychmiastowa absorpcja energii jest cechą w pierwszej kolejności wyróżniającą technologię Koroyd. Spawane rurki zgniatają się w momencie uderzenia, minimalizując energię przekazywaną do głowy. Struktura zastosowana w produkcji w 95% składa się z powietrza, co przekłada się na zmniejszoną wagę kasku rowerowego dla dzieci i dorosłych. Gorące powietrze jest przy tym odprowadzane z głowy, co docenisz szczególnie w upalne dni.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Koroyd (@koroyd)


Kask rowerowy dopasowany do nawierzchni i stylu jazdy


Kask rowerowy dla dzieci i dorosłych powinien być również dobierany pod kątem preferowanej nawierzchni i stylu jazdy. Większość konsumentów błędnie wybiera uniwersalne modele, nie poświęcając większej uwagi na konstrukcję i niuanse poszczególnych egzemplarzy. Do najpopularniejszych rodzajów kasków rowerowych należą:

Poznaj specyfikację poszczególnych modeli!


Kask MTB - najlepszy do jazdy w terenie


Preferujesz jazdę w lesie, po górach lub innym nierównym terenie? Postaw na kask rowerowy MTB, o zwiększonej konstrukcji w stosunku do klasycznego modelu szosowego. W tym przypadku otrzymasz wydłużony daszek, chroniący przed słońcem i gałęziami czyhającymi na trasie.

Do kasków MTB zaliczane są również modele full face, wspomniane w powyższym zestawieniu. Modele FF polecane są przede wszystkim zapalonym amatorom ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego, do których zalicza się m.in. downhill. Kaski full face posiadają rozbudowaną konstrukcję, chroniącą szczękę rowerzysty w razie upadku. Skorupa zewnętrzna wykonana jest z wytrzymałych materiałów, znacznie cięższych w stosunku do klasycznych, szosowych modeli. Jeżeli poszukujesz lżejszego modelu kasku FF, skieruj swoją uwagę w kierunku egzemplarzy full face light. W produkcji wspomnianych modeli wykorzystywana jest zmniejszona ilość materiału, co przekłada się na mniejszą wagę sprzętu.


Kask szosowy najczęstszym wyborem rowerzystów


Najpopularniejszym wyborem pozostaje jednak klasyczny kask szosowy. Na pierwszy plan wysuwa się w tym przypadku optymalna aerodynamiczność. Modele szosowe stawiają również na zmniejszoną wagę, która nie zmniejsza komfortu codziennej jazdy. Ten rodzaj kasku będzie odpowiednim wyborem dla większości rowerzystów.


Czym cechuje się dobry kask rowerowy?


Czy każdy kask rowerowy zwiększa bezpieczeństwo na drodze? Odpowiedź wydaje się oczywista. Dokonując zakupu, warto jednak znać cechy najlepszych modeli. Współcześni producenci dążą przede wszystkim do optymalnego stosunku waga-wytrzymałość. Lekki kask na rower potrafi ważyć nawet poniżej 200 g.

Spoglądając w kierunku najlepszych modeli, nie można przejść obojętnie obok omówionych wyżej technologi in-mold i MIPS. Niezależnie od preferowanego stylu jazdy i rodzaju nawierzchni, wspomniane kaski zapewnią możliwie najlepszą ochronę.

Dopasowując kask rowerowy, zwróć uwagę na odpowiednie dopasowanie do głowy. Większość dostępnych na rynku modeli jest wyposażonych w wewnętrzny pierścień. Jego obwód możesz swobodnie wyregulować pokrętłem zlokalizowanym w tylnej części. Dopasowany kask powinien sztywno trzymać się głowy, niezależnie od zapiętego pod brodą paska. Przednia krawędź powinna zaczynać się bezpośrednio nad linią brwi, zapewniając jednocześnie stuprocentową widoczność drogi.

Istotna jest również odpowiednia ilość otworów wentylacyjnych. Przewiewność dobranego modelu ma znaczenie szczególnie w trakcie wielogodzinnych przejażdżek.


Kaski rowerowe - dlaczego warto?


Kaski rowerowe zmniejszają ryzyko urazu o 48%. Prawdopodobieństwo ciężkiej kontuzji zminimalizowane aż o 60%. Wspomniane dane całkowicie potwierdzają słuszność noszenia kasków rowerowych.

Współcześnie produkowane modele wykonane w systemie in mold i MIPS wyróżniają się szczególnie niską wagą. Jazda w kasku na rower nie wiąże się obecnie ze zmniejszonym komfortem jazdy, jednocześnie podnosząc poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy.

Kask rowerowy chroni nie tylko przed urazami głowy i kręgosłupa. Podróżując w upale, zabezpieczasz się przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych, ograniczając ryzyko udaru. Jeżdżąc w kasku, nie musisz zabierać w podróż czapki bądź kapelusza.

Jazda w kasku jest równoznaczna z promocją dobrych nawyków. Edukując innych rowerzystów, a przede wszystkim dzieci, dbasz o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.


Zobacz całą ofertę kasków rowerowych ->


Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.