Jako rowerzysta musisz uważać na przeszkody w drogach, ścieżkach rowerowych oraz pilnować jadących z Tobą np.: dzieci. Poza tym nie przewidzisz tego, co zrobią inni uczestnicy ruchu. Chwila dekoncentracji i upadasz na ziemię często z dużą prędkością i siłą. Gdybyś miał kask z technologią MIPS, obyłoby się bez wstrząśnienia mózgu i kilku innych urazów…

Dlaczego musisz zadbać o odpowiedni kask rowerowy? Podczas jazdy na rowerze czekają na Ciebie, Twoich bliskich czy znajomych różne zagrożenia. Przeszkody terenowe, upadki przez konary, krawężniki, kamienie – zasłabnięcie. Chwila nieuwagi i uderzasz głową w twarde podłoże. To samo może spotkać Cię na zjeździe górskim czy na szosie przy olbrzymiej prędkości dochodzącej do 80km/h. „Ja uważam na drodze, jeżdżę ostrożnie… i po co kogoś straszyć?” Tylko na drodze nie jesteś wyłącznie sam(a).


Gdyby tylko od Ciebie to zależało…, ale nie zależy wyłącznie od Ciebie


Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2017 roku doszło do 1329 wypadków w wyniku nieudzielenia przez samochody pierwszeństwa przejazdu jednośladom. Niestety, ale przez wymuszenia pierwszeństwa przejazdu zginęło 9 rowerzystów, a reszta odniosło lżejsze lub cięższe obrażenia. Przez niedostosowanie odpowiedniej prędkości lub nieprawidłowy manewr wyprzedzania zginęło 42 rowerzystów. Te same manewry pojazdów mechanicznych doprowadziły do ponad 400 wypadków z udziałem jednośladów, a statystyk jest znacznie więcej. Nieprawidłowe wymijanie, omijanie, cofanie czy brak odpowiedniej odległości od rowerzysty to kolejnych kilkudziesięciu zabitych i kilkuset rannych.

Zatrważające statystyki, prawda?! Tyle nieszczęścia o innych uczestników ruchu… Każdy z tych wypadków powodował np.: złamania kończyn, żeber, miednicy biodrowej, urazy kręgosłupa. Często są to zmiany, które da się wyleczyć, ale uszkodzeń mózgu już nie. Silne wstrząśnienie mózgu, nieodwracalne zmiany tkanki mózgowej, a w konsekwencji niedowład kończyn, upośledzenie umysłowe, pęknięcia czaszki są często bardzo trudnymi urazami w leczeniu (wieloletnia rehabilitacja) lub niemożliwymi do wyleczenia. Zapobiec im może kask rowerowy z MIPS.


Technologia MIPS – co to?


Wiesz już, przed czym chroni kask rowerowy i w jakich okolicznościach. Sam kask jednak często to za mało. Zwykły model częściowo osłoni ciemię, czerep i zamortyzuje uderzenie. Może jednak przemieścić się, spaść lub pęknąć. Podczas turlania się i ponownego uderzenia głową o twardą powierzchnię bez osłony ryzyko przeżycia zmniejsza się o 85%.

MIPS (MULTI-DIRECTIONAL IMPACT PROTECTION SYSTEM) jest to wielokierunkowy system osłony przed uderzeniami. System polega na specjalnej konstrukcji kasku rowerowego, która powoduje odizolowanie górnej skorupy od miękkiej, wewnętrznej wyściółki. Obie części nie wpływają na siebie bezpośrednio. Podczas uderzenia, tarcia skorupa odbiera impet, delikatnie przemieszcza się, dostosowując się tym samym do rodzaju uderzenia. Wewnętrzna część pozostaje na miejscu, uniemożliwiając przesunięcie się kasku i odsłonięcie wrażliwych miejsc. Jest to szczególnie ważne przy wielokrotnym uderzeniu głowy w podłoże, uderzeniu ukośnym czy upadku pod dużym kątem – stromy zjazd lub upadek z wysokości.

Czy warto mieć kask z mips - badania testy


Co dzieje się z Twoją głową podczas wypadku?


Jeśli spadniesz z roweru na ziemię, robisz coś, o czym nie wiesz… obracasz głowę. Jest to szalenie ważna informacja, bo robisz to odruchowo i za każdym razem, nawet przy uderzeniu w samochód czy przeszkodę terenową. Nie atakujesz frontalnie czołem, tylko unikasz zagrożenia. Obecnie kaski zazwyczaj chronią przed uderzeniem prostym, ale nie zawsze przed ukośnym – pod kątem, bokiem. A tam głowa jest bardzo wrażliwa, gdyż czaszka najsłabiej osłania mózg. Nie dość, że odsłaniasz wrażliwe miejsca intuicyjnie, to jeszcze w wyniku bezwładu dochodzi wielokrotnie do uderzenia. Zwykły kask spada i jest tragedia…

Technologia MIPS pochłania impet uderzenia bocznego przez skorupę. Nie dochodzi do nadmiernego, szybkiego przemieszczenia głowy oraz mózgu, co chroni wrażliwy organ przed wstrząsem. Marka Giro – znany i renomowany producent kasków rowerowych podkreśla, że ich modele chronią przed ruchem obrotowym przez zmniejszenie sił rotacyjnych. Niesamowite, prawda? A to jest potwierdzone naukowo…

Kask z MIPS czy warto - obraz ruchu rotacyjnego

MIPS  czy warto kupić / miec - porównaniue kasków z i bez MIPS badanie test laboratoryjny


Jakość kasków rowerowych z MIPS potwierdzona badaniami


Jedno z najbardziej znanych i zaawansowanych laboratoriów technologicznych Testfakta laboratorium SP Sveriges Tekniska Forskningslaboratorium w Borås w Szwecji przeprowadziło test kasków z MIPS marki m.in. Giro, Bell czy Lazer. Na pięciu manekinach umieszczono kaski rowerowe z technologią MIPS oraz bez niej.

Po przeprowadzeniu testu zderzeniowego analizowano odkształcenia tkanki mózgowej. Im wyższe odkształcenia, zmiany w tkance mózgowej, tym większa szansa na wstrząs mózgu oraz inne urazy. Badanie wykazało, że kaski rowerowe z MIPS  zmniejszały 4-krotnie odkształcenia tkanki mózgowej. Teraz już wiesz, co to jest MIPS, jak działa, przed czym chroni…


Tylko jak dopasować kask rowerowy z MIPS i gdzie go szukać?


Tutaj się nie martw na zapas, ponieważ autoryzowane punkty dystrybucji typu sklepy rowerowe mają fachową obsługę, która pomoże Ci dopasować rozmiar kasku, jego profil oraz przeznaczenie. Obsługa doradzi idealny rozmiar, wskaże najlepszy kask rowerowy męski, kask rowerowy damski, czy kask rowerowy dziecięcy. Doświadczony sprzedawca poleci dobry kask rowerowy MTB czy kask rowerowy miejski. Jeśli wolisz sam sprawdzić…

Pamiętaj! Kask musi dobrze przylegać, czyli dobierz odpowiedni rozmiar, mierząc głowę centymetrem 1 cm nad uchem i skronią lub skorzystaj z opisu producenta. Niektóre modele mają specjalną technologię dopasowania automatycznego z regulacją naciągu ruchomego elementu, więc dokładnie zapoznaj się ze specyfikacją określonego kasku.

Czy technologia MIPS jest funkcjonalna i przydatna? Pytanie raczej retoryczne, ponieważ jak wskazują statystyki ze wstępu i badania naukowe, wypadki z udziałem rowerzystów liczone są w tysiącach, a ich obrażenia są dość rozległe… Kaski rowerowe same w sobie o 85% zwiększają szanse przeżycia wypadku. Kaski rowerowe z MIPS jeszcze czterokrotnie zmniejszają szkodliwość upadku dla głowy…, co umożliwia powrót do normalnego życia, pełnej sprawności ruchowej, a czasem wyjście z ciężkiego wypadku bez większych obrażeń.


Jeśli chcesz zobaczyć o czym mowa, sprawdź naszą ofertę poniżej

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.