Choć w naszym kraju przepisy prawa nie wymagają od rowerzystów zakładania kasku każdy z nas powinien przemyśleć korzystanie z niego.

Szczególnie, jeśli poruszamy się po trudnych terenach lub też jeździmy z dużą prędkością po asfalcie.
Dobrze dobrany kask nie da nam co prawda gwarancji, że nie stanie się nic złego, niemniej jednak jest w stanie znacząco zmniejszyć siłę uderzenia i ochronić nas przed naprawdę poważnymi urazami czaszki oraz ich konsekwencjami. Przyjrzyjmy się więc rodzajom kasków rowerowych i sprawdźmy, który z nich będzie dobrym wyborem.


Rodzaje kasków rowerowych


Podobnie jak rowery, kaski rowerowe również występują w kilku różnych rodzajach, co pozwala nam na dopasowanie modelu, który będzie nie tylko w odpowiednim rozmiarze, ale również, dzięki swojej budowie będzie skutecznie nas chronił. Styl jazdy, prędkość, to jakim rowerem się poruszamy oraz tereny, po których jeździmy - wszystko to ma wpływ na to, jakie elementy naszej czaszki są najbardziej narażone na uszkodzenia. Dlatego też wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje kasków. Są to:


  • kaski rekreacyjne, zwane również miejskimi: stosunkowo niedrogie, sprawdzą się podczas dojazdów do szkoły czy pracy, mogą być wykorzystywane również podczas jazdy na rolkach czy hulajnodze.


  • kaski szosowe, stworzone z myślą o miłośnikach szybkiej jazdy po asfalcie.


  • kaski górskie do XC, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone do jazdy po trudnym terenie oraz wzniesieniach.


  • kaski enduro to rozwinięcie kasków do XC. Są bardzie zabudowane, tył kasku lepiej chroni potylicę, niektóre modele mają możliwość dopięcia szczęki (otrzymuje wtedy kask typu Fullface)


  • kaski rowerowe dziecięce / juniorskie - skierowane dla najmłodszych użytkowników rowerów


  • kaski BMX - kaski typu orzeszek, do jazdy na rowerze typu BMX, niezbędne podczas wykonywania, różnego typu akrobacji powietrznych.


  • kaski typu Fullface - czyli zabudowane z pełną szczęką, dedykowane dla tych rowerzystów, którzy  zjeżdżają w trudnym terenie i ryzyko wypadku jest bardzo wysokie


  • kaski czasowe i triathlonowe - to modele o opływowych kształtach, gdzie każda sekunda jest na wagę złota, ograniczona liczba otworów.


Czym różnią się kaski rowerowe?


W zależności od rodzaju kasku rowerowego mamy do czynienia z nieco inną jego budową a tym samym funkcjonalnością. Kaski rekreacyjne posiadają prostą budowę, często wyposażone są w dodatkowy daszek, który pełni rolę osłony oczu przed słońcem. Kaski tego typu wyróżniają się mniej opływowym kształtem niż inne modele, często posiadają również elegancki lub oryginalny design.
W przypadku kasków szosowych niezwykle ważna jest niska waga a także areodynamiczny kształt. Są więc bardzo opływowe, charakteryzują się także dużą liczbą otworów wentylacyjnych.
Kaski górskie, zwane również kaskami MTB, występują w dwóch wariantach - otwartym oraz zamkniętym, który chroni również szczękę rowerzysty. Wyróżniają się większymi otworami wentylacyjnymi, dzięki czemu są w stanie zapewnić nam komfort nawet jeśli nie osiągamy dużej prędkości. Często wyposażone są w daszek, który chronić ma przed opadami oraz promieniami słonecznymi.


Kask rowerowy z MIPS czy bez?


Przeglądając oferty w sklepach z osprzętem rowerowym możemy zauważyć dwa rodzaje kasków. Pierwszy, tradycyjny to kaski rowerowe, które posiadają zewnętrzną skorupę zespalaną z wkładką oraz kaski z technologią MIPS. Na które z nich warto postawić?

Czy warto mieć kask z mips - badania testy
Chcąc odpowiedzieć na to pytanie warto przybliżyć, czym właściwie jest MIPS w kaskach rowerowych. Mówiąc najprościej jest to technologia, która zapewnia wielokierunkową ochronę przed uderzeniami. W kaskach tego typu znajdziemy dodatkową, ruchomą wkładkę, która pozwala na rotację kasku podczas upadku oraz dopasowanie go do rodzaju uderzenia. Kaski te są co prawda droższe od tradycyjnych, jednak badania na temat ich skuteczności nie pozostawiają złudzeń. Zwykłe kaski rowerowe zmniejszają ryzyko poniesienia śmierci w wyniku uderzenia o 85%. Kaski z MISP są równie skuteczne a przy tym czterokrotnie zmniejszają ryzyko odniesienia ciężkich urazów czaszki. Słowem, jeśli zależy nam na maksymalnej ochronie będą najlepszym wyborem.

Czytaj więcej o technologii MIPS -->


Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.