W dzisiejszych czasach coraz modniejsze staje się podróżowanie na jednym rowerze razem z dzieckiem.

Dobrze wpływa to na nasze zdrowie, samopoczucie i środowisko. Na rynku mamy dostęp do zakupu różnych rodzajów fotelików dla dzieci, zaczynając od tych montowanych na ramie, a kończąc na fotelikach umieszczanych w miejscu bagażnika. Drugi typ jest jednym z najczęściej wybieranych ze względu na możliwość większego udźwigu i wygody w montażu. Przy wyborze fotelika montowanego do ramy, musimy dobrać odpowiednią wielkość, która będzie stabilna i nie przechyli się w czasie jazdy. Należy wziąć pod uwagę, że ewentualne wyślizgnięcie się dziecka z fotelika lub samo przesunięcie się konstrukcji nie powinno mieć miejsca. W czasie jazdy musimy skupić swoją uwagę na drodze oraz kierowaniu pojazdu, dlatego zakup odpowiednio wyprofilowanego modelu jest bardzo istotne i często wymaga odpowiedniego czasu namysłu.


Czy można przewozić dziecko na rowerze?


Dziecko nie musi być powodem, dla którego zmienimy ekologiczny tryb życia, przesiadając się na samochód. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, a przewożenie dziecka do przedszkola czy żłobka na rowerze będzie lepiej wpływało na jego rozwój. Maluch obserwuje wtedy naturę, otoczenie i spędza więcej czasu z rodzicem w bliższym kontakcie. Należy jednak pamiętać, że dziecko powinno mieć odpowiednio dopasowany fotelik, który umożliwi bezpieczny i wygodny przewóz malucha. Patrzmy zarówno na wygodę dziecka, ale również i naszą. Nie można przewozić dziecka na kolanach lub kierownicy w czasie jazdy rowerem, ponieważ jest to zagrożenie życia zarówno dla dziecka jak i innych rowerzystów oraz pieszych. Musimy zdawać sobie sprawę, że w momencie przewozu dziecka pojazdem jednośladowym, włączamy go w ruch drogowy. Oznacza to, że jesteśmy za niego odpowiedzialni i to od nas zależy czy podróż będzie bezpieczna. Warto więc wybierać trasy, które mają drogi rowerowe, a unikać wąskich, nieoświetlonych dróg, jeżeli jest taka możliwość.


Jak bezpiecznie jeździć z dzieckiem na rowerze?


Bezpieczna jazda z dzieckiem na rowerze, porównywalna jest do bezpiecznej jazdy w samochodzie. W obu przypadkach dziecko siedzi w foteliku, który musi być odpowiedni dopasowany do wieku i wzrostu malucha. Przed rozpoczęciem jazdy na rowerze, musimy wygodnie posadzić dziecko w foteliku i przypiąć go pasami. Każdy pas, który został zamontowany w danym modelu fotelika powinien zostać użyty. Istotnym punktem, który jest często pomijany, jest zapinanie pasów na butach. W pośpiechu często o tym zapominamy, co może mieć niebezpieczny efekt końcowy. W czasie jazdy maluch się nudzi, a jego nóżki zaczynają zwisać w dół. Bardzo często kończy się to podrapaniem nóg, a w najgorszym wypadku utknięcie nogi w szprychach rowerowych. Większość fotelików ma blokady na nóżki oraz regulację ich wysokości. Istotnym elementem jest również stabilizacja głowy. Dziecko, które długo podróżuje może robić się śpiące, a głowa opadać ze znużenia. Dodatkowo wszelkie turbulencje, które wynikają w czasie jazdy nie powinny mieć wpływu na zmianę położenia głowy dziecka. Odpowiednio dopasowane zabezpieczenie głowy będzie odpowiednim rozwiązaniem. Dodatkowym aspektem stosowanym w fotelikach rowerowych są odblaski. Często podróżujemy rowerami późno w nocy, w miejscach gdzie nie ma ścieżek rowerowych. Kierowca samochodu z daleka powinien widzieć, że porusza się rower, a co najważniejsze pojazd z dwoma osobami. Odblaski dają gwarancję uniknięcia wypadków i niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Marka URBAN IKI ma swojej ofercie zarówno foteliki rowerowe dziecięce na przód jak i na bagażnik lub montowany do sztycy podsiodłowej


Jak przewozić 4 letnie dziecko na rowerze?


Foteliki rowerowe możemy zamontować zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Dzieci, które ukończyły 4 rok życia powinny być przewożone na fotelikach umieszczonych z tyłu. Takie dziecko jest większe, przez co zajmuje duże pole widoczności osobie dorosłej. Dodatkowo waga może utrudnić zmianę kierunku jazdy. Dzieci, które ukończyły 4 rok życia nie potrzebują też ciągłej uwagi wzrokowej, dlatego mogą być przewożone z tyłu. Nie zmienia to faktu, że fotelik powinien być odpowiednio dobrany, a dziecko dokładnie zapięte, a jego nóżki i głowa zabezpieczone. Większość modeli dla starszych dzieci nie posiada dodatkowego zabezpieczenia głowy. W takim przypadku polecamy zakup dodatkowo kasku na głowę, dla większej gwarancji bezpieczeństwa w czasie jazdy. Ilość dostępnych modeli na rynku nie powinna sprawiać kłopotu z doborem odpowiedniego modelu. Foteliki dla starszych dzieci powinny także być wyposażone w odblaski, które sprawdzą się szczególnie w nocy. W przypadku gdy mamy wątpliwości co do jakości i bezpieczeństwa, warto sprawdzić czy fotelik posiada Europejski Certyfikat Jakości EN14344. Produkty zawierające takie oznaczenia mają materiały bezpieczne do użycia (nie zawierają szkodliwych substancji, niebezpiecznych dla zdrowia) i gwarancję bezpieczeństwa projektu samego fotelika. Oznacza to, że przed wypuszczeniem produktu do samej sprzedaży fotelik przeszedł wiele testów. Certyfikat ten dotyczy każdego rodzaju fotelika bez względu na to czy jest on przeznaczony do przewożenia z przodu czy z tyłu pojazdu.

Urban IKI - siedzisko na bagażnik rowerowy dla juniora


Jaki fotelik na rower dla rocznego dziecka?


W fotelikach rowerowych można przewozić roczne dziecko pod warunkiem, że potrafi ono samodzielnie siedzieć i nie ma z tym większych trudności. Wielu pediatrów, uważa, że najodpowiedniejsze jest przewożenie dziecka dopiero po ukończeniu 1,5 roku życia kiedy mamy gwarancję jego samodzielności w siedzeniu. Nie od dziś jednak wiadomo, że każde dziecko inaczej się rozwija i to rodzic powinien podjąć ostateczną decyzję. Fotelik rowerowy powinien być odpowiednio dobrany w zależności od wieku dziecka. Przy zakupie należy pamiętać, że dzieci myślą inaczej niż dorośli i nie zdają sobie często sprawy z pewnych niebezpieczeństw jakie mogą się przydarzyć w czasie jazdy. Główną zasadą jest stabilność kończyn. Stabilizatory po obu stronach głowy, regulowane podnóżki z blokadą i wszystkie pasy zapięte to podstawa przed wyruszeniem w podróż. Żaden z elementów nie powinien być pominięty. Pośpiech przy umieszczaniu dziecka w foteliku nie powinien mieć miejsca. Musi być ono bezpieczne w czasie podróży. Istotne jest również umieszczenie fotelika z przodu. Maluch ma wtedy bliski kontakt z rodzicem, a opiekun ciągły wgląd w to co dzieje się z jego dzieckiem w czasie jazdy. Nie wszystkie foteliki nadają się do umieszczania z przodu, dlatego musimy zwrócić na to szczególną uwagę w czasie dokonywania zakupu. Z wyborem nie powinno być większych trudności, a wiele modeli znajdziesz na Naszej stronie.


W jakim wieku można wozić dziecko na rowerze?


Szacuje się, że na rowerze mogą być przewożone dzieci do 7 roku życia. Decydując się na przewożenie dziecka w foteliku rowerowym powinniśmy brać pod uwagę jego rozmiar i wagę. Rower, który prowadzony jest przez jedną osobę, będzie miał duże obciążenie przy starszych dzieciach i często lepszym rozwiązaniem jest zakup drugiego roweru. Nie jest to jednak konieczne, jeżeli waga dziecka nie przeszkadza w prowadzeniu pojazdu. Przy starszych i większych wagowo dzieciach, w czasie prowadzenia pojazdu, należy brać pod uwagę prawdopodobnie większy czas podróży ze względu na ogólne obciążenie. Dodatkowo w czasie zmiany kierunku jazdy, należy zachować większą czujność i zdecydowanie nie robić tego przy większej prędkości, ponieważ dziecko umieszczone z tyłu może zdecydowanie obciążyć rower na jedną stronę, co spowoduje przewrócenia pojazdu. Prowadząc rower, na którym umieszczone jest starsze dziecko, nie należy umieszczać fotelika z przodu, ponieważ całkowicie uniemożliwi to transport. Takie przewożenie jest niebezpieczne zarówno dla pieszych jak i innych rowerzystów przez ograniczone pole widoczności.


Czy dziecko w foteliku na rowerze musi mieć kask?


Kask na głowie w czasie jazdy rowerem zawsze jest polem do dużych dyskusji. Dlaczego? Według wielu osób jest on zazwyczaj dodatkową inwestycją, która nie jest potrzebna. Dzieci przewożone w fotelikach nie mają obowiązku zakładania kasku. Zastanówmy się jednak, czy nie warto założyć go jako inwestycję w zdrowie, a nawet życie. W przypadku ewentualnego upadku pojazdu, dziecko jest przymocowane do lecącej na ziemię konstrukcji. Uderza razem w nią o ziemie, co stanowi ogromne niebezpieczeństwo. Dodatkowo w czasie jazdy może zdarzyć się kolizja z innym rowerzystą, który również może wjechać bezpośrednio w dziecko siedzące w foteliku. Bezpieczeństwo zarówno na drodze, jak i ścieżce rowerowej jest niesamowicie istotne, a zakup kasku jest podwyższeniem standardu bezpieczeństwa w czasie podróży. Dodatkowo kupując dziecku pierwszy kask, uczymy go podstawowych zasad bezpiecznego ruchu drogowego, które kiedyś mogą mieć znaczący wpływ w jego dorosłym życiu. W momencie decyzji zakupu kasku powinno być z nami obecne dziecko. Każdy model ma inny rozmiar, dlatego warto sprawdzić mimo często występujące regulacji, czy na pewno nie spadnie z głowy i będzie amortyzował ewentualny wypadek.


Co zamiast fotelika rowerowego?


Alternatywą dla fotelików rowerowych są popularne w ostatnim czasie przyczepki rowerowe. Umożliwiają one wygodne przewożenie dziecka, które może bawić się w przyczepce lub iść spać na czas podróży. Przyczepkę rowerową można zamontować na rowery tradycyjne, jak i te wyczynowe. Ten wybór najlepszy jest dla najmłodszych dzieci ze względu na bezpieczeństwo podróży. Dodatkowo chroni dziecko przed ewentualnymi zmianami pogody jak śnieg, czy deszcz. Aktualnie na ryku dostępnych jest wiele modeli w różnych kolorach. Zazwyczaj mają one trzy wytrzymałe koła, które dają gwarancję bezpiecznej podróży i amortyzują uderzenia występujące w czasie jazdy. Większość ma zabudowę w formie siateczek, przez które dziecko może obserwować, co dzieje się wokoło, a rodzic widzi w czasie postoju jak się miewa maluch. Należy jednak pamiętać, aby w przyczepce nie umieszczać jedzenia oraz picia. W czasie jazdy dziecko mogłoby się zakrztusić lub zachłysnąć, a rodzic, który prowadzić pojazd nie będzie tego świadomy. Nie należy też umieszczać w przyczepce wielu zabawek, zwłaszcza tych, które zawierają ostre krawędzie.

Hol holowniczny FOLLOW ME - Idealne rozwiązanie do wypraw z dziećmi, kiedy jest ono samo wstanie utrzymać się już na rowerze. Pasuje do rowerów dziecięcych o rozmiarze kół od 12-20 cali. Po złożeniu hola można przemieszczać się na dwóch rowerach (dziecko i dorosły) niezależnie, a w razie potrzeby ponownie wpiąć rowerek dziecięcy.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.