Na krótkie wycieczki rowerowe warto zabrać ze sobą dodatkowe akcesoria rowerowe, czy też żywność. Doskonale jako miejsce do przewozu takich rzeczy sprawdzają się plecaki rowerowe oraz sakwy rowerowe. Warto zastanowić się nad wadami i zaletami dostępnych na rynku modeli i sprawdzić, który z nich będzie optymalnym wyborem na krótką przejażdżkę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą analizą.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze plecaka lub sakwy rowerowej?


Przede wszystkim wybrany sprzęt powinien być w pełni dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Innej pojemności plecaka będziemy potrzebowali w trakcie krótkiej wycieczki rowerowej, a innej wtedy, gdy wybieramy się w wielogodzinną przejażdżkę lub jedziemy do pracy, a chcemy zabrać ze sobą niezbędną elektronikę, czy też jedzenie. W związku z tym jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest pojemność plecaka lub sakwy na rower.

Jaka pojemność będzie optymalna?

W przypadku krótkich wycieczek wystarczające będą małe plecaki i sakwy o pojemności do 10 litrów. Taki model pozwoli na schowanie w nim małego zestawu naprawczego, bidonu z wodą oraz owoców i batonów energetycznych. Jeżeli obawiamy się zmiennej pogody, to warto zastanowić się nad większymi plecakami o pojemności 15-20 litrów. Wówczas dodatkowo zmieścimy w nich kurtkę przeciwdeszczową, aparat, apteczkę, czy też dodatkową porcję jedzenia. Im większy plecak, tym więcej w niego schowamy, jednak jednocześnie wzrośnie obciążenie naszego organizmu w trakcie jazdy. Warto o tym pamiętać, wybierając się na wycieczkę rowerową w kilka osób. Umiejętne rozłożenie ciężaru bagażu na wszystkich uczestników wyprawy sprawi, że wycieczka będzie bardziej komfortowa i bezpieczna.

Większe plecaki mogą mieć nawet 30 litrów lub więcej. To modele dedykowane dłuższym wycieczkom, jednak w ich wnętrzu można zmieścić naprawdę wiele rzeczy. Dobrze sprawdzają się m.in. w trakcie kilkudniowych wycieczek rowerowych z namiotem i śpiworem. Ostatecznie pojemność wybranego modelu należy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i planów rowerowych, jednak najpopularniejszym wyborem na krótkie wycieczki pozostają plecaki o pojemności w granicach 10-20 litrów. Będą w zupełności wystarczające.


Charakterystyka dobrego plecaka rowerowego


Przede wszystkim dobrej jakości plecak rowerowy wykonany jest z materiału odpornego na warunki atmosferyczne i intensywną eksploatację. Warto sprawdzić, czy wybrany przez nas model ma wzmocnione nici, które zminimalizują ryzyko przetarć plecaka. Kolejnym ważnym kryterium jest waga plecaka, która stanowi dodatkowe obciążenie dla rowerzysty. Oczywiście im lżejszy, tym lepiej. Dodatkowe aspekty to m.in. możliwość intuicyjnego montażu bidonu z wodą lub bukłaka, czy też mocowania na kask. Odpowiednia regulacja plecaka pozwoli na jego pełne dopasowanie do ciała rowerzysty, co wpłynie na komfort jego jazdy i bezpieczeństwo. Na samym końcu warto postawić także na dodatkowy pokrowiec chroniący plecak przed deszczem lub śniegiem, a także estetykę modelu. W końcu każdy z nas chce wyglądać dobrze i modnie, nawet w trakcie jazdy na rowerze.

Plecak rowerowy ERGON o pojemności 15 litrów + 2 litrowa kieszeń na bukłak

Minusy korzystania z plecaka rowerowego

Oczywiście plecaki rowerowe mają także swoje minusy. Zalicza się do nich przede wszystkim dodatkowe obciążenie rowerzysty w trakcie jazdy, co może powodować szybsze zmęczenie. Im bardziej zmęczony organizm, tym łatwiej o dekoncentrację i ewentualny wypadek, co zmniejsza bezpieczeństwo jazdy. Ponadto plecak jest dodatkowym elementem na plecach rowerzysty, który w trakcie jazdy może zahaczyć o gałąź lub inne przeszkody, dlatego warto być ostrożnym. Przy wyborze słabej jakości plecaka może dojść do zamoczenia ekwipunku lub bolesnych otarć na ciele rowerzysty, dlatego przed zakupem konieczne jest przeprowadzenie dobrej analizy. Ostatecznie wysokiej jakości plecak będzie dobrym wyborem nawet na krótkie wycieczki rowerowe.


Sakwy rowerowe - alternatywa dla plecaka


Popularną alternatywą dla plecaków rowerowych są sakwy rowerowe. To torby, które montuje się bezpośrednio na tylnym bagażniku, pod siodełkiem, na ramie, pod ramą lub na widelcu przednim. Wówczas ich montażu niezbędne jest wykorzystanie lowridera, czyli bagażnika przedniego, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami ze strony kupującego. Na krótkie wycieczki rowerowe można postawić na sakwy pojedyncze o pojemności od 5 do 10 litrów, jednak na rynku z powodzeniem znajdziemy modele nawet o pojemności do 30 litrów / sztuka. Te ostatnie doskonale sprawdzą się podczas dłuższych wypraw.

Masz większy bagaż. Z pomocą przychodzi Polska marka EXTRAWHEEL, która oprócz produkcji sakw na bagażnik, produkuje również specjalne przyczepki na sakwy/torby rowerowe

Atuty dobrej sakwy rowerowej

Wysokiej jakości sakwy rowerowe mogą mieć dużo atutów. Przede wszystkim nie obciążają bezpośrednio organizmu rowerzysty, ponieważ montowane są na rowerze, a nie są noszone na plecach. Ułatwia to poruszanie się i zwiększa komfort ruchów podczas jazdy, co może mieć przełożenie na jej bezpieczeństwo. Dostosowanie pojemności sakwy lub sakw (można je stosować w parach lub pojedynczo) do potrzeb użytkownika sprawia, że bez problemu zmieścimy w nich to, czego potrzebujemy podczas wycieczki rowerowej. W przypadku krótkich tras potrzeby nie są duże, więc spokojnie wystarczy jedna mniejsza sakwa rowerowa.

Komplet wysokiej jakości sakw EXTRAWHEEL polskiego producenta, wyprodukowanych w Polsce. Łączna pojemność sakw to 50 litrów

Wady korzystania z sakw rowerowych

Podobnie jak plecaki, sakwy rowerowe również nie są pozbawione wad. Przede wszystkim do ich montażu może być niezbędny dodatkowy bagażnik, co wiąże się z kosztami. W niektórych sytuacjach montaż takich sakw będzie niemożliwy. Ponadto złe obciążenie sakw w trakcie jazdy może powodować zagrożenie i efekt znoszenia rowerzysty w jedną stroną. W związku z tym bardzo ważne jest umiejętne rozłożenie ciężaru ekwipunku na dwie komory, w przypadku korzystania z dwóch sakw. Mniejszy problem będziemy mieli z jedną sakwą umieszczaną pod siodełkiem lub w okolicach ramy roweru. Ponadto sakwy stanowią dodatkowe obciążenie roweru, dlatego nie sprawdzą się wtedy, gdy chcemy zadbać o jego jak najniższą wagę. W innych przypadkach będą optymalnym wyborem na krótkie wycieczki po mieście lub podczas wypadu za miasto.

Zarówno sakwy rowerowe, jak i plecaki rowerowe, mają swoich wielbicieli i przeciwników. Wybór jest kwestią indywidualną i powinien być dopasowany do naszych potrzeb i preferencji. Każdorazowo zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i wygodę.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.