Jesteś osobą, która często wybiera się na rowerowe przejażdżki? Z pewnością więc masz świadomość, że w trasie mogą wydarzyć się różne rzeczy a twój rower ulec uszkodzeniu lub awarii. W takiej sytuacji dobrze wiedzieć w jaki sposób usunąć usterkę lub zabezpieczyć ja w sposób, który pozwoli nam na dotarcie do domu. 

Obecnie na rynku gadżetów rowerowych możemy znaleźć szeroki wybór akcesoriów, które mogą nam w tym pomóc. Wśród nich znajdują się chociażby rowerowe klucze wielofunkcyjne. Czym są? Czy warto zakupić je i wozić ze sobą? Pora odpowiedzieć na te pytania.


Czym są rowerowe klucze wielofunkcyjne?


Rowerowe klucze wielofunkcyjne to nic innego, jak narzędzia, które w zawierają wiele przydatnych akcesoriów w jednym sprzęcie. To kompaktowe przyrządy, które zawierają w swoim składzie kilka a nawet kilkanaście różnych kluczy, śrubokrętów, wkrętaków oraz innych narzędzi. Dzięki temu są rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym i kompaktowym, które może być wykorzystywane nie tylko w warsztacie, ale również w podróży. Są więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które podczas rowerowych wycieczek wybierają się daleko od domu i chcą mieć pewność, że poradzą sobie w każdej sytuacji.

TOPEAK Multi-tool ALIEN X klucz rowerowy wielofunkcyjny


W jakich naprawach może pomóc nam klucz wielofunkcyjny?


Zakres napraw, jaki możemy wykonać za pomocą wielofunkcyjnego klucza rowerowego zależy oczywiście od tego, jaki sprzęt wybierzemy. Istnieją klucze, w których znajdziemy 10, 15 narzędzi, jednak na rynku dostępne są również w pełni profesjonalne przyrządy, w których znajduje się nawet kilkadziesiąt różnego rodzaju końcówek i akcesoriów.
Niemniej jednak nawet dysponując podstawowym kluczem wielofunkcyjnym możemy pozwolić sobie na naprawy takie jak dokręcenie śrub w kierownicy czy pedałach, naprawę zerwanego łańcucha rowerowego za pomocą skuwacza. Bardzo często kierowcy wykorzystują także klucze do regulowania wysokości siodełka czy kierownicy. Słowem, posiadając dobry klucz wielofunkcyjny są w stanie poradzić sobie z większością problemów, na jakie mogą natrafić podczas rowerowej przejażdżki.

W przypadku zerwania łańcucha, dalsza wyprawa rowerowa jest niemożliwa, mają klucz wielofunkcyjny zaopatrzony również w skuwacz do łańcucha, w szybki i prosty sposób naprawimy zerwany łańcuch, usuwając/ skracają uszkodzoną część i łącząc go ponownie.


Jak wybrać dobry klucz rowerowy wielofunkcyjny?


Nie da się ukryć, że bardzo szeroka oferta wielofunkcyjnych kluczy rowerowych daje nam sporo możliwości wyboru narzędzia, które będzie w pełni dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Z drugiej strony jednak tak duża ich różnorodność sprawia, że często nie wiemy na co warto się zdecydować. Spróbujmy więc odpowiedzieć na pytanie, czym charakteryzować się powinien dobry klucz rowerowy, który spełni nasze oczekiwania i pozwoli na bezpieczne i skuteczne wykonywanie napraw.
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to ile końcówek, funkcji i narzędzi posiada dany klucz wielofunkcyjny. Im będzie ich więcej, tym z większą liczbą problemów i usterek będziemy sobie w stanie poradzić. Zasadniczo warto sprawdzić, czy klucz wielofunkcyjny wyposażony jest w najważniejsze z nich a więc: w kilka kluczy imbusowych o różnych rozmiarach, klucz płaski, śrubokręt oraz skuwacz do naprawy zerwanego łańcucha. Bardzo przydatny może okazać się również mały scyzoryk.
Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest to, z jakiego materiału wykonane są poszczególne narzędzia. Tańsze klucze rowerowe wielofunkcyjne najczęściej posiadają końcówki aluminiowe. Ich zaletą jest z pewnością niska cena, musimy jednak mieć świadomość, że aluminium to metal dość miękki i takie klucze rowerowe niestety nie posłużą nam zbyt długo. O wiele lepszym wyborem są wielofunkcyjne klucze rowerowe wykonane z hartowanej stali nierdzewnej, które są w stanie doskonale sprawdzać się przez wiele lat.
Przekonajmy się również, czy narzędzia posiadają na tyle długie rączki, by dotrzeć do trudno dostępnych miejsc w rowerze a sama ich obudowa jest solidna, trwała i ułatwia ich transportowanie, wyjmowanie odpowiedniej końcówki.

Klucze ze skuwaczem do łańcucha. Warto mieć taki klucz, gdyż w przypadku zerwania łańcucha, przy pomocy takiego klucz naprawimy łańcuch i pojedziemy dalej


Ile to kosztuje?


Wielofunkcyjne klucze rowerowe nie są zbyt drogimi przyrządami. Najtańsze modele z powodzeniem możemy zakupić już za kilkadziesiąt złotych. Musimy jednak mieć świadomość, że w tym przypadku będziemy mieli możliwość korzystania z zaledwie kilku narzędzi zaś jakość materiałów, z jakich zostały wykonane z pewnością nie jest najwyższa. Dlatego też jeśli jesteśmy zapalonymi miłośnikami jazdy na rowerze warto wyposażyć się w nieco solidniejszy klucz rowerowy z większą liczbą funkcji. Tego typu akcesoria to wydatek rzędu od 150 do nawet 300 złotych. Mamy jednak wówczas do czynienia z bardzo profesjonalnymi narzędziami, które są w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.


Czy warto zabierać ze sobą rowerowe klucze wielofunkcyjne?


Przejdźmy jednak do najważniejszej kwestii czyli odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule naszego artykułu. Czy wielofunkcyjny klucz rowerowy jest niezbędny? Czy warto go kupić i zabierać ze sobą?
Wiele zależy od tego, czy na co dzień zajmujemy się majsterkowaniem i jesteśmy w stanie poradzić sobie z prostymi naprawami w trasie. Nie da się bowiem ukryć, że nawet najbardziej specjalistyczny klucz rowerowy nie pomoże nam jeśli nie potrafimy zdiagnozować usterki oraz go wykorzystać. Niemniej jednak, obsługa narzędzi znajdujących się w kluczu wielofunkcyjnym nie jest trudna i przy odrobinie zaparcia każdy z nas może sobie z tym poradzić.
Czy jednak warto zabierać ze sobą klucze wielofunkcyjne rowerowe? Z całą pewnością tak, jeśli rower, który posiadamy nie jest nowoczesnym sprzętem wysokiej jakości. W przypadku takich jednośladów często dochodzi do drobnych usterek i awarii, z którymi z łatwością poradzimy sobie za pomocą dobrego klucza wielofunkcyjnego.

Narzędzie takie warto mieć ze sobą również w przypadku gdy poruszamy się po trudnym, leśnym lub górzystym terenie. W przypadku dróg tego typu o wiele łatwiej jest bowiem o usterkę oraz trudniej natknąć się na kogoś, kto mógłby udzielić nam pomocy.
Niemniej jednak warto mieć świadomość, że wielofunkcyjny klucz rowerowy nie jest narzędziem dużym czy ciężkim i dobrze zawsze mieć go przy sobie. W odróżnieniu od tradycyjnego zestawu kluczy nie będzie dla nas obciążeniem. Tym bardziej, że wiele modeli dostępnych na rynku posiada praktyczne pokrowce lub magnesy, dzięki którym możemy zamontować je np. na ramie roweru.

Podsumowując, posiadanie własnego wielofunkcyjnego klucza rowerowego jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Szczególnie, jeśli nasze wycieczki są długie lub mają miejsce na trudnym terenie. Na szczęście, koszt zakupu podstawowego klucza wielofunkcyjnego nie jest wysoki. Nic więc dziwnego, że obecnie coraz więcej rowerzystów decyduje się na dołączenie tego praktycznego gadżetu do swojego standardowego wyposażenia na rowerowe wycieczki.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.