Bikepacking to rozwiązanie dla osób, które uwielbiają rowerowe wyprawy, a jednocześnie cenią sobie minimalizm. Rower to środek transportu, który pozwala na dotarcie do trudnodostępnych miejsc. To świetny kompan wypraw po górach, lasach czy wśród jezior. Na czym dokładnie polega bikepacking?

Czym jest bikepacking?

Moda na bikepacking zrodziła się w USA. Trend ten wywodzi się z długodystansowych zawodów górskich o nazwie self-support races. Potrzeba matką wynalazków – na trasę można było zabrać ze sobą jedynie prosty sprzęt biwakowy w torbach, które nie utrudniały bezpiecznego przemieszczania się po górskim terenie.

Najprościej mówiąc, bikepacking to podróżowanie rowerem z niewielkim, lekkim bagażem. Zastosowanie specjalnej torby bikepackingowej sprawia, że dwukołowiec pozostaje zwrotny, a odczuwalne obciążenie jest niewielkie. To natomiast ułatwia poruszanie się nawet po trudnym terenie – nieutwardzonych górskich szlakach czy leśnych duktach.

Bikepacking to nie tylko mniejsza waga bagażu, ale lepiej rozłożony jego ciężar. Tradycyjne sakwy rowerowe z reguły są cięższe, a do ich montażu niezbędny jest bagażnik. Ich duża pojemność – w wielu sytuacjach bywa zaletą – jednak podczas wycieczki po trudnym terenie może okazać się przeszkodą.

Ten sposób podróżowania świetnie sprawdzi się zarówno na krótkich, jak i długich dystansach. Mniejszy ciężar to swobodniejsze manewrowanie rowerem i łatwiejszy dostęp do miejsc, które niegdyś mogły wydawać się nieosiągalne dla cyklistów.

bikepacking

BLACKBURN Sakwa rowerowa podsiodłowa 10,5l OUTPOST SEAT PACK czarny BBN-7099765

Bikepacking a tradycyjna turystyka rowerowa

Uprawiając zarówno tradycyjną turystykę rowerową, jak i bikepacking możemy spędzić wiele dni na siodełku. Pod mianem bikepackingu kryje się przede wszystkim jazda terenowa – po leśnych duktach, górskich ścieżkach, szutrowych i kamienistych dróżkach czy bezdrożach. Klasyczna turystyka rowerowa jest natomiast nastawiona głównie na podróżowanie utwardzonymi drogami.

Różnica widoczna jest także w ekwipunku. W przypadku bikepackingu istotą jest zapakowanie bagażu podręcznego do jak najmniejszej torby. Tradycyjna turystyka rowerowa nierozerwalnie wiąże się z dużymi sakwami o znacznej pojemności – często zapakowanymi „po brzegi”.  

Bikepacking nazywany jest rowerowym light and fast – a taki minimalizm często daje zdecydowanie więcej możliwości.

Torby do bikepackingu – charakterystyka

Sprzęt do bikepackingu ma za zadanie jak najefektywniej wykorzystać każdy dostępny centymetr rowerowej ramy, kierownicy czy przestrzeni pod siodełkiem. Montaż takich toreb nie wymaga posiadania bagażnika. Dlatego też doskonale sprawdza się w przypadku rowerów MTB, szosowych, przełajowych oraz gravelowych.

Torby do bikepackingu charakteryzują się niewielką masą oraz dużą wytrzymałością. Najczęściej wykonane są z wodoodpornego materiału, który sprawdza się podczas deszczowej pogody. Istotnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest sposób mocowania dodatkowego ekwipunku np. karimaty czy akcesoriów trekkingowych. Dodatkowym atutem jest modułowa konstrukcja, która zapewnia możliwość dopasowania rozmiaru torby do potrzeb użytkownika i zabieranego ze sobą bagażu. Po przymocowaniu jej do roweru nie powinna utrudniać pedałowania.

Warto również, aby tego typu sakwa posiadała elementy odblaskowe, które zwiększą bezpieczeństwo rowerzysty podczas eskapad po zmierzchu. Sama cena toreb do bikepackingu uzależniona jest od konkretnego modelu oraz producenta i zastosowanych rozwiązań.

Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym rodzajom toreb do bikepackingu.

bikepacking

Torby na ramę

Torby do bikepackingu na ramę zazwyczaj mają podłużny lub trójkątny kształt i jednokomorową konstrukcję. Rama jest dobrym miejscem do przewożenia najcięższych rzeczy, ponieważ jest to środek ciężkości roweru. Można zatem spakować do torby na ramę aparat fotograficzny, kuchenkę turystyczną czy stelaż do namiotu. Jeżeli nasz model ma dodatkowe kieszenie, wykorzystuje się je do przewożenia drobnych rzeczy m.in. latarki, mapy czy pompki rowerowej. Konieczne jest jednak dobranie takiej sakwy, aby nie przeszkadzała w pedałowaniu.

 

Torby do bikepackingu na kierownicę

Torby na kierownicę mają podłużny kształt i wbrew pozorom mogą mieć naprawdę dużą pojemność. Taka sakwa może być wykorzystana do przewożenia śpiwora i maty czy też rzeczy, które warto mieć zawsze pod ręką. Niektóre modele dodatkowo wyposażone są uchwyty umożliwiające przymocowanie dodatkowego bagażu np. bluzy. Należy jednak pamiętać o tym, aby na kierownicy nie umieszczać ciężkiego ekwipunku, ponieważ może to utrudnić manewrowanie nią. Bagaż powinno się montować dość nisko, aby zachować środek ciężkości jednośladu.

Torba na kierownicę z reguły wyposażona jest w paski, które umożliwiają odpowiednie jej umieszczenie na swoim miejscu. Dodatkowym atutem są wszyte ściągacze, których zadaniem jest unieruchomienie zawartości, co przekłada się na komfort jazdy.

 

Torby podsiodłowe

Pod siodełkiem jest dużo miejsca, które można efektywnie wykorzystać. Torby do bikepackingu podsiodełkowe dostępne są w różnorodnych rozmiarach – od niewielkich po naprawdę pojemne. Zmieści się zatem tutaj duża część bagażu. Atutem są różnego typu klamerki, paski oraz ekspandery, które umożliwiają doczepienie dodatkowego ekwipunku. Torby tego typu montowane są do siodełka. Stabilność całej konstrukcji może zwiększyć specjalny stelaż instalowany do sztycy rowerowej.

Torby podsiodłowe nie przeszkadzają podczas pedałowanie. Nie powinno się jednak pakować do nich ciężkich przedmiotów, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na sterowność jednośladu.

 

Plecak do bikepackingu

Jeżeli nadal istnieją obawy, że same torby do bikepackingu nie wystarczą, warto rozważyć także zakup specjalnego plecaka rowerowego. W tym przypadku można zdecydować się na model o kompaktowej budowie, który dopasuje się do ciała i nie będzie utrudniał jazdy.

Jest to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na plecak z systemem nawadniania. Eliminuje konieczność odrywania dłoni od kierownicy podczas jazdy, co ma szczególne znaczenie podczas przemierzania trudnego terenu. Do plecaka możemy spakować podręczne rzeczy. Dodatkowym atutem będą zewnętrzne kieszenie, które ułatwią szybkie sięgnięcie po najpotrzebniejsze przedmioty – i to bez przerywania jazdy.

 

Bikepacking zyskał popularność dzięki możliwości dotarcia rowerem z niewielkim bagażem do miejsc, które dotychczas były zarezerwowane co najwyżej dla turystyki pieszej. To trend doceniany zarówno podczas krótszych, jak i dłuższych wypraw. Podstawą jest jednak odpowiedni dobór toreb oraz przemyślenie swojego bagażu – czy oby na pewno wszystko to, co chcemy ze sobą zabrać, jest nam niezbędne podczas podróży?

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.