Filtruj
× Filtry
Filtry
  • Status
  • Marka
  • Asortyment
Wyczyść Filtruj

Czym są izotoniki?

Napoje izotoniczne to preparaty sprzedawane z reguły w proszku lub w butelce, mające na celu szybko zregenerować organizm po intensywnym wysiłku. Zwierają duże ilości elektrolitów, witamin i minerałów, dzięki czemu świetnie uzupełniają braki spowodowane spalaniem energii i poceniem się podczas treningu. Dostarczają one również organizmowi dawkę węglowodanów, co sprawia, że szybko regenerujemy siły i jesteśmy gotowi do dalszych wyzwań. 

Co dokładnie zawiera napój izotoniczny dla sportowców?

Wiemy już, że izotoniki zawierają wiele cennych dla organizmu substancji, ale co dokładnie wchodzi w ich skład? Jeśli chodzi o witaminy, w izotonikach znajdziemy najczęściej te z grupy B, a dodatkowo witaminę A, E, D i oczywiście C. Oprócz tego preparaty te zawierają L-karnitynę, biotynę i tiaminę, minerały takie jak wapń, sód i potas oraz niewielką dawkę węglowodanów. Izotoniki dostępne są w formie gotowego napoju lub jako proszek, który samodzielnie rozrabiamy z wodą. Niezależnie od wybranej wersji pomaga więc także nawodnić organizm po treningu lub w jego trakcie, aby nawet intensywny wysiłek nie powodował problemów ze zdrowiem. 

Czy warto pić izotoniki?

Napoje izotoniczne często niesłusznie są mylone z napojami energetycznymi i z tego powodu wiele osób czuje obawy przed ich przyjmowaniem. Choć jednak obie substancje mają pobudzać organizm i dodawać energii, to działają na zupełnie inne sposoby. Energetyki bazują na kofeinie, taurynie i dużej ilości cukru, co powoduje, że organizm zostaje pobudzony szybko, ale na stosunkowo krótki okres. Dodatkowo zawarte w nich substancje (m.in. kofeina) podnoszą ciśnienie krwii i mogą porowadzić do problemów z sercem, natomiast cukier zwiększa ryzyko tycia czy nawet wystąpienia cukrzycy. Izotoniki natomiast nawadniają, dostarczają witamin i minerałów, dlatego wspomagają zdrową regenerację organizmu po wysiłku i nie mają negatywnych skutków ubocznych. Wręcz przeciwnie - przyjmowanie napojów izotonicznych zmniejsza ryzyko odwodnienia, dba o odpowiedni poziom glukozy we krwii i zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. 

Dla kogo są napoje izotoniczne?

Napoje izotoniczne mogą być stosowane przez wszystkie osoby ćwiczące, ale też przez tych, którzy wybierają się na męczącą wycieczkę lub po prostu chcą uzupełnić braki witamin i minerałów w organizmie. Są to substancje w pełni bezpieczne i nie ma żadnych przeciwwskazań do ich przyjmowania. 

Napój izotoniczny - sklep

Napoje izotoniczne dla sportowców dostępne są jako rozrobione preparaty w butelkach lub koncentraty w proszku. Obie te wersje mają swoje zalety, jednak sportowcy najczęściej wybierają drugą opcję, bo izotoniki w proszku są po prostu tańsze, a dodatkowo pozwalają swobodnie dobierać dawki do własnych potrzeb. Tego typu napoje wystarczy rozrobić z wodą i zamieszać, aby były gotowe do spożycia. W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór napojów izotonicznych, dzięki czemu z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Zachęcamy też do zapoznania się z ofertą batonów energetycznych. Zapraszamy do zakupu!

czytaj dalej zwiń