Filtruj
× Filtry
Filtry
  • Status
  • Marka
  • Asortyment
Wyczyść Filtruj

Glutamina w diecie sportowca

Glutamina jest substancją często suplementowaną przez sportowców, zwłaszcza tych, którzy trenują sporty wytrzymałościowe. Stanowi ona jeden z aminokwasów endogennych, czyli jest syntezowana przez organizm. W przypadku trybu życia z umiarkowanym wysiłkiem fizycznym wytwarzana jest ilość glutaminy, która całkowicie wystarcza do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak sytuacja ta zmienia się, gdy regularnie prowadzimy intensywne treningi lub podejmujemy innego typu wysiłek. Wtedy niezbędne staje się stosowanie odżywek z glutaminą, które uzupełnią braki i pomogą w zachowaniu zdrowia oraz dobrej kondycji. 

Jaka jest rola glutaminy w organizmie?

Podobnie jak w przypadku innych aminokwasów również glutamina pełni w organizmie wiele różnych funkcji. Jest odpowiedzialna za utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej, detoksykację amoniaku i odżywianie jelit. Oprócz tego bierze też udział w syntezie neuroprzekaźników, glutationu, zasad nukleotydowych i peptydów oraz ma działanie przeciwzapalne. Jej rolą jest także regulowanie reakcji w sytuacjach stresowych. Jest to bardzo ważna funkcja, bo podczas stresu zapotrzebowanie na glutaminę wzrasta aż o połowę. 

Glutamina a sport

Dla sportowców szczególnie istotne jest jednak to, że glutamina pomaga w budowaniu masy mięśniowej oraz regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku. Dzięki niej wzrasta więc siła i wytrzymałość, a tym samym ćwiczenia stają się efektywniejsze, a my jesteśmy w stanie osiągać coraz lepsze rezultaty. W przypadku dużego wysiłku fizycznego poziom glutaminy w organizmie zaczyna gwałtownie spadać, co może nasilić się jeszcze bardziej w sytuacjach stresogennych - na przykład przed ważnymi zawodami lub podczas nich. Dlatego w przypadku sportowców suplementacja glutaminy jest bardzo istotnym elementem planu treningowego. Szczególnie ważne jest to w przypadku mężczyzn. Badania wykazują, że męski organizm z uwagi na mniejszą ilość tkanki tłuszczowej ma też mniejszą zdolność do syntezy glutaminy niż organizm kobiety. W przypadku panów, którzy regularnie trenują, może nie wystarczać glutamina dostarczana w pożywieniu (mięsie, nabiale, jajkach, tofu) i konieczne staje się sięgnięcie po specjalistyczne preparaty dla sportowców.

Dlaczego warto suplementować glutaminę?

Suplementacja glutaminy dla sportowców ma pozytywny wpływ na efekty treningu, a jako że stanowi budulec mięśni, jest nieoceniona przy rzeźbieniu sylwetki. Zwiększa też wytrzymałość organizmu, dlatego świetnie nadaje się dla biegaczy, kolarzy czy innych sportowców dyscyplin wytrzymałościowych. Oprócz tego bardzo dobrze wpływa ona jednak na pracę całego organizmu. Glutamina przyspiesza gojenie się ran, wspiera układ odpornościowy, a także chroni nas w sytuacjach wzmożonego stresu. Dodatkowo ma też pozytywny wpływ w przypadku rekonwalescencji po niektórych chorobach i terapiach - np. hamuje utratę mięśni u chorych na AIDS, osłabia efekty uboczne chemioterapii czy pomaga wrócić do zdrowia po zabiegach operacyjnych. 

Jeśli chcesz rozpocząć suplementację glutaminy, odżywek białkowych czy przedtreningówek, koniecznie sprawdź naszą ofertę i wybierz produkt dla siebie.

czytaj dalej zwiń