Filtruj
× Filtry
Filtry
  • Status
  • Marka
  • Asortyment
Wyczyść Filtruj

Żele energetyczne dla sportowców - szybki sposób, by zregenerować siły

Żele energetyczne to rodzaj produktów żywnościowych, które mają za zadanie szybko dostarczyć organizmowi dużą dawkę węglowodanów, które mogą zostać przekształcone w energię. Są dostępne w małych opakowaniach przypominających nieco tubkę pasty czy saszetkę kosmetyku. Zawierają cukry proste i wielocukry łatwo przyswajalne przez organizm, dzięki czemu pozwalają zregenerować nadwątlone siły szybciej niż tradycyjny posiłek. Mogą być przyjmowane przed treningiem, w jego trakcie lub bezpośrednio po nim.

Żele energetyczne dla biegaczy, kolarzy i nie tylko

Tego typu przekąski najczęściej wykorzystują sportowcy, którzy uprawiają dyscypliny wytrzymałościowe. Dlatego żele energetyczne przeznaczone są głównie dla kolarzy, biegaczy, kajakarzy, pływaków, narciarzy biegowych i innych sportowców, dla których wysoka wydolność i wytrwałość to podstawa. Mogą jednak także służyć osobom, które uprawiają inne dyscypliny powodujące ubytki energetyczne - na przykład ćwiczącym na siłowni czy uprawiającym fitness. Oprócz tego warto mieć przy sobie żele energetyczne we wszystkich sytuacjach, które wymagają od organizmu wzmożonego wysiłku - na przykład podczas wyprawy w góry czy całodniowej wycieczki rowerowej. 

Dlaczego warto sięgać po żele energetyczne?

Żele energetyczne dla sportowców mają wiele zalet, które doceniają zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Przede wszystkim są łatwe w transporcie, odporne na warunki atmosferyczne i mają długie terminy ważności, dlatego można mieć je zawsze w plecaku i wykorzystywać w razie potrzeby. Nie zajmują wiele miejsca i bez problemu można je zabrać na siłownię czy nawet na zawody typu maraton czy triathlon. Są łatwo przyswajane i metaolizowane przez organizm, dlatego zastrzyk energii możemy poczuć niemal natychmiast po ich spożyciu. 

Co zawierają żele energetyczne?

Żele energetyczne zawierają głównie węglowodany w postaci cukrów prostych i złożonych, ale dodatkowo mogą mieć w składzie niewielkie ilości tłuszczów, a także witaminy i minerały. Część żeli energetycznych wzbogacana jest także o kofeinę, która znakomicie pobudza organizm i zwiększa jego wydolność. W przypadku żeli z kofeiną trzeba jednak być szczególnie uważnym, bo zbyt duża dawka tej substancji może powodować nerwowość, kołatanie serca, biegunki lub problemy z zasypianiem.

Żele energetyczne - sklep

Tego typu produkty traktowane są jako produkty specjalnego przeznaczenia spożywczego. Oznacza to, że nie mogą zastępować zbilansowanej diety i nie są wystarczające do zachowania wszystkich funkcji organizmu. Znakomicie sprawdzają się jednak jako uzupełnienie diety w sytuacjach wzmożonego wydatku energetycznego. Najczęściej można kupić je w sklepach dla sportowców - obok odżywek, witamin czy napojów izotonicznych są najchętniej kupowanym dodatkiem do diety wśród osób ćwiczących. Występują w różnych wariantach wielkościowych i smakowych, dlatego każdy znajdzie w szerokim wachlarzu produktów idealny dla siebie. Jeśli chcesz kupić wysokiej jakości żele energetyczne, skorzystaj z usług naszego sklepu internetowego.

czytaj dalej zwiń