Filtruj
× Filtry
Filtry
  • Status
  • Marka
  • Asortyment
Wyczyść Filtruj

Batony energetyczne - zdrowa dawka węglowodanów

Każdy sportowiec wie, że w przypadku intensywnych ćwiczeń organizm spala ogromne ilości energii i potrzebuje diety bogatej w zdrowe kalorie i substancje odżywcze. Dlatego osoby, które regularnie podejmują duży wysiłek fizyczny najczęściej mają indywidualnie układane, starannie przemyślane diety, które mają zapewnić im odpowiednią kaloryczność oraz niezbędne witaminy i minerały. Dzięki tak opracowanemu jadłospisowi możemy zachowywać zdrowie i odnosić coraz lepsze wyniki w wybranych dyscyplinach. Jednak podczas długiego treningu mimo najlepszej diety potrzebujemy często dodatkowego zastrzyku energii - tutaj niezastąpione są batony energetyczne i żele energetyczne

Baton energetyczny - jakie składniki odżywcze zawiera?

Batony energetyczne mogą mieć różne składy i proporcje składników, ale wszystkie mają jedną cechę wspólną - są bogate w węglowodany, dzięki którym szybko uwolniona zostaje duża ilość energii potrzebnej przy intensywnym wysiłku. W nieco mniejszym stopniu batony energetyczne dostarczają także tłuszcze i białka oraz różnorodne witaminy i minerały. Warto też wiedzieć, że batony takie dostarczają organizmowi aminokwasy, czyli związki potrzebne do budowania masy mięśniowej i regeneracji mięśni po długotrwałym wysiłku. Tym, co ucieszy w szczególności osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, jest wysoka zawartość błonnika w zdrowych batonach energetycznych. Ta substancja usprawnia i przyspiesza proces trawienia, dlatego jest cennym sojusznikiem w walce o piękną sylwetkę. 

Dla kogo baton energetyczny i kiedy najlepiej go zjeść?

Batony energetyczne, jak wskazuje sama ich nazwa, szybko dostarczają organizmowi dużej ilości energii, dlatego powinny się w nie zaopatrzyć wszystkie osoby, które podejmują duży wysiłek. Najczęściej polecane są oczywiście sportowcom, ale kupować je mogą także osoby pracujące fizycznie czy planujące aktywny wypoczynek. Doskonale sprawdzą się podczas kajakowego spływu, wycieczki rowerowej czy dłuższej trasy w górach. Można jeść je zawsze przed planowanym wysiłkiem lub w trakcie, choć warto także wykorzystać tzw. “okno anaboliczne”, czyli czas bezpośrednio po wysiłku, w którym organizm najlepiej przyswaja węglowodany i białka. 

Batony energetyczne dla sportowców - z czego są wytwarzane?

Jak już wspominaliśmy, składy batonów energetycznych dla sportowców bywają przeróżne, dzięki czemu każdy może odnaleźć smak, który w pełni mu odpowiada. Najczęściej jednak są one tworzone na bazie płatków owsianych, chrupek sojowych i miodu, które są uzupełniane dodatkami w postaci bakalii suszonych owoców czy kawałków czekolady. W naszej ofercie znajdziesz zarówno batony owocowe, jak i czekoladowe czy waniliowe, które zapewnią Ci nie tylko treściwą i zdrową, ale i smaczną przekąskę. Zobacz, jakie rodzaje batonów energetycznych są dostępne na stronie i wybierz swój ulubiony, który zawsze będzie Ci towarzyszył podczas treningów i innych aktywności. Zapraszamy do zakupu!

czytaj dalej zwiń