Rower to forma aktywności, która jest coraz częściej wybierana jako sposób na spędzanie wolnego czasu. To świetny pomysł na efektywny trening, poprawę wydolności i kondycji, a także poznawanie ciekawych miejsc podczas wycieczek krajoznawczych na dwóch kółkach. Akcesorium, które może urozmaicić takie wyprawy, jest licznik rowerowy.

Licznik rowerowy – warto czy nie?

Licznik rowerowy to jeden z najchętniej wybieranych dodatkowych gadżetów na rower. Warto się na niego zdecydować, jeżeli zależy nam na kontroli przejechanych kilometrów, czasie trwania przejazdów oraz innych informacjach. W zależności od wybranego modelu do dyspozycji użytkownika oddawane są urządzenia z podstawowymi lub bardziej rozbudowanymi funkcjami.

Liczniki rowerowe są świetnym gadżetem do rozplanowywania wypadów rowerowych.

Liczniki rowerowe przewodowe i bezprzewodowe

Najtańszym rozwiązaniem jest przewodowy licznik przewodowy. Po takie urządzenie najczęściej sięgają osoby, które nie mają dużych wymagań i nie szukają dodatkowych, rozbudowanych funkcji. Praca licznika przewodowego opiera się na przesyle danych przez kabel. Taki sprzęt może nie być wygodny podczas dłuższych tras z powodu ryzyka zaplątania się przewodu czy też jego uszkodzenie.

Liczniki bezprzewodowe działają na zasadzie transmisji danych za pomocą fal radiowych. Dane przesyłane są pomiędzy czujnikiem oraz jednostką centralną urządzenia. Liczniki bezprzewodowe są droższą alternatywą. Wiąże się to jednak z wyższym komfortem użytkowania z uwagi na brak okablowania. Zazwyczaj tego typu liczniki oferują również dodatkowe funkcje.

Liczniki rowerowe z GPS

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są liczniki rowerowe wyposażone w funkcję GPS. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w przypadku krótkich, jak i długich wypraw rowerowych. Modele tego typu mogą być wyposażone w mapy, co dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność. Popularnie spotykaną opcją jest nawigacja po śladzie, która pozwala m.in. na powrót do domu, gdy zapuścimy się w nieznane nam rewiry.

Liczniki rowerowe z GPS powinny być wyposażone w pojemną baterię, aby działać jak najdłużej. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy można z nich korzystać podczas ładowania. Wówczas w trakcie wyprawy rowerowej możemy wesprzeć się źródłem energii w postaci powerbanku.

SIGMA ROX 11.1 EVO SENSOR SET Licznik rowerowy

Funkcje w licznikach rowerowych

Liczniki rowerowe mogą być wyposażone w szereg praktycznych rozwiązań. Mowa tu m.in. o takich funkcjach jak:

 • średnia prędkość jazdy,
 • maksymalna prędkość jazdy,
 • aktualna prędkość jazdy,
 • pokonany dystans,
 • wysokość,
 • podświetlenie,
 • zegarek,
 • kadencja (liczba obrotów korbą),
 • automatyczne włączanie i wyłączanie,
 • pulsometr (wymaga zakupu dodatkowego czujnika – pasa piersiowego),
 • możliwość przesyłania danych do aplikacji np. na telefonie,
 • wodoodporna konstrukcja.

 

Liczniki rowerowe dzięki dodatkowym funkcjom są nie tylko urządzeniami liczącymi przebyty dystans czy średnią prędkość. Obecnie są to swoistego typu komputerki, które oferują użytkownikom mnóstwo praktycznych opcji.

Zobacz całą naszą ofertę liczników i komputerów rowerowych GPS --->

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.