Tania czy droga lampka? Chcesz być widocznym czy tylko posiadać "oświetlenie rowerowe"?

Oświetlenie rowerowe zwykła lampka za 20 zł czy może za 400 zł. Co wybrać?

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego rowerzysty powinno być oświetlenie rowerowe. Jego specyfikacja techniczna może się różnić w zależności od wybranego modelu. Lepszej jakości i bardziej wydajne lampki rowerowe zwiększają bezpieczeństwo jazdy rowerzysty w warunkach zmroku lub ciemności, a także wpływają korzystnie na jej wygodę. To sprawia, że lampki rowerowe powinno się wybierać bardzo rozsądnie.

LEZYNE zestaw lampek rowerowych CONNECT SMART 1000XL ( 1000 Lumenów) / KTV PRO SMART DRIVE ( 75 lumenów)

Czym charakteryzują się wysokiej jakości lampki rowerowe i dlaczego są niezbędne w naszym rowerze? Na rynku znajdziemy budżetowe modele za 20 złotych i profesjonalne rozwiązania za kilkaset złotych. Na które postawić?


Dlaczego oświetlenie rowerowe jest niezbędne?


Obowiązkowe wyposażenie roweru determinowane jest przez przepisy prawa polskiego. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy m.in. w Rozporządzeniu Ministra Transportu z 6 czerwca 2013 roku. Możemy przeczytać w nim, że do obowiązkowego wyposażenia roweru zaliczane są następujące światła:

z przodu: minimum jedno światło pozycyjne barwy żółtej selektywnej lub białej;

z tyłu: minimum jedno światło odblaskowe koloru czerwonego, jednak nie o trójkątnym kształcie oraz minimum jedno światło pozycyjne czerwone.

Ponadto w wytycznych znajdują się szczegółowe informacje techniczne dotyczące jakości światła i sposobu montażu lampek. Światło lampek rowerowych oraz odblasków oświetlonych światłem drogowym powinno być widoczne nocą z odległości minimum 150 metrów (przy dobrej widoczności). Rowery mogą być wyposażone w światło pozycyjne migające. Lampki rowerowe nie mogą być umieszczone wyżej niż 1,5 metra oraz niżej niż 25 centymetrów od powierzchni jezdni. Ponadto tylne światła czerwone nie mogą być widoczne z przodu, a przednie światła żółte selektywne lub białe nie mogą być widoczne z tyłu.


Podstawowe parametry techniczne dobrego oświetlenia rowerowego


Dobre oświetlenie rowerowe powinno być niezawodne. W końcu to od niego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo rowerzysty w warunkach ograniczonej widoczności, w tym po zmroku lub nocą. Ponadto lampki rowerowe powinny być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, do których może dojść w trakcie jazdy. W ich powierzchnie mogą uderzać kamyki, owady, czy też gałęzie. Kolejny kluczowy aspekt to odporność oświetlenia na zmienne warunki pogodowe, w tym wilgoć i mróz.

Wybierając lampki rowerowe, należy zwrócić uwagę na ich widoczność, która regulowana jest przez przepisy prawne. Lampka powinna spełniać te wymagania, choć im lepsza widoczność, tym lepiej. Kolejnym parametrem jest natężenie światła. W warunkach polskich warto zwracać uwagę przede wszystkim na produkty, których natężenie światła przekracza 400 lumenów. W warunkach miejskich sprawdzą się także lampki z 300 lumenami, jednak mogą być zawodne w trudnych warunkach pogodowych lub podczas wycieczek poza miasto, np. po leśnych ścieżkach. Nowoczesnym i sprawdzonym rozwiązaniem są lampki z wbudowanym akumulatorem, który gwarantuje nawet do kilku godzin pracy w warunkach ciemności. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ takie akumulatory można ładować m.in. powerbankiem. Przy wyborze lampki nie bez znaczenia będzie prostota jej montażu oraz pielęgnacji, co wpłynie korzystnie na wygodę jazdy oraz żywotność sprzętu. Wysokie parametry w tym zakresie gwarantują tylko droższe rozwiązania dostępne na rynku.


Czym jest STvZO?


Tajemniczy skrót STvZO pochodzi od niemieckiego rozporządzenia Straßenverkehrs-Zulassungs-Ordnung. ( więcej na ten temat znajdziesz tutaj https://www.mikesport.pl/blog/stvzo-co-jest-jest-i-dlaczego-to-takie-wazne-podczas-wyprawy-rowerowej-do-niemiec ) To przepisy regulujące zasady przyznawania zezwoleń na ruch drogowy w Niemczech. Najnowsza nowelizacja miała miejsce w 2012 roku. Przepisy regulują parametry techniczne i sposób montażu oświetlenia rowerowego w przypadku pojazdów wykorzystywanych na niemieckich drogach. Zapoznanie się z tymi przepisami i dostosowanie swojego roweru do nich to podstawa dla osób, które planują wyprawę za naszą zachodnią granicę. Niemieckie tereny są bardzo atrakcyjne pod kątem turystyki rowerowej zwłaszcza dla mieszkańców Polski Zachodniej. Dostosowanie oświetlenia rowerowego do tamtejszych wymogów pozwoli na uniknięcie wysokich kar. W Niemczech niedozwolone jest używanie nocą światła migającego, co jest różnicą w porównaniu z polskimi przepisami. Obecnie wielu producentów na opakowaniach umieszcza informacje o zgodności lampki ze STvZO, dlatego warto zastanowić się nad zakupem takich modeli. Sprawdzą się nie tylko w Niemczech, ale zapewnią również wysokie poczucie bezpieczeństwa rowerzystom na terenie Polski.

Zobacz wszystkie lampki rowerowe z STvZO -->


Przewaga droższych lampek nad tańszymi modelami


Niezależnie od tego, czy na wycieczki rowerowe jeździmy sporadycznie, czy z dużą częstotliwością, zawsze powinniśmy dbać o swoje bezpieczeństwo. W tym celu kupuje się wysokiej oświetlenie rowerowe, które posiada parametry techniczne zgodne z przepisami oraz jest wydajne w eksploatacji. Na zdrowiu i bezpieczeństwie nie można oszczędzać, dlatego zdecydowanie lepszym wyborem są profesjonalne lampki, których ceny mogą dochodzić nawet do 400 złotych. Choć ich zakup wiąże się z wyższym kosztem początkowym, niż w przypadku prostych lampek za 20 złotych, to jednak są tego warte.

Przede wszystkim droższe modele zapewniają dłuższą wydajność, dzięki czemu ich koszt w perspektywie użytkowania roweru rozkłada się na wiele lat. Zapewniają również mniejszą zawodność i wyższą skuteczność działania, co znacząco przekłada się na bezpieczeństwo rowerzystów. Droższe modele cechują się lepszym natężeniem światła, widocznością, wytrzymałością i często posiadają dodatkowy akumulator. W przypadku tańszych modeli za 20 złotych mówimy o zdecydowanie niższych parametrach technicznych i wytrzymałości, dlatego wzrasta ryzyko ich użytkowania. W kluczowych momentach mogą nie zapewnić nam wystarczającego zabezpieczenia, dlatego kompletując wyposażenie roweru, warto postawić na droższe modele renomowanych producentów. Jeżeli w momencie zakupów mamy jakiekolwiek wątpliwości, to warto skonsultować je ze specjalistami. Zasada ta dotyczy zarówno zakupu oświetlenia dla rowerów wykorzystywanych przez dorosłych, jak i przez dzieci.


TOP12 - Najlepiej sprzedające się oświetlenie na rower.


Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.