Duży wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy mają starannie dobrane okulary rowerowe. W związku z tym warto zapoznać się z popularnymi na rynku modelami, a także ich parametrami technicznymi, które należy wziąć pod uwagę w momencie zakupu.

Obecnie trzeba postawić na coś znacznie więcej, niż tylko opływowy kształt i wygoda. Liczą się także bezpieczeństwo jazdy oraz skuteczność modelu w zmiennych warunkach środowiska jazdy. Jakie okulary wybrać niezależnie od tego, czy jeździmy sporadycznie, czy też jesteśmy aktywnymi kolarzami?


Komfort i bezpieczeństwo jazdy


Starannie dobrane okulary rowerowe nie powinny ograniczać pola widzenia użytkownika, dzięki czemu nie wpłyną negatywnie na bezpieczeństwo jazdy. Jeżeli w jej trakcie korzystamy z okularów i nie czujemy ich obecności na twarzy, to będzie to idealny wybór. Taki efekt można osiągnąć poprzez indywidualne dopasowanie kształtu i rozmiaru okularów do potrzeb rowerzysty. Nieograniczona widoczność to podstawa, dlatego powinno to być jedno z głównych kryteriów przy zakupie okularów.


Okulary jako ochrona w trakcie jazdy


Oczywiście okulary stanowią także ważną część ochrony rowerzysty w trakcie jazdy. Przede wszystkim powinny być dobrym zabezpieczeniem przed: kurzem, deszczem, podmuchami wiatru, kamykami, owadami, czy też promieniowaniem UV. Podczas jazdy na rowerze jesteśmy narażeni na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, a dobrej jakości okulary rowerowe ochronią nas przed nimi i wpłyną bezpośrednio na nasz komfort.


Z czego powstają okulary rowerowe?


Przy wyborze okularów sportowych bardzo ważne jest sprawdzenie, z czego powstał dany model. W trakcie jazdy rowerowej użytkownicy narażeni są na różne sytuacje, w tym także na ewentualne upadki. Słabej jakości okulary wykonane z plastiku, szkła, lub metalu mogą powodować dodatkowe zagrożenie. Przy ich uszkodzeniu poszczególne elementy mogą dostać się do oka i powodować poważne kontuzje, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić również do utraty wzroku. W związku z tym renomowani producenci okularów sportowych od jakiegoś czasu stawiają na wytrzymały i sprawdzony poliwęglan. To tworzywo, które cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i eksploatację, a także ogranicza ryzyko kontuzji w trakcie jazdy.

Elastyczność oprawki w wybranych modelach okularów Alpina


Na co jeszcze zwrócić uwagę?


Wpływ na decyzję zakupową mogą mieć także wymienne akcesoria, które znajdują się w zestawie z okularami. Wśród nich znajdziemy m.in. zauszniki i noski. Te gumowe elementy narażone są na eksploatacje i zniszczenie w bezpośrednim kontakcie z wilgotną i zabrudzoną skórę, dlatego warto je po jakimś czasie wymienić. Jeżeli producent o to zadba i doda do zestawu wymienne akcesoria, to będzie to dodatkowy atut. Kolejnym ważnym elementem konstrukcji okularów rowerowych są otwory wentylacyjne. Ich zadaniem jest poprawa cyrkulacji powietrza i minimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie zjawiska parowania szkieł w trakcie jazdy. To także ma duże znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa rowerzysty.


Podstawowe rodzaje okularów rowerowych


Obecnie na rynku wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów okularów wykorzystywanych w trakcie jazdy na rowerze. Są to przede wszystkim:

  • okulary zwykłe ze stałymi szybkami;
  • okulary fotochromatyczne;
  • okulary polaryzacyjne;
  • okulary z wymiennymi szybkami.

Każdy z tych modeli ma nieco inną specyfikę oraz funkcjonalności, dlatego warto zapoznać się z ich charakterystyką przed zakupem. Dobra analiza pomoże w dokonaniu trafnej oceny i wyborze okularów, które zagwarantują bezpieczeństwo i wygodę jazdy na lata.


Okulary ze stałymi szybkami - charakterystyka


To tradycyjne i proste rozwiązanie, w którym okulary wyposażone są w stałe szkła. Rowerzyści mogą wybierać spośród modeli ze szkłami: przyciemnianymi na słońce, żółtymi i białymi. Optymalnym wyborem staje się wówczas zakup pary okularów na każde warunki pogodowe i dobieranie ich bezpośrednio przed wyruszeniem na trasę. Może to powodować dodatkowe koszty po stronie kupującego. Ten typ okularów nie jest uniwersalny, jednak z powodzeniem spełni oczekiwania początkujących i mało wymagających użytkowników.


Okulary ze szkłami fotochromatycznymi


To innowacyjne rozwiązanie, które przeznaczone jest do jazdy w zmieniających się warunkach oświetlenia, np. w trakcie eksploracji terenów, gdzie na zamianę wjeżdża się do zacienionego lasu i na otwartą, słoneczną polanę. Soczewki chromatyczne przyciemniają się w momencie nasłonecznienia oraz rozjaśniają się wtedy, gdy rowerzysta wjedzie w zacienione miejsce. Soczewki ściemnia i rozjaśnia się automatycznie, w zależności od intensywności promieniowania UV, im jest ono wyższe tym soczewka staje się ciemniejsza.

Okulary te są dobrym wyborem dla osób lubiących dynamiczną jazdę, w zależności od modelu i stopnia przyciemnienia wstępnego soczewek, sprawdzają się w czasie długich podróży w słonecznych miejscach. Wówczas zapewniają najwyższą ochronę. Ich bezsprzecznym atutem jest to, że pozwalają zaoszczędzić cenny czas i nie wymagają od użytkowników zmian soczewek lub okularów przy zmianie nasłonecznienia. W trakcie ich użytkowania może dochodzić także do chwilowego pogorszenia się jakości widzenia w momencie, gdy szkła ulegają przyciemnianiu lub rozjaśnianiu, zwykle soczewki reagują z opóźnieniem kilkudziesięciu sekund.


Okulary z wymiennymi szybkami


Jak sama nazwa wskazuje to modele, które posiadają wymienne szkła w zestawie. Dzięki temu w trakcie jazdy można zmienić soczewki w zależności od warunków pogodowych. Najczęściej w zestawie znajdują się szkła przeznaczone do jazdy w słońcu, żółte oraz białe. Dla wygody rowerzystów producenci tworzą różne systemy wymiany szkieł, w tym m.in. klasyczne wciskanie lub też magnesy. Wydaje się, że to optymalny wybór dla wymagających i aktywnych kolarzy, którym zależy na bezpieczeństwie i wysokim komforcie jazdy. Małym minusem może być konieczność ręcznej zmiany szkieł, co wymaga zatrzymania się i utraty tempa jazdy.


Okulary z polaryzacją


Ciekawą opcją pozostają okulary rowerowe z dodatkową warstwą polaryzacyjną. Polaryzacja to wzbogacenie soczewki o zdolność blokowania odblasków odbitych i bezpośrednich. Dochodzi do tego przy zachowaniu naturalnych barw otoczenia, dzięki czemu rowerzyści wciąż mają dobrą jakość widzenia. Okulary z polaryzacją rekomendowane są przede wszystkim osobom, które mają bardzo wrażliwe oczy i chcą zminimalizować negatywne skutki zjawiska pojawiania się odblasków.


Jakie okulary wybrać?


Ostateczny wybór okularów rowerowych to sprawa indywidualna. Przed zakupem warto zapoznać się z dokładną specyfikacją techniczną danego modelu, a także jego przeznaczeniem. Okulary powinny być maksymalnie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb, w tym także stylu jazdy i miejsc, które odwiedzamy. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to można postawić na okulary ze szkłami korekcyjnymi. Alternatywą do popularnych okularów sportowych mogą być profesjonalne gogle rowerowe, które również zapewniają znakomite warunki jazdy i nieograniczone pole widzenia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować zakup ze specjalistami.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.