Wybór dobrej jakości okularów rowerowych to podstawa zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów turystyki rowerowej. Odpowiednio wybrany model powinien zapewnić wygodę i bezpieczeństwo jazdy, a także bezpieczeństwo wzroku użytkownika. Czym kierować się przy wyborze okularów sportowych? Postawić na okulary fotochromowe, czy jednak na modele z wymiennymi szkłami? Sprawdźmy.


 Czym powinny cechować się dobre okulary rowerowe?


Niezależnie od preferencji użytkownika, istnieje kilka kluczowych cech, które powinny posiadać dobrze dobrane okulary do jazdy na rowerze. Przede wszystkim sprzęt ten nie powinien w żaden sposób ograniczać pola widzenia rowerzysty, dlatego uznaje się, że najlepsze okulary to takie, których nie widać w trakcie jazdy. Jeżeli okulary zapewniają nieograniczoną widoczność i wyraźny obraz, to automatycznie przekładają się na wzrost bezpieczeństwa rowerzysty i wygodę jazdy.

Ponadto okulary powinny być skutecznym zabezpieczeniem oczu rowerzysty przed:

  • kurzem;
  • podmuchami wiatru;
  • deszczem;
  • owadami;
  • kamykami;
  • gałęziami;
  • promieniowaniem UV.


Wytrzymałość i dopasowanie do indywidualnych potrzeb


Okulary rowerowe powinny cechować się wysoką wytrzymałością. Dotyczy to zarówno oprawki, jak i soczewek. W trakcie jazdy na rowerze może dojść do różnych nieoczekiwanych zdarzeń, w tym między innymi do wypadku. Dobrej jakości okulary nie pękną, dzięki czemu zminimalizuje się ryzyko dostania ich elementów do oka. Większość renomowanych marek decyduje się obecnie na tworzenie okularów z wytrzymałego i praktycznego w użytkowaniu poliwęglanu. Odpowiednie dopasowanie okularów pod kątem wagi, wielkości i typu soczewek, a także przylegania okularów do twarzy, to kolejne parametry, których nie można pominąć. Wpłyną one bezpośrednio na wygodę jazdy.


Jakie szkła wybrać?


Z punktu widzenia użytkowego bardzo ważnym parametrem jest wybór odpowiedniego rodzaju szkieł. Obecnie na rynku dużą popularnością cieszą się przede wszystkim takie modele okularów rowerowych jak:

  • okulary zwykłe;
  • okulary ze szkłami fotochromatycznymi;
  • okulary z wymiennymi szkłami.

W dalszej części tekstu skupimy się na porównaniu wad i zalet dwóch ostatnich rodzajów, które są prawdziwym hitem ostatnich lat i pomagają rowerzystom w zadbaniu o ich zdrowie, bezpieczeństwo i wygodę.


Okulary ze szkłami fotochromatycznymi - charakterystyka


Tego typu okulary to prawdziwa gratka dla fanów nowinek technicznych. Cechą szczególną szkieł fotochromatycznych jest to, że same przyciemniają się w warunkach jazdy w słońcu oraz rozjaśniają się wtedy, gdy słońce zniknie z horyzontu. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które uwielbiają jazdę w terenie, na przykład po lasach lub górach. Wówczas często dochodzi do zmiany środowiska i na zmianę jedzie się w zacienionym lesie lub na otwartej i słonecznej polanie. W takich warunkach zmiana szkieł w okularach mogłaby być problematyczna i negatywnie wpływałaby na komfort i tempo jazdy. Dzięki temu okulary fotochromowe cieszą się dużą popularnością wśród fanów aktywnej turystyki rowerowej na łonie natury i nie tylko. Użytkownicy mogą wybrać na rynku różne systemy przyciemniania. Istnieją okulary wzbogacone o baterię wspomagającą przyciemnianie lub też szkła, które samoczynnie wykonują ten proces.

Minusy ?

Okulary tego typu są bardzo wygodne dla osób, które jeżdżą w zmieniającym się środowisku. Jednak sam proces przyciemniania i rozjaśniania nie zachodzi błyskawicznie, dlatego przy szybkiej jeździe może dochodzić do momentów, w których użytkownik będzie widział ciemność lub będzie narzekał na spadek ostrości widzenia, lub nawet oślepienie przez słońce.


Okulary z wymiennymi szkłami - dlaczego warto?


Wydaje się, że okulary z wymiennymi szkłami to obecnie najlepsze rozwiązanie dostępne na rynku. Z powodzeniem wykorzystywane są na szeroką skalę, a producenci walczą o wygodę użytkowników. Dzięki temu na rynku znajdziemy okulary z różnym systemem zmiany szkieł, od wciskania, po magnesy. Okulary tego typu są bardzo uniwersalne, ponieważ najczęściej w zestawie znajdują się szkła ciemne na słońce, białe i żółte. Przed ich zakupem należy jednak sprawdzić, czy żółte szkła również mają dedykowany filtr UV.

Minusy ?

Tego typu modele sprawdzają się w każdych warunkach, jednak wymagają od użytkowników zmiany szkieł, co może być dyskomfortem w przypadku dynamicznej jazdy w zmieniającym się środowisku. W związku z tym przed zakupem warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób okulary będą eksploatowane, czyli jaki typ jazdy preferujemy.


Podsumowanie


Zarówno okulary fotochromowe, jak i z wymiennymi szkłami mają swoje wady i zalety. W przypadku klasycznej jazdy poleca się te z wymiennymi szkłami, które są bardziej kompleksowe. Jeżeli jednak uwielbiamy poruszać się w warunkach zmieniającego się środowiska o różnym natężeniu promieni słonecznym, to wówczas okulary fotochromowe będą dużą wygodą. Ostateczny wybór jest kwestią indywidualną i warto się zastanowić nad wyborem konkretnego rozwiązania.


TOP 10 najlepiej sprzedających się okularów kolarskich


Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Podane dane w powyższym formularu będą przetwarzane zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.