Bez względu na to, jaką aktywność fizyczną uprawiamy, systematyczne nawadnianie organizmu jest bardzo ważne. Czy to podczas jazdy na rowerze, czy biegania – korzystanie ze zwykłych butelek może okazać się dość niewygodne. Dzisiaj podpowiadamy, jakie systemy nawadniania organizmu sprawdzą się podczas wysiłku.

Dlaczego nawadnianie organizmu podczas wysiłku jest ważne?

Zanim jednak przejdziemy do omówienia najpopularniejszych systemów nawadniania, poświęćmy chwilę innej kwestii. Dlaczego nawadnianie organizmu jest tak ważne?

Woda to substancja, która jest niezbędna do życia. Na masę ludzkiego ciała w głównej mierze składa się właśnie ona. Niemal wszystkie procesy, które zachodzą w naszym organizmie, wymagają obecności wody. Jest ona składnikiem krwi, która transportuje tlen i substancje odżywcze do komórek. Za pomocą wody z organizmu usuwane są toksyny, które powstają na skutek przemian metabolicznych.

Nawet niewielkie odwodnienie może skutkować spadkiem wydajności pracy oraz wytrzymałości organizmu. Ponadto pojawić się mogą bóle głowy i obniżenie koncentracji. Woda uczestniczy również w procesie termoregulacji. Gdy temperatura ciała wzrasta, organizm zaczyna się pocić, pozbywając się nadmiaru ciepła.

ELITE FLY Teams 2021 Bidon rowerowy Tour de France. Bidony marki Elite dostępne są w kolorystyce znanych teamów kolarskich -->

Jak nawadniać się podczas wysiłku?

Dlatego tak ważne jest systematyczne uzupełnianie płynów podczas wysiłku. Na trasie każdego treningu warto zadbać o to, aby mieć ze sobą odpowiedni zapas wody. Bez względu na rodzaj aktywności dostęp do napojów powinien być szybki i łatwy. Sprawdzą się zatem bidony rowerowe, softflaski oraz plecaki z bukłakiem.

Bidony rowerowe

Bidon to nic innego jak wielorazowa butelka, którą można używać przez długi czas – z korzyścią dla ekologii. Wyprofilowany kształt sprawia, że nie tylko pewnie leży w dłoni. Można go również przewozić w każdym koszyku na bidon przymocowywanym do ramy rowerowej.

Taka butelka charakteryzuje się zamknięciem, które jest wygodniejsze w obsłudze niż zwykła zakrętka. Bidon z reguły wykonany jest z wytrzymałego, lecz lekkiego materiału. Tutaj należy wybierać modele, które nie zawierają w swym składzie szkodliwych dodatków jak np. BPA.

Bidony są łatwe w czyszczeniu. Dostępne są w wersjach o różnej pojemności. Niektóre modele dodatkowo wyposażone są w izolację termiczną, dzięki czemu napój znajdujący się wewnątrz na dłużej pozostaje zimny.

Softflask, czyli miękki bidon

Softflask to miękki bidon, który zyskuje na popularności od końca pierwszej dekady XXI wieku. To wygodna alternatywa dla klasycznych bidonów. Z takiego rozwiązania najczęściej korzystają biegacze, jednak i rowerzyści coraz chętniej po nie sięgają.

Softflaski wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami. Ich atutem są elastyczne ścianki. Dzięki temu po wypiciu napoju można je zwinąć, zmniejszając ilość miejsca niezbędną do przechowywania. Zazwyczaj pobieranie płynu możliwe jest dzięki lekkiemu nadgryzieniu ustnika. Niektóre modele zakończone są specjalną rurką.

Pojemność softflasków jest niezwykle zróżnicowana. Mogą to być niewielkie buteleczki o pojemności 150 ml lub też duże butelki o pojemności 750 ml. Zazwyczaj tego typu miękkie bidony mocowane są do pasów biodrowych lub kamizelek. Najlepiej zdecydować się na softlask o szerszym otworze wlewowym, ponieważ łatwiej jest go utrzymać w czystości. Podobnie jak bidony nie powinien zawierać szkodliwych dla zdrowia związków.

Plecaki z bukłakiem

Rozwiązaniem, które towarzyszy nam już od wielu lat, są bukłaki. Tego typu konstrukcje są chętnie wybierane przez rowerzystów, biegaczy, a także fanów trekkingu. Zaletą plecaków z bukłakiem jest brak konieczności używania rąk do picia. Zapewnia to wygodne i bezpieczne nawadnianie się podczas aktywności fizycznej.

W bukłakach można zmieścić większą ilość wody. Pojemność niektórych modeli wynosi nawet 3 litry. Ciekawym rozwiązaniem są bukłaki z podwójnym zbiornikiem, co umożliwia zabranie ze sobą dwóch różnych napojów. Dodatkowym atutem jest wykorzystanie materiałów izolacyjnych, które chronią zawartość przed zbyt szybkim nagrzewaniem się.

Bukłaki, podobnie jak bidony i softflaski, nie powinny zawierać w sobie szkodliwych związków. Z uwagi na bardziej skomplikowaną konstrukcję warto wybierać modele z technologiami, które blokują namnażanie się bakterii i utrzymują dłużej świeży smak wody. Wlew bukłaka powinien umożliwiać łatwy dostęp do środka – aby dokładnie go umyć.  

Camelbak Damski plecak rowerowy z bukłakiem 1.5L

 

Powyżej opisaliśmy najpopularniejsze rozwiązania dotyczące sposobów nawadniania podczas wysiłku. Każdy powinien wybrać metodę odpowiednią do swoich potrzeb oraz uprawianej aktywności fizycznej. Poszczególne rozwiązania można ze sobą łączyć, stwarzając zestaw na każde warunki oraz zabierając ze sobą różne napoje.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.