Obecnie kaski narciarskie i snowboardowe dużych różnic nie posiadają. Oczywiście nie mówimy tutaj o kaskach dla zawodników, tylko o porównaniu kask narciarski vs kask snowboardowy dla zwykłych użytkowników, którzy nie uprawiają tych dyscyplin zawodowo. 

Kask narciarski upodobnił się do snowboardowego, jego kształt i budowa jest identyczna, także ciężko stwierdzić czy dany model jest narciarski czy na snowboardowy. Owszem kiedyś kask narciarski posiadał "twarde uszy", a tzw. "miękkie uszy" były dostępne początkowo tylko w kaskach snowboardowych. Obecnie większość modeli kasków narciarskich posiada miękkie uszy, przez co taki kask jest wygodniejszy w codziennym użytkowaniu niż z pełną skorupą, dostępną są obecnie w kaskach narciarskich dla profesjonalistów/ zawodników.

Dużo łatwiej jest także założyć kask z niepełną skorupą. Mając też taki kask narciarski lub kask snowboardowy można zamontować słuchawki bluetooth i połączyć je z telefonem, dzięki czemu możemy słuchać muzyki podczas jazdy oraz rozmawiać przez telefon o ile posiadamy jeszcze mikrofon zewnętrzny. Komfort jazdy z takimi dodatkami znacząco wzrasta.

Jeśli zastanawiasz się czym różni się kask dla amatora od tego dla zawodnika, to już spieszymy z odpowiedzią ?

Kaski narciarskie dla zawodników, od tych dla amatorów oprócz budowy, różnią się użytymi materiałami, najwyższe modele są lekkie z uwagi na użycie włókna węglowego, posiadają tzw. szczękę/gardę zamontowaną na stałe lub z możliwością jej odpięcia. Garda ochroni naszą szczękę od ewentualnego kontaktu z tyczką, która może nas uderzyć podczas przejazdu.

Podsumowując kask narciarski i kask snowboardowy dla amatorów, obecnie nie posiada różnic, które by jednoznacznie kwalifikowały go do jazdy na nartach lub snowboardzie.

Bezpieczeństwo ponad wszystko. Dlaczego warto używać kasków narciarskich lub kasków snowboardowych?

Odpowiedź jest bardzo prosta! Kask zapewnia bezpieczeństwo chroniąc naszą głowę przez urazami, które mogą powstać podczas upadku lub zderzenia z innym narciarzem lub snowboardzistą.

Obecnie styl jazdy znacznie zwiększył osiągane prędkości podczas zjazdu stokiem narciarskim, także ilość ludzi w popularnych miejscowościach powoduje iż jazda na stoku bez kasku staje się coraz bardziej ryzykowna. Jeśli nawet poruszamy się dość powoli i po "płaskim" stoku i jeśli my się nie wywrócimy to weźmy pod uwagę że być może inny narciarz lub snowboardzista może w nas uderzyć i spowodować liczne obrażenia, a jeśli będzie dodatkowo posiadał kask narciarski a my nie, to obrażenia mogą być jeszcze większe!

Mając kask narciarski nasza głowa jest chroniona przed urazami powstałymi podczas uderzenia w twarde elementy jak lód, kamień, drzewo lub w innego narciarza bądź snowboardzisty.

Czy naprawdę warto ryzykować jazdę bez kasku narciarskiego, snowboardowego?

Czy w razie wypadku jesteśmy pewni że nic nam się nie stanie ?. Obecnie ceny kasków nie są wygórowane, za ochronę naszego zdrowia wydanie kilkuset złotych to nie jest olbrzymia kwota i stanowi mały wydatek wszystkich kosztów jakie ponosimy podczas wypadu na snowboard czy narty.

Kiedy kask narciarski, snowboardowy jest obowiązkowy?

Obecne przepisy w Polsce nakładają obowiązek na rodziców aby wszystkie osoby, które nie ukończyły 16 roku życia posiadały kask narciarski lub kask snowboardowy podczas jazdy. Brak kasku może skończyć się nałożeniem mandatu do 5 000 złotych polskich

W Austrii obowiązek posiadania kasku na stokach obowiązuje wszystkie dzieci do 15 roku życia, jednak nie w całej Austrii, a we wszystkich krajach związkowych (landach) poza Tyrolem i Vorarlbergiem. Za brak kasku nie ma kar finansowych, jednak trzeba liczyć się z tym że możemy nie zostać wpuszczeni na wyciąg.

We Włoszech kaski narciarskie, kaski snowboardowe na stokach od 1 stycznia 2022 muszą posiadać wszyscy, którzy nie ukończyli 18 roku życia, przepis dotyczy także osób poruszających się na sankach! . Za brak kasku grozi mandat do 200 euro.

Jak dobrać kask narciarski, snowboardowy?

Zwróć uwagę że oprócz rozmiaru kasku, który podawany jest jako zakres obwodu głowy na jaki pasuje , każdy producent produkuje kaski do różnego kształtu głowy ( głowa może być owalna ( kształt jajka) lub okrągła. Niestety większość modeli nie posiada informacji na temat kształtu głowy na jaki pasują, dlatego warto przymierzyć kilka różnych marek kasków, jeśli z jednej wybranej marki kask nam nie pasuje. Obwód głowy mierzymy w prosty sposób - bierzemy miarkę, najlepiej metr krawiecki nad linią brwi powyżej uszu dokonujemy pomiaru. Większość populacji posiada rozmiar w przedziale:

  • kobiety - kask narciarski lub snowboardowy - zazwyczaj ma rozmiar w przedziale 55-58 cm

  • mężczyźni - kask narciarski lub snowboardowy najczęściej jest w rozmiarze 57-60 cm, choć i zdarzają się większe nawet pasujące na obwód głowy 64 cm.

  • dzieci - w zależności od wieku do 3-4 lat jest to wartość do 48 cm , potem 4-5 lat 48-52 cm , starsze dzieci posiadają obwód w okolicy 52-56 cm

Kask narciarski , kask snowboardowy poza miękką wyściółką , posiada płynną regulację, która umożliwia dopasowanie do głowy. Podczas doboru kasku warto pomyśleć także o dopasowaniu gogli

Pamiętajmy, kask nie może nigdzie uciskać. Kask narciarski, kask snowboardowy mierzymy bezpośrednio na głowę, ewentualnie po założeniu kominiarki lub czapeczki pod kask, choć z uwagi na obecną technologię, kaski narciarskie, kaski snowboardowe wyposażone są w miękką wyściółkę zapewniające komfort.

Najtańsze kaski narciarskie lub snowboardowe

Nawet najtańsze kaski narciarskie, snowboardowe zapewnią podstawową ochronę naszej głowie. Koniecznie zobacz najlepsze wybrane modele!

W naszej ofercie kaski narciarskie występują:

  • Kaski snowboardowe, kaski narciarskie damskie

  • Kaski narciarskie i snowboardowe z wbudowaną szybą

  • Oferujemy także kaski narciarskie dla dzieci


--> Zobacz wszystkie kaski <--


Większość modeli kasków jest typowo Unisex, wybrane modele znajdziesz w kolorystyce damskiej lub w rozmiarach dla dzieci

Gogle narciarskie, gogle snowboardowe

Pamiętaj że uprawiając sport jaki jest snowboard lub narciarstwo będziesz potrzebował także gogli , które poprawią kontrast widzenia gdy udasz się na stok, ochronią oczy przed słońcem, śniegiem lub wiatrem.


--> Zobacz wszystkie modele gogli <--


Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Podane dane w powyższym formularu będą przetwarzane zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.