Kiedy zaczynamy swoją przygodę z rowerem, jednym z najważniejszych elementów są buty rowerowe. Dobrze dobrany but rowerowy to klucz do komfortu i wydajności. W zależności od stylu jazdy, możemy wybierać między różnymi rodzajami, takimi jak buty rowerowe mtb, buty rowerowe szosowe, buty rowerowe turystyczne, buty rowerowe enduro, buty triathlonowe rowerowe, buty rowerowe trekkingowe, buty rowerowe turystyczne spd.

Jak Dobierać Rozmiar Butów Rowerowych

Jak Dobierać Rozmiar Butów Rowerowych

Wybór rozmiaru  butów rowerowych

Każdy model butów rowerowych jest dostępny w wersji damskiej i męskiej. Jednak istnieje jeszcze jeden czynnik, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiednich butów. Niektóre modele męskich butów rowerowych są oferowane w dwóch różnych szerokościach podeszwy: standardowej i poszerzonej.

Jeśli chodzi o szerokość podeszwy, istnieją rowerowe buty dla mężczyzn, które są dostępne w wersji poszerzonej. Oznacza to, że mają one większą przestrzeń w przedniej części buta, aby zapewnić większy komfort dla osób o stopach o większym obwodzie. Tego rodzaju buty są doskonałe dla mężczyzn, którzy potrzebują większej szerokości, aby czuć się komfortowo podczas jazdy.


Kroki do dobrania rozmiaru butów rowerowych


POBIERZ -> Szablon do pomiaru długości stopy - buty rowerowe


Pobierz szablon i wydrukuj go ( pamiętaj aby w opcjach wydruku ustawić skalę wydruku 100% , gdyż tylko wtedy szablon zostanie wydrukowany poprawnie. ) 

Nie masz jak wydrukować? Postępuj zgodnie z instrukcją poniżej.


Kroki do dobrania rozmiaru butów rowerowych

Krok 1: Zmierz swoją stopę

Pierwszym krokiem w doborze butów rowerowych jest zmierzenie stopy. Można to zrobić za pomocą miarki krawieckiej lub linijki. Upewnij się, że stojąc prosto, mierzysz od końca pięty do końca najdłuższego palca.

Krok 2: Dodaj dodatkowy luz

Ważne jest, aby dodać trochę dodatkowego miejsca do długości stopy, aby zapewnić komfort podczas jazdy. Zwykle zalecamy dodanie około 0,5-1 cm do zmierzonej długości stopy. To będzie długość wkładki do butów rowerowych.

Krok 3: Sprawdź tabelę rozmiarów

Każdy producent butów rowerowych ma swoją własną tabelę rozmiarów. Użyj zmierzonej długości stopy i dodatkowego miejsca do sprawdzenia, jaki rozmiar butów będzie dla Ciebie odpowiedni.


Indywidualne wymagania producentów

Pamiętaj, że każdy producent butów rowerowych może mieć swoje indywidualne wymagania dotyczące doboru rozmiaru. Dlatego zawsze zalecamy sprawdzenie tabeli rozmiarów konkretnego producenta, aby dokładnie dopasować buty do swojej stopy.

Tabel rozmiarów i długość stopy - buty rowerowe CRONOBUTY ROWEROWE CRONO - Przykładowa tabela rozmiarów . Rozmiar EU 44 pasuje na stopę o długości 283,5 mm


GIRO - tabela rozmiarów - długość stopy - dobór odpowiedniego rozmiarów butów rowerowych

Tabela rozmiarów marki GIRO . Rozmiar 44 ma długość wkładki 280 mm  ( nie długość stopy jak w przypadku butów crono )


Najczęściej Zadawane Pytania

Buty rowerowe jak dobrać rozmiar?

Rozmiar butów rowerowych dobieramy, mierząc długość stopy i dodając do niej około 0,5-1 cm na luz. Następnie korzystamy z tabeli rozmiarów danego producenta butów, aby ustalić odpowiedni rozmiar.

Jak dopasować buty SPD?

Buty SPD (Shimano Pedaling Dynamics) to specyficzny typ butów rowerowych. Dopasowanie ich wymaga nie tylko dobrania odpowiedniego rozmiaru, ale także prawidłowego ustawienia klipsów SPD. Klipsy powinny być ustawione tak, aby punkt obrotu pedału był bezpośrednio pod śródstopiem.

Czy buty rowerowe powinny być większe?

Buty rowerowe powinny być trochę większe od twojego normalnego rozmiaru, aby zapewnić wystarczające miejsce na swobodne poruszanie palcami i zapobiec uciskowi podczas długotrwałego pedałowania. Dlatego zaleca się dodanie około 0,5-1 cm do zmierzonej długości stopy.

Jak dopasować buty rowerowe?

Dopasowanie butów rowerowych polega nie tylko na doborze odpowiedniego rozmiaru, ale także na uwzględnieniu kształtu stopy, rodzaju pedałów oraz stylu jazdy. Buty powinny być dobrze przylegać, ale nie uciskać stopy, a także zapewniać odpowiednią stabilność i komfort podczas jazdy.

Ile luzu w butach SPD?

W butach SPD zaleca się pozostawić około 0,5-1 cm luzu od końca stopy do końca buta. To zapewni miejsce na naturalne rozszerzanie stopy podczas jazdy i zapobiegnie otarciom i uciskowi.

Pamiętaj, że klucz do komfortu i wydajności na rowerze leży w dobrze dobranych butach. Bez względu na to, czy wybierasz buty rowerowe mtb, buty rowerowe szosowe, czy jakiekolwiek inne, zawsze upewnij się, że dobrze pasują i są odpowiednie do twojego stylu jazdy.--> Zobacz wszystkie buty rowerowe w naszym sklepie <--Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.