Sprawdź jaki bagażnik rowerowy będzie odpowiedni na twój rower.

Bagażnik rowerowy to dodatkowe wyposażenie roweru, które okazuje się nieocenione przede wszystkim podczas dłuższych wypraw. Szukając odpowiedniego modelu, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim bagażnik powinien być dopasowany do rodzaju roweru.

Podpowiadamy, jaki bagażnik rowerowy kupić.

Bagażnik do gravela lub MTB full TOPEAK

Fot. 1 - Bagażnik marki TOPEAK model Tetrarack montowany przy pomocy rzep. Dedykowany do rowerów szosowych, gravel lub MTB Enduro / All-mountain z zawieszeniem typu "FULL"


Rodzaje bagażników rowerowych


Podstawowa klasyfikacja bagażników rowerowych uwzględnia sposób mocowania ich do ramy roweru:

Klasyczne bagażniki montowane na tył znajdują zastosowanie w przypadku ram, które mają odpowiednie otwory montażowe. Najczęściej montowany jest on w czterech punktach – dwóch na ramie w okolicy osi tylnego koła oraz dwóch na górnych rurach tylnego trójkąta ramy.

Bagażniki rowerowe na sztycę podsiodłową sprawdzą się w przypadku braku seryjnych otworów instalacyjnych, np. w rowerze typu MTB. Odznaczają się one nieco mniejszą ładownością niż modele klasyczne montowane na tył.

Bagażniki przednie na golenie widelca nazywane bywają lowriderami. Niektóre modele mogą zostać zamontowane bezpośrednio dzięki specjalnym otworom instalacyjnym, inne mocowane są za pomocą stalowych obejm.

Bagażniki pod hamulce tarczowe lub zwykłe dobierane są z uwzględnieniem rozmiaru koła. Tego typu modele montowane są pod hamulec. Niektóre dodatkowo wyposażone są w uchwyty, które dla zwiększenia stabilności mocuje się do górnych rur tylnego trójkąta ramy.

Klasyczny bagażnik rowerowy  pod hamulce tarczowe

Fot. 2 - klasyczny bagażnik pod hamulce tarczowe. Na zdjęciu bagążnik TOPEAK z sakwą MTX Trunkbag

Bagażnik rowerowy do sztycy podsiodłowej

Fot. 3 Przykład bagażnika rowerowego na sztycę zintegrowanego od razu z sakwą rowerową. Oczywiście występują także same bagażniki


Na co zwrócić uwagę, kupując bagażnik rowerowy?


Jednym z elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania odpowiedniego bagażnika rowerowego, jest materiał wykonania. Popularne są modele z aluminium i stali. Producenci oferują również konstrukcje z rurek tytanowych, rzadziej z tworzyw sztucznych.

Materiał użyty do produkcji bagażnika ma wpływ na jego wagę. Podstawowym model aluminiowy waży ok. 600-900 gramów i można na nim przewozić ciężar do ok. 25 kg. W przypadku bagażników stalowych należy liczyć się z nieco wyższą wagą (nawet ok. 1800 gramów), ale również i możliwością przewożenia większych ciężarów – zazwyczaj do ok. 40 kg. Modele tytanowe łączą w sobie niewielką wagę oraz stosunkowo dużą nośność. Są to jednak produkty niszowe, których zakup wiąże się z nieco wyższą ceną. Ogólnie jednak przyjmuje się, że maksymalne obciążenie bagażnika podczas jazdy rowerem powinno być niższe niż to deklarowane przez producenta.

Ważne są także rodzaje mocowań, które omówione zostały powyżej. Dobór rozwiązania w głównej mierze uzależniony jest od tego, jaki model roweru posiadamy oraz w jaki sposób można do niego zamocować bagażnik rowerowy.


Jak dobrać bagażnik do roweru?


Teraz postaramy się podpowiedzieć, jak dobrać model bagażnika do roweru.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy w ramie rowerowej są odpowiednie otwory montażowe. Powinny się one znajdować w rurkach ramy w pobliżu osi tylnego koła oraz w okolicach poprzeczki łączącej górne widełki.

Wybór bagażnika uzależniony jest również od rodzaju hamulców. W przypadku hamulców szczękowych do roweru pasuje praktycznie każdy bagażnik. Inaczej sprawa wygląda z hamulcami tarczowymi. Należy upewnić się, czy zacisk hamulcowy przy tylnym kole nie zasłania dolnego otworu montażowego bagażnika. Jeżeli tak jest, najlepszym wyborem będzie bagażnik montowany pod hamulce tarczowe.

Istotny jest także rozmiar koła. Większość producentów w opisie uwzględnia informację, z myślą, o jakim rozmiarze koła był projektowany dany model bagażnika rowerowego.

Modele na sztycę podsiodłową pasują natomiast niemal do każdego rodzaju roweru. Niewskazane są one wyłącznie do fulli z dużym skokiem tylnego zawieszenia.

Wybór odpowiedniego modelu bagażnika rowerowego uzależniony jest od kilku elementów. Warto dokładnie przeanalizować, na jakich dystansach i z jakim obciążeniem zamierzamy się przemieszczać. W głównej mierze jednak dobór modelu zależy od tego, w jakie rozwiązania wyposażony jest rower – między innymi czy ma specjalne otwory montażowe.


Zestawienie 12 najpopularniejszych modeli bagażników rowerowych


Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.