Nie tylko owady potrafią skutecznie przeszkodzić nam w jeździe.... przeczytaj o zaletach gogli rowerowych i dlaczego warto je mieć w swojej garderobie rowerowej.

Każdy z nas to zna, gdy podczas letniej, popołudniowej przejażdżki na rowerze, rozkoszując się lekkim powiewem powietrza i podziwiając oszałamiające okoliczności przyrody, nagle do naszych oczu dostaje się zbłąkana muszka lub komar. Te małe owady skutecznie potrafią uprzykrzyć życie rowerzystom, zabierając całą frajdę z jazdy. Co więcej, są one dość niebezpiecznie dla naszych oczu. W skrajnych przypadkach, jeśli nie zdołamy wydobyć ciała obcego z oka sami, musimy udać się do szpitala. Znane są też przypadki, gdy profesjonalni kolarze musieli przerwać wyścig przez utknięcie małego owada w oku.

Nie tylko owady potrafią skutecznie przeszkodzić nam w jeździe. Fani bardziej wyczynowej jazdy, typu Downhill, MTB czy Enduro zapewne wiele razy mieli do czynienia z ciężkim błotem, czy kurzem, wydobywającym się spod kół współzawodników.

Dlaczego tak ważna jest ochrona oczu i jak właściwie je chronić podczas jazdy na rowerze?

Wzrok jest najdelikatniejszym i najbardziej narażonym na uraz narządem, dlatego tak ważna jest jego ochrona. Podczas jazdy na rowerze, zarówno tej czysto rekreacyjnej, jak i bardziej wyczynowej, do ochrony oczu służą gogle rowerowe lub okulary rowerowe. Dzisiaj chciałbym się skupić na tych pierwszych, przedstawiając 7 zalet gogli rowerowych.

FUNN SOLJAM gogle rowerowe z wymiennymi soczewkami czarne bezbarwne/niebieskieGogle na rower to obok kasku jeden z podstawowych elementów zapewniających bezpieczeństwo rowerzysty. Chociaż są one używane głównie przez miłośników bardziej wyczynowych form jazdy, to z powodzeniem można ich również używać do zwykłego poruszania się rowerem. Podstawowymi zaletami gogli są:


1. Solidna ochrona


W przeciwieństwie do okularów, gogle na rower są w stanie zaoferować o wiele większą ochronę, dzięki bardziej dopasowanemu kształtowi i solidniejszemu, masywniejszemu wykonaniu. Gogle chronią też obszar dookoła oczu, a w połączeniu z kaskiem typu full face z powodzeniem chronią cała głowę. (naszą ofertę kasków full face znajdziesz TUTAJ)


2. Integracja z kaskiem


Kask rowerowy i gogle to połączenie idealne. Dzięki specjalnym mocowaniom, możemy w sposób pewny i praktyczny osadzić nasze gogle na rower. Należy pamiętać, że dokonując zakupu gogli, trzeba się upewnić, że są one kompatybilne z kaskiem. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze gogli napiszę w dalszej części artykułu.


3. Ochrona przed UV
Wielu z nas często zapomina o zgubnym wpływie promieni ultrafioletowych na nasze oczy. Jazda na rowerze to ciągła ekspozycja na słońce, a więc i na UVA, UVB i UVC. Długotrwałe skutki takiej ekspozycji to nieodwracalne uszkodzenia , przyczyniające się do poważnych chorób oczu. Większość gogli rowerowych (no może oprócz tych najtańszych) zapewnia ochronę przed głównymi typami szkodliwego promieniowania: UVA, UVB, UVC. W praktyce najlepiej szukać gogli z oznaczeniem UV400 (taki filtr zapewnia pełną ochronę) lub z oznaczeniem 100% UVA,UVB,UVC protection.


4. Ochrona przed kurzem, błotem, owadamiGogle rowerowe w 100% zapewniają pełną ochronę przed dostaniem się ciał obcych do naszych oczu. Radzą sobie zarówno z małymi owadami, jak i ciężkim błotem. Warto dodać, że niektóre modele gogli, są wyposażone w tzw. zrywki. Są to wymienialne ‘szybki’(tear-offs) w goglach. Bardzo często używane są w sportach motorowych – motocross czy żużel. Gdy nasz wizjer zostanie mocno zabrudzony, wystarczy pociągnąć z boku za jedną z takich zrywek, usuwając ją.


5. Wymienne szybkiPoza zrywkami gogle na rower zazwyczaj mają całkowicie wymienny wizjer. Dzięki temu rozwiązaniu, gdy po jakimś czasie nasza szybka mocno się zarysuje, możemy dokupić drugą i po prostu ją wymienić. Co więcej, dzięki różnym wybarwieniom takich szybek, możemy szybko dostosować widzenie do warunków panujących na zewnątrz. Jeśli mocno świeci słońce, możemy użyć tych ciemniejszych szybek i odwrotnie, jeśli jest dosyć ciemno, możemy nałożyć szybki złote lub bursztynowe, lub szybki pomarańczowe.

100% wymienna szyba do gogli ARMEGA (Red Mirror) STO-51040-003-02


6. Gogle nie tylko na rower


Gogle na rower to produkt uniwersalny. Z powodzeniem można go użyć (kasku też) w zimie. Jeśli jesteśmy również fanami sportów zimowych, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć naszych gogli do jazdy na stoku. Dzięki takiemu rozwiązaniu z pewnością zaoszczędzimy pieniądze.


7. Lepsze dopasowanie, stabilność i wygodaGogle rowerowe zdecydowanie są bardziej wygodne od okularów, dzięki zamontowaniu ich na kasku nie musimy się obawiać, że zlecą nam w najmniej oczekiwanym momencie. Są też dużo wygodniejsze i lepiej dopasowują się do twarzy.


Jakie gogle na rower? Czym kierować się przy zakupie? – parę praktycznych porad:


• Wybierając gogle rowerowe, zwróć przede wszystkim uwagę na ich rozmiar – wyróżniamy ramę małą(do mniejszych twarzy) , średnią i dużą (do większych, bardziej owalnych twarzy)


• Nie kupuj tanich gogli, ich jakość zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia. Przed zakupem, przeczytaj opinie w internecie, głównie o łatwości zarysowania szybki, wentylacji czy wygodzie noszenia. W naszym sklepie znajdziesz gogle renomowanych marek takich jak 100%, GIRO czy CAIRN.


•Jeśli planujesz zakup gogli i kasku, to koniecznie sprawdź, czy są one kompatybilne. Większość jest uniwersalna, ale może zdarzyć się, że poprzez unikalną konstrukcję zarówno gogle, jak i kask mogą ze sobą nie współgrać. Zwykle są one sprzedawane w zestawach, nie pozwalając na dobór innego wyposażenia.


• Dodatkowe funkcje takie jak Anti-fog (powłoka przeciwmgielna), szkła polaryzacyjne, technologia Topview czy wspomniany filtr UV400 są na pewno przydatne. Warto poszukać gogli w nie wyposażone.


• Po nałożeniu gogli, dokładnie sprawdź, czy dobrze przylegają do twarzy, nie cisną w nos i pod oczami i czy pole widzenia jest wystarczające(nie jest zbytnio ograniczone przez ramkę)


• Sprawdź, czy kolor szkieł, gdy jest ciemno, nie powoduje, że nic w nich nie widać.(przepuszczalność światła)


Jak dbać o gogle rowerowe?
• Żeby nasze gogle służyły nam długo, warto o nie odpowiednio zadbać. Przechowuj je zawsze w przeznaczonym do tego etui
• Jeśli twoje gogle są wyposażone w powłokę Anti-Fog, to pod żadnym pozorem nie wycieraj ich wewnętrznej strony. Jeśli to uczynisz, to twoje gogle rowerowe na pewno zaczną parować.
• Do wytarcia zewnętrznej strony szybki użyj specjalnie do tego przeznaczonej ściereczki z miękkiego materiału.Podsumowanie


Jeśli jesteś fanem downhillu, MTB czy Enduro to gogle rowerowe na pewno będą dla Ciebie lepszym wyborem niż okulary. Dzięki goglom rowerowym zapewnisz sobie wysoki poziom bezpieczeństwa, odczuwalny komfort, a jeśli w zimę lubisz poszusować po stoku to, kupując gogle rowerowe, upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu.


Zobacz całą ofertę gogli rowerowych ->


Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.