Pranie odzieży termoaktywnej różni się od pielęgnacji zwykłych ubrań. Jest ona bowiem wykonana ze specjalnych materiałów, które wymagają odpowiedniej konserwacji.

Pranie odzieży termoaktywnej różni się od pielęgnacji zwykłych ubrań. Jest ona bowiem wykonana ze specjalnych materiałów, które wymagają odpowiedniej konserwacji. Odzież termoaktywną należy prać ręcznie, przy użyciu dedykowanych detergentów, które w delikatny sposób oczyszczą odzież z zabrudzeń oraz zadbają o zachowanie jej unikalnych właściwości termoaktywnych.

Znajomość podstawowych zasad dbania o ubrania termoaktywne oraz stosowanie się do nich pozwoli natomiast przez długi czas cieszyć się znakomitą jakością sportowych ubrań.

Czym odzież termoaktywna różni się od zwykłych ubrań?

Odzież termoaktywna jest produkowana ze specjalnych materiałów, które posiadają szereg właściwości przydatnych aktywnym osobom. Są wytwarzane najczęściej z włókien syntetycznych (poliestru, poliamidu i elastanu), naturalnych (wełna merino) lub ich połączenia i pełnią dwojaką funkcję - ich zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wilgoci (potu) ze skóry oraz zapewnianie izolacji termicznej. Aby było możliwe zachowanie tych właściwości na dłużej niż do pierwszego prania, o odzież termoaktywną należy dbać w odpowiedni sposób.

Warto zaznaczyć, że odzież termoaktywną należy prać tak często, jak tego wymaga. Nie jest bowiem prawdą, że zbyt częste pranie tego typu ubrań szkodzi ich właściwościom. Wręcz przeciwnie - regularne czyszczenie odzieży termoaktywnej zapewnia jej odpowiednie spełnianie swojej roli.

Zalegający na powierzchni materiału tłuszcz pochodzący z potu może zatykać pory odzieży, przez co wilgoć będzie słabiej odprowadzana. Sól z kolei może zatrzymywać wodę i powodować, że odzież dłużej pozostanie wilgotna. Regularne pranie odzieży termoaktywnej sprzyja także higienie i zdrowiu, a prawidłowo wykonywane pozwala cieszyć się doskonałą jakością ubrań przez długi czas.

W czym prać odzież termoaktywną? Czy wystarczy zwykły proszek lub płyn do prania?

Zanim przystąpimy do konserwacji odzieży termoaktywnej, powinniśmy zapoznać się z metką i zaleceniami producenta odnośnie prania.

Zdecydowanej większości odzieży termoaktywnej nie zaleca się prać w pralce. Zakaz ten wynika z prostego powodu - odzież termoaktywna jest stworzona z syntetycznych włókien, które pod wpływem wysokiej temperatury mogą ulec zniszczeniu. Jeśli więc zależy nam na trwałości sportowych ubrań, warto prać je ręcznie w letniej wodzie o temperaturze 30-40 stopni C.

Odzież termoaktywna nie powinna być ponadto prana przy użyciu "zwykłych" detergentów, które stosujemy do czyszczenia codziennych ubrań. Większość z nich zawiera bowiem w składzie silne substancje myjące, które mogą uszkodzić delikatne włókna odzieży termoaktywnej i tym samym pozbawić ją unikalnych właściwości.

Zamiast tego, warto sięgnąć po specjalne płyny do prania odzieży termoaktywnej, które nie tylko doskonale oczyszczą ubrania termoaktywne z zanieczyszczeń, ale także zadbają o dobry stan ich tkanin.

Sprawdź nasze produkty do prania i impregnowania:

W dbaniu o odzież termoaktywną bardzo istotne jest także jej prawidłowe suszenie. Po zamoczeniu odzieży należy rozwiesić ją w ciepłym, suchym i przewiewnym miejscu. Nie należy jednak wykorzystywać do tego celu kaloryfera, gdyż ciepło przez niego generowane może przyczynić się do zniszczenia materiału. Z tego samego powodu odzieży termoaktywnej nie należy prasować - pod wpływem wysokiej temperatury żelazka syntetyczne włókna ulegną bowiem skurczeniu i popękaniu.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.