Co daje koszulka koszulka termoaktywna, jak dobrać właściwy rozmiar i jak pielęgnować, aby odzież na długo zachowała swoje unikalne właściwości?

Odzież termoaktywna jest produkowana z materiałów o odpowiednim splocie i ma za zadanie odprowadzać pot z powierzchni skóry, zapobiegać wychłodzeniu ciała w zimne dni oraz zapewniać przyjemny chłód w upalne.

Koszulka termoaktywna jest więc doskonałym wyborem dla aktywnych osób, które chcą zapewnić sobie maksymalny komfort podczas uprawiania sportu. Co daje koszulka koszulka termoaktywna, jak dobrać właściwy rozmiar i jak pielęgnować, aby odzież na długo zachowała swoje unikalne właściwości?

Koszulka termoaktywna jak działa i dlaczego warto zainwestować w jej zakup?

Zadaniem odzieży termoaktywnej jest zapewnienie maksymalnego komfortu w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. W trakcie aktywności nasze ciało silniej się poci, przez co zwykła odzież potrafi przyklejać się do ciała i powodować dyskomfort. Aby to zniwelować, nie wystarczy nam zwykła bawełniana koszulka - pod wpływem potu staje się ona bowiem wilgotna, przez co traci swoje właściwości.

Koszulka termoaktywna posiada natomiast unikalne właściwości, dzięki którym możliwe staje się wyeliminowanie negatywnych odczuć związanych z produkcją potu.

Odzież termoaktywna jest produkowana z syntetycznych tkanin (głównie poliestru lub poliamidu z dodatkiem elastanu, aczkolwiek spotykane są także koszulki z wełny merino lub wyprodukowane z mieszanki włókien syntetycznych z naturalną wełną) o specjalnym splocie włókien, który ma za zadanie odciągać pot z powierzchni skóry oraz zapewniać komfort cieplny.

koszulka do biegania

W chłodne dni koszulka termoaktywna dobrze chroni więc organizm przed wychłodzeniem, z kolei w cieplejsze wspomaga szybsze odparowywanie potu ze skóry zapewniając przyjemne uczucie chłodu na skórze.

Jaka koszulka termoaktywna na lato, a jaka na zimę?

Oprócz odprowadzania nadmiaru wilgoci ze skóry, koszulka termoaktywna tworzy izolację termiczną, czyli chroni ciało przed nadmiernym wychłodzeniem. Pod tym względem odzież termoaktywną dzielimy na trzy grupy: ciepłą (zimową), średnią (całoroczną) oraz lekką (przewiewną na lato).

Taki podział pozwala od razu odpowiedzieć na pytanie, jaka koszulka termoaktywna na lato dobrze się sprawdzi oraz jaka koszulka termoaktywna w góry będzie optymalnym wyborem.

W ciepłe, letnie dni warto sięgnąć po cienką i przewiewną koszulkę, która pozwoli utrzymać stałą temperaturę ciała oraz zapewni dobrą cyrkulację powietrza.

Kiedy temperatury oscylują w okolicach zera stopni Celsjusza, postawmy z kolei na ciepłą odzież termaktywną, która utrzyma ciepło przy ciele.

W bardzo chłodne dni warto natomiast sięgnąć po koszulkę z wełny merino, która zapewni doskonałą izolację cieplną.

Jak dobrać rozmiar koszulki termoaktywnej oraz jak właściwie pielęgnować?

Zadając sobie pytane, jaka koszulka termoaktywna będzie dla nas najlepsza, kluczową kwestią jest dobór właściwego rozmiaru.

Odzież termoaktywna musi być dobrze dopasowana i przylegać do ciała niczym "druga skóra". Koszulka zbyt luźna nie będzie bowiem w optymalny sposób radzić sobie z nadmiarem potu i w efekcie nie spełni prawidłowo swojego zadania.

Przed dokonaniem zakupu warto więc uważnie zapoznać się z tabelami wymiarów i na tej podstawie wybrać rozmiar koszulki.

Kiedy w naszym posiadaniu znajdzie się już koszulka termoaktywna, należy zastanowić się jak prać tego typu odzież, aby na długo zachowała swoje unikalne właściwości.

Dbanie o odzież termoaktywną jest stosunkowo proste - wystarczy uważnie zapoznać się z instrukcją na metce oraz stosować się do zawartych tam informacji.

W przypadku koszulek wykonanych z syntetycznych włókien z dodatkiem elastanu, należy bezwzględnie unikać stosowania wysokich temperatur.

Koszulki termoaktywne najlepiej więc prać ręcznie w letniej wodzie, z dodatkiem łagodnych detergentów dedykowanych pielęgnacji odzieży sportowej. Po upraniu suszymy je w suchym i przewiewnym miejscu, koniecznie z dala od kaloryferów. Należy także pamiętać, że odzieży termoaktywnej nie należy prasować, gdyż możemy nieodwracalnie uszkodzić syntetyczne włókna.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.