Odwieczny dylemat każdego rowerzysty. Obcisłe czy luźne oto jest pytanie!

Spodenki rowerowe czy szorty rowerowe? Czym w zasadzie się od siebie różnią i które z nich będą najlepsze? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te pytania, to doskonale trafiłeś! Przeczytaj nasze porównanie i dowiedz się, które z nich zapewnią Ci najwyższy komfort oraz swobodę podczas jazdy na rowerze.


Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?


Spodenki rowerowe mogą być obcisłe, typowo sportowe, wykonane najczęściej z lycry lub luźniejsze, które nie będą przylegać do ciała. Te luźniejsze potocznie nazywa się szortami rowerowymi, które będą lepsze dla miłośników wyczynowej jazdy na rowerze oraz dla osób ceniących sobie bardziej rekreacyjną jazdę. Część rowerzystów sięga również po nie, ponieważ nie do końca czuje się komfortowo w obcisłej wersji spodenek. Te jednak, dzięki temu, że doskonale przylegają do ciała rowerzysty będą idealne dla osób, które cenią sobie najwyższy komfort i wygodę podczas jazdy, ponieważ są zupełnie, jak druga skóra. Co ciekawe, inna nazwa spodenek rowerowych to kolarki bądź spodenki kolarskie i to właśnie one mogą polepszyć opór aerodynamiczny kolarza!

Część modeli posiada również wkładki rowerowe, które produkowane są z materiałów o różnej gęstości – pozwalają one podnieść komfort jazdy podczas długich tras bądź intensywnych treningów. Rodzaje wkładek omawiamy niżej, przy okazji opisywania szortów rowerowych.

Spodenki rowerowe występują również w wersji z szelkami lub bez. Najważniejszym zadaniem szelek jest utrzymanie wkładki rowerowej w tym samym miejscu, czyli ochrona nas przed kolejnymi obtarciami. To jednak nie wszystko, dodatkowo trzymają cały strój na swoim miejscu, dzięki czemu nic się nie przesuwa i nie podwija. Są również świetnym uzupełnieniem całego stroju kolarza, często koszulki kolarskie są krótsze z przodu, a dużo dłuższe z tyłu – tym samym podwyższane spodenki z szelkami dodatkowo chronią brzuch oraz klatkę piersiową przed wiatrem, który może okazać się bardzo zgubny. Co więcej, jeżeli uzupełnimy je koszulką kolarską rozpinaną to w ciepły dzień śmiało możemy rozsunąć zamek i cieszyć się jednak przysłoniętą częściowo klatką piersiową. Największym minusem spodenek z szelkami jest już trudniejsze ich ściągnięcie niż w przypadku szortów, nie mają one rozporka i są bardzo wysokie, skorzystanie z toalety staje się trudniejsze.

Przy zakupie obcisłych spodenek na rower nie można zapomnieć o szwach – to właśnie one mogą stać się najsłabszym punktem naszej nowej odzieży rowerowej. Spodenki muszą być uszyte w taki sposób, aby szwy pomimo tego, że bardzo mocno przylegają do ciała nie powodowały ucisku, który podczas intensywnych treningów może prowadzić do obtarć. Jeżeli chodzi o materiał, warto przyjrzeć się jego gramaturze – im jest ona wyższa, tym lepiej materiał przylega do ciała oraz zapewnia większą wydolność jazdy oraz pozytywnie wpływa na jej komfort.


Luźne szorty rowerowe w sporej mierze posiadają specjalną kolarską wkładkę, którą można zdementować. Jest to wkładka, która ma zwiększyć komfort jazdy, często wygląda jak osobne slipy. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które pokonują długie dystanse na rowerze, a także nie do są końca zadowolone z wygody swojego siodełka rowerowego. Przy zakupie szortów rowerowych warto wziąć pod uwagę również ich materiał, jeżeli wyczynowo uprawiamy jazdę na rowerze sięgnijmy po materiały odporne na uszkodzenia, którym trudny teren wyczynowych wyścigów nie będzie straszny.

Część szortów jest tak zaprojektowana, aby móc je swobodnie łączyć ze spodenkami rowerowymi, które można założyć, jako pierwszą warstwę. Osoby, które rekreacyjnie jeżdżą na rowerze lub wykorzystują go, jako środek transportu lepiej będą czuć się właśnie w szortach – bo to one umożliwią swobodne zwiedzanie okolicy, czy skorzystanie z oferty pobliskiej restauracji, gdy zejdziemy z roweru i zechcemy odpocząć.

Warto jednak dokładnie sprawdzić model szortów rowerowych i oferowaną wraz z nimi wkładkę, ponieważ komfort jazdy na rowerze, jednak w sporej mierze opiera się właśnie o nią. Część spodenek ma wkładkę zamontowaną na stałe i nie ma możliwości jej wymiany, gdy nie spełni ona naszych oczekiwań. Dodatkowe i bardzo ważne zadanie takiej wkładki to zapewnienie odpowiedniej amortyzacji ciała podczas jazdy oraz ochrona tylnej części ciała przed dyskomfortem, obtarciami, czy bólem.


Wkładka rowerowa ?


Rodzaje wkładek do luźnych szortów rowerowych - te najczęściej spotykane na rynku to wkładki stworzone z pianki bądź z pianki i żelu. Droższe, jednak dużo wyższej jakości są wkładki, które mają perforowane pianki o różnej gęstości. To dzięki ich specjalnej konstrukcji mamy gwarancję odprowadzania wilgoci na zewnątrz – pomaga to uniknąć przykrych obtarć i ran. Warto jednak cofnąć się do początków wkładki rowerowej, były one wykonane ze skóry i zostały zaprojektowane prawie sto lat temu, a ich pierwotną funkcją, która pozostała do dziś była ochrona przed obtarciami. Dopiero w 1980 roku Maurizio Castelli (założyciela włoskiej marki Castelli) zaprezentował światu wkładkę syntetyczną. Dziś prawie każdy producent używa materiałów syntetycznych przy produkcji wkładek – pomagają one zmniejszyć tarcie oraz zwiększają amortyzację.

Włoska wkładka rowerowa, używana w spodenkach rowerowych np Kaymaq KYB-0012, dedykowana na długie dystanse


Czy nosić bieliznę wraz z wkładką rowerową?


Nie zakłada się już bielizny pod wkładkę rowerową i niestety jest to bardzo częsty błąd. Wkładki są zaprojektowane tak, aby mieć kontakt ze skórą, są odpowiednio przebadane pod tym kątem, ich zadaniem jest wyłapywanie bakterii i zwalczanie tarcia. Jeżeli założymy bieliznę to pomiędzy ciałem, a wkładką będzie kolejna warstwa, która niestety stanie rajem dla bakterii, a także może powodować przesuwanie się wkładki i bolesne obtarcia skóry.

 


Jak dbać o spodnie rowerowe bądź szorty rowerowe?


Po każdym treningu bądź użyciu spodni należy je wyprać, szczególnie, gdy posiadają one wkładkę, a my jeździmy bez bielizny. Taką odzież można prać w pralce stosując detergenty przeznaczone do sportowej odzieży, a także takie, które nie podrażniają skóry i są hipoalergiczne. Polecamy prać je w specjalnych torebkach do prania, aby ich część, np. szelki nie zaplątały się w bębnie pralki.

Czy już wiesz, jakie spodenki wybrać dla siebie? Czy będą to luźne szorty, a może kolarki? Pamiętaj, że dobrze dobrana odzież na rower skutecznie poprawi Twój na komfort jazdy na rowerze oraz pozytywnie wpłynie na osiągane w sporcie wyniki. To od takich małych rzeczy zaczyna się skuteczne realizowanie sportowych celów i stawianie sobie coraz wyżej poprzeczki.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.