W co warto się zaopatrzyć jak idziemy na rolki?

Rolki - najczęstsze urazy

Jazda na rolkach to doskonały rodzaj aktywności fizycznej dający dużo radości. Pozwala na całościową aktywność organizmu, pomaga rozwijać nie tylko wytrzymałość i sprawność organizmu, ale również doskonale go dotlenia. Pozytywnie wpływa również na koordynację ruchową oraz równowagę.
Niestety, jeżdżąc na rolkach jesteśmy również narażeni na wypadki i spowodowane przez nie kontuzje. Warto wiedzieć jakie części naszego ciała są najbardziej narażone na uszkodzenie oraz jak zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. Wbrew pozorom, to wcale nie jest trudne.

Zanim przejdziemy do zagrożeń jakie mogą spotkać nas podczas jazdy na rolkach chcemy zaznaczyć, że jest to aktywność, z której pod żadnym pozorem nie powinniśmy rezygnować obawiając się ich. Rolki są bowiem doskonałym sportem dla osób, które na co dzień nie mogą pozwolić sobie na regularne treningi. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do biegów - jazda na rolkach nie obciąża w takim stopniu stawów. Możemy również chwilowo odpocząć bez przerywania treningu - chociażby podczas jazdy z górki. Co więcej, rolki doskonale wpływają na koordynację ruchową i poczucie równowagi jednocześnie stymulując wiele partii naszego ciała. Podczas jazdy wykonujemy nie tylko ruchy nogami, ale również rękami a konieczność utrzymania równowagi sprawia, że pracują również mięśnie okalające nasz kręgosłup oraz mięśnie brzucha.

Z czego wynikają najczęstsze urazy podczas jazdy na rolkach?

Jazda na rolkach może wydawać się bardzo prostym rodzajem aktywności, który nie wymaga od nas specjalnych umiejętności. Niestety, nie jest to do końca prawdą. Punkt oparcia, jaki stanowią dość wąskie kółka sprawiają, że niezwykle ważna jest koordynacja ruchowa oraz umiejętność przyjęcia właściwej postawy. Jeśli tego nie zrobimy nasz punkt ciężkości może znaleźć się z tyłu - wówczas upadniemy na pośladki co grozi chociażby złamaniem kości ogonowej, lub z przodu - w takim przypadku najczęściej dochodzi do urazów nadgarstków oraz kolan.
Nie jest to jednak jedyny problem. Nie da się ukryć, że w naszym kraju wciąż brakuje miejsc i tras, które przeznaczone są jedynie dla rolkarzy. Co więcej, nawet jeśli takowe występują - najczęściej są bardzo zatłoczone. Nie trudno więc o zderzenie się z inna osobą - pieszym, rowerzystom czy osobą poruszającą się np. na hulajnodze. Wypadki takie są szczególnie groźne dla obu stron i mogą grozić poważnymi urazami.
Problemem jest również nierówna nawierzchnia lub znajdujące się na niej przeszkody i zabrudzenia. Przy dużej prędkości wystarczy np. znajdujący się na zakręcie piasek by rolkarz nie był w stanie zahamować i stracił równowagę.

Najczęstsze urazy i kontuzje podczas jazdy na rolkach

Wiemy już jakie są przyczyny powstawania kontuzji na rolkach. Jakie jednak części ciał osób zajmujących się tą aktywnością ulegają uszkodzeniu? Ciekawe badania na ten temat przeprowadziło amerykańskie czasopismo medyczne "National Electronic Injury Surveillance System”. Wynika z niego, że najbardziej narażeni jestesmy na urazy rąk. W spisie wszystkich interwencji medycznych po upadku na rolkach 24,2% urazów dotyczyło nadgarstków, 13,5% przedramion a 7,6 % łokci. Można więc śmiało założyć, że prawie połowa kontuzji dotyczy rąk.
Na następnym miejscu znajdują się twarze oraz kolana. Dalsze pozycje zajmują kolejno:

6,7 % kostki

5,1 % brzuch

5,0 % palce rąk

4,2 % bark

4,1 % głowa

3,8 % podudzie

1,8 % klatka piersiowa

1,1 % uda

1,0 % stopy

0,8 % pośladki

0,8 % plecy

0,7 % ramiona

0,5 % inne

0,2 % palce stóp.

Jak więc widać, urazom podczas jazdy na rolkach mogą ulec liczne części naszego ciała, spora część z nich może stanowić poważne zagrożenie oraz wymagać długotrwałego leczenia i rehabilitacji. Dlatego też warto wiedzieć w jaki sposób się przed nimi zabezpieczyć.

W jaki sposób można zapobiec urazom?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia urazu podczas jazdy na rolkach możemy zrobić naprawdę sporo. Przede wszystkim warto wybierać miejsca do jazdy, które posiadają równą nawierzchnię oraz nie są zbyt zatłoczone przez pieszych i przechodniów. Warto zapoznać się z daną trasą wcześniej podczas jazdy rowerem lub spaceru. Poza tym koniecznie nie przeceniajmy też swoich możliwości. Unikajmy brawury, ostrych manewrów oraz bardzo dużej prędkości - łatwiej wówczas o upadek, który może mieć naprawdę poważne konsekwencje.
Niezwykle ważne jest również odpowiednie wyposażenie. Pierwszym jego elementem jest bez wątpienia kask. Choć polskie prawo nie nakłada na osoby jeżdżące na rolkach jego noszenia na szczęście, coraz więcej osób się na to decyduje. To bardzo dobra decyzja, bo choć urazy głowy nie występują często mogą być bardzo groźne.


Jaki kask na rolki warto wybrać? Najlepszym wyborem będzie bez wątpienia kask przeznaczony właśnie do jazdy na rolkach. Możemy wybierać spośród dwóch modeli - pierwszym z nich jest popularny orzeszek. To kask, który doskonale chroni bardzo dużą powierzchnię głowy, przez co wybierany jest przede wszystkim przez rolkarzy wykonujących triki w skateparkach.
Drugim rodzajem jest kask na rolki w typie rowerowym. Ma aerodynamiczny kształt przez co doskonale sprawdza się w czasie szybkiej jazdy. W przeciwieństwie do kasków rowerowych (np. kasków MTB) lepiej chroni jednak potylicę. Co ważne, na rolki nie poleca się ubierania kasku na narty, który stworzony jest tak, by zapewniać nam komfort w niskiej temperaturze i dużej wilgotności. Podczas jazdy na rolkach będzie nam w nim zwyczajnie zbyt gorąco ze względu na małą liczbę otworów wentylacyjnych.

Kolejnym elementem, o który powinniśmy się zatroszczyć wybierając się na rolki są bez wątpienia ochraniacze na nadgarstki. Są one bardzo narażone na kontuzję, co pokazują chociażby zamieszczone przez nas wyżej statystyki. Ochraniacze na nadgarstki występują w dwóch różnych formach. Pierwszą z nich są rękawiczki. To ochraniacze, które zabezpieczają skórę przed otarciami nie chronią jednak skutecznie stawów oraz kości. Dlatego też, dla pełnego bezpieczeństwa warto postawić na drugi rodzaj ochraniaczy na nadgarstki czyli modele z usztywnieniem. Może być ono wyjmowane lub zintegrowane z ochraniaczem. Zarówno w jednej, jak i drugiej wersji zabezpiecza nadgarstek przed zgięciem pod nieodpowiednim kątem oraz amortyzuje siłę uderzenia. Ciekawą propozycją są również ochraniacze z żelowymi wkładkami, które jeszcze lepiej zabezpieczają okolice dłoni a przy tym zapewniają również komfort noszenia.

W jakie jeszcze wyposażenie możemy się wyposażyć?

Wiele osób decydując się na jazdę na rolkach zakłada również ochraniacze na łokcie i kolana. Ich noszenie nie jest konieczne, jednak warto rozważyć ich zakup. Skutecznie chronią bowiem nie tylko przed otarciami ale również złamaniami czy skręceniami stawów. Koszt zakupu zestawu ochraniaczy nie jest wysoki zaś ewentualne korzyści z ich noszenia są wprost nie do przecenienia.
Jako ciekawostkę możemy również wspomnieć o specjalnych szortach, które zabezpieczają kość ogonową oraz biodra przed złamaniem lub zbiciem. Posiadają one wszyte amortyzujące poduszki żelowe, które znacząco zmniejszają siłę jaka działa na nasze ciało w momencie uderzenia. Oczywiście nie są one obowiązkowym elementem wyposażenia każdej osoby jeżdżącej na rolkach, niemniej warto zastanowić się nad nimi gdy dopiero rozpoczynamy przygodę z tym sportem. Do upadków do tyłu dochodzi bowiem przede wszystkim podczas nauki jazdy na rolkach, kiedy to nie potrafimy jeszcze przyjąć właściwej pozycji ciała.

Podsumowując, jazda na rolkach to bardzo dobry sposób na aktywność fizyczną, z którego możemy korzystać w każdym wieku. Warto jednak mieć świadomość, że jest to również sport, w którym możemy odnieść różnego rodzaju kontuzje. Dlatego też odpowiednie przygotowanie się do jazdy powinno mieć kluczowe znaczenie - zarówno w przypadku dzieci i osób dorosłych, początkujących i zaawansowanych jeźdźców.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.