Jak się ubrać w zależności od pory roku by pójść pobiegać. Nasz krótki poradnik doboru odzieży do biegania.

Bieganie staje się coraz popularniejsze wśród szerszej grupy użytkowników. Nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności oraz dodatkowego sprzętu. Decydując się na biegi, warto zwrócić uwagę nie tylko na obuwie, ale na cały strój dla biegacza. Podpowiadamy, jak ubrać się podczas biegania.


Strój dla biegacza – na co zwrócić uwagę?


Wybierając strój dla biegacza, należy zwrócić szczególną uwagę na porę roku. Większość modeli odzieży sportowej wyprodukowana jest z materiałów wytrzymałych, sprężystych i pozwalających skórze oddychać. Biegacze świadomie rezygnują z naturalnych włókien, wybierając materiały syntetyczne, które są uważane za bardziej funkcjonalne.

Stroje do uprawiania sportów powinny mieć odpowiednie właściwości, aby dobrze sprawdzać się podczas intensywnych treningów. Mowa tu m.in. o stopniu nasiąkliwości. Naturalne materiały, takie jak bawełna, chłoną pot. Mokre ubrania zaczynają parować, zabierając ciepło ze skóry. Wystarczy niewielki wiatr, aby taki bieg zakończył się przeziębieniem. Ponadto wilgotny materiał może przyczynić się do powstawania nieprzyjemnych otarć.

Dlatego też lepiej zdecydować się na ubrania z poliestru. Ich zaletą jest to, że skóra może swobodnie oddychać, a nadmiar wilgoci jest efektywnie odprowadzany. Strój powinien być także odpowiednio obcisły. Sprzyja to pobudzaniu krążenia krwi w mięśniach i zapewnieniu właściwego dotlenienia, co zmniejsza ryzyko pojawienia się mikrourazów oraz zakwasów.

Warto także zaznaczyć, że do biegania należy ubrać się lżej niż na rower. Biegacz, z uwagi na wyższe tętno podczas biegu, wytwarza większe ciepło. Ponadto mniejsza prędkość sprawia, że jest on bardziej odporny m.in. na wiatr będący czynnikiem chłodzącym.


Jaki strój dla biegacza na lato?


Podstawowym strojem na lato jest koszulka oraz szorty. Z uwagi na wysokie temperatury biegacze najchętniej wybierają koszulki bez rękawów. Takie zestawienie zapobiega nadmiernemu przegrzaniu się organizmu zwłaszcza w przypadku cięższych treningów oraz dłuższych biegów. Tak jak zostało wspomniane, strój powinien być wykonany z materiałów syntetycznych z systemem odprowadzającym wilgoć.

Ponadto warto wyposażyć się w nakrycie głowy, najlepiej z daszkiem. Dzięki temu biegacz ochroni się przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, przegrzaniem, a co za tym idzie – bólem głowy.


Jaki strój dla biegacza na chłodniejsze dni?


Wraz z nadejściem jesieni biegacz musi liczyć się ze zmianą warunków atmosferycznych. Konieczne jest także dopasowanie odzieży do pogody. Wiele osób zniechęca się do biegania, widząc spadające słupki temperatury. Tymczasem odpowiednio dobrana odzież pozwala cieszyć się bieganiem nawet w trudniejszych warunkach atmosferycznych.

W chłodniejsze dni warto postawić na dwie lub trzy warstwy odzieży. Podstawową warstwą jest koszulka poliestrowa – zwykła lub termoaktywna. Następną warstwą może być bluza softshellowa, która utrzymuje ciepło i odprowadza nadmiar wilgoci.

Ostatnią warstwę może stanowić kurtka z oddychającego materiału lub kurtka przeciwdeszczowa, jednak należy mieć na uwadze fakt, że biegacz wytwarza dużą ilość pary wodnej, którą materiał przeciwdeszczowy może nie odprowadzić efektywnie. To sprawi, że ciało zapoci się i łatwiej będzie o przeziębienie. Kurtkę typowo przeciwdeszczową warto zatem pozostawić na dni deszczowe. Ponadto dobrze jest wyposażyć się w czapkę z daszkiem, która ochroni twarz przed zmoczeniem.

Na dół dobrze sprawdzą się obcisłe spodnie do biegania lub cieplejsze legginsy, a także wyższe skarpety. Osoby z mniejszą tolerancją na zimno mogą również zdecydować się na lekkie rękawiczki.


Jaki strój do biegacza na zimę?


Bieganie zimą ma wiele zalet. Jest to przede wszystkim doskonały sposób na poprawienie siły, wydolności oraz wytrzymałości tlenowej.

Strój zakładany na górę powinien składać się z trzech warstw. Podstawową jest poliestrowa, termoaktywna koszulka – najlepiej z długim rękawem. Druga warstwa to bluza zapewniająca ciepło i odprowadzająca nadmiar wilgoci. Natomiast ostatnia warstwa ma chronić przed opadami oraz zimnym wiatrem.

Na dół najlepiej sprawdzą się ocieplane spodnie lub specjalne ciepłe legginsy do biegania. Zaleca się korzystanie z dłuższych skarpet, które będą chronić ścięgno Achillesa.

W zimę nie wolno zapominać o nakryciu głowy. W zależności od preferencji biegacza może to być czapka lub opaska na uszy. Obowiązkowym elementem są rękawiczki z polaru lub materiału z membraną.

Bieganie jest jedną z najprostszych form aktywności fizycznej. Wybiera ją coraz więcej osób bez względu na wiek czy płeć. Warto zdecydować się na ubiór, który zapewni odpowiednią ochronę przed czynnikami atmosferycznymi – zarówno latem, jak i zimą. Ubrania w szafie biegacza powinny być zróżnicowane i zapewniać właściwą ochronę w każdej porze roku.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.