Wyprawy rowerowe to sposób na cieszenie się pogodą, aktywne spędzanie czasu, przebywanie z rodziną, a także poznawanie ciekawych miejsc w okolicy. Wojaże na dwóch kółkach mogą przynieść masę wspaniałych wspomnień. Aby jednak tak się stało, konieczne jest zatroszczenie się o bezpieczeństwo podczas jazdy. Podpowiadamy jak to zrobić i na co zwrócić szczególną uwagę.

Bezpiecznie podczas wyprawy rowerowej

Jazda rowerem to popularny sposób na spędzanie wolnego czasu oraz zażywanie dawki aktywności fizycznej. Bez względu na to, gdzie się poruszamy – po ścieżkach rowerowych, po mieście, po ulicach – należy zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo.


KASK ROWEROWY - czy na pewno jest konieczny ?


Jazda w kasku rowerowym w niektórych krajach jest nie tylko standardem, ale i obowiązkiem. Kaski rowerowe w większości krajów są wymagane w przypadku dzieci.

Jak wygląda sytuacja w Polsce? Na ulicach i ścieżkach rowerowych można spotkać coraz więcej świadomych rowerzystów, którzy traktują kask rowerowy jako podstawowy element swojego wyposażenia. Jego zadaniem jest ochrona w przypadku ewentualnych wypadków. Kask rowerowy zmniejsza ryzyko uszkodzenia czaszki np. w razie upadku. Takie uszkodzenie może być tragiczne w skutkach. Obecnie producenci oferują różnorodne modele, które nie tylko chronią głowę, ale również doskonale się prezentują.

Oprócz kasku niektórzy rowerzyści jeżdżący w trudnych warunkach, sięgają również po ochraniacze na łokcie i kolana.


Odblaski i oświetlenie rowerowe, czyli bądź widoczny na drodze


Elementem wyposażenia, który zwiększa bezpieczeństwo rowerzystów na drogach, są również odblaski oraz oświetlenie. Niektórzy poruszają się w kamizelkach odblaskowych, inni decydują się na mniejsze elementy odblaskowe. Odblaski sprawiają, że rowerzysta jest widoczny z odległości ok. 150-300 metrów. W przypadku mocnych lampek widoczność ta może wynosić nawet 1 kilometr. Dzięki temu kierowca jest w stanie zauważyć innego uczestnika ruchu z większego dystansu.

Mocne lampki rowerowe doskonale sprawdzają się również w dzień, poprawiając widoczność oraz bezpieczeństwo rowerzysty.


Ochrona przed słońcem – też jest ważna


W słoneczne dni warto również zadbać o inny aspekt bezpieczeństwa, którym jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Zwłaszcza podczas długich wypraw w pełnym słońcu zaleca się stosowanie kremów z wysokimi filtrami SPF 30 lub 50. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych poparzeń słonecznych. Aby nasze oczy nie męczyły się zbyt szybko przydadzą się także okulary rowerowe lub gogle, które oprócz ochrony przed słońcem, zapewnią ochronę przed kurzem i gałęziami.


Apteczka – nie tylko na długie wyprawy


Warto także wyposażyć się w niewielką apteczkę z podstawowym wyposażeniem. Jazda na rowerze może skończyć się drobnymi skaleczeniami czy otarciami. Dobrze jest zabrać ze sobą na wycieczkę chusteczki odkażające oraz plastry z opatrunkiem.


Wyprawa rowerowa z dziećmi


Wielu rodziców chce od najmłodszych lat zarażać dziecko pasją do rowerów. Wybierając się na wycieczkę z najmłodszymi, warto stosować zasadę kolejności: osoba dorosła-dzieci-osoba dorosła. Dorośli powinni rozpoczynać i zamykać szyk, wówczas mają pełną kontrolę nad poczynaniami swoich pociech.

Na wyprawy rowerowe z dziećmi polecane są również trasy, przez które prowadzą ścieżki rowerowe. Zaleca się unikania ruchliwych dróg.


Podstawowe zasady bezpiecznej jazdy rowerowej


Bezpieczeństwo podczas wypraw rowerowych pomogą również zapewnić:

  • regularne przeglądy rowerowe – zwłaszcza przed dłuższą wyprawą, ważne jest sprawdzenie stanu technicznego hamulców, opon, prawidłowej pracy oświetlenia oraz przymocowania fotelików dla dzieci,

  • sygnalizowanie manewrów – wciąż wielu rowerzystów zapomina, jak ważne jest sygnalizowanie skrętów wyciągniętą ręką, natomiast podczas wymijania innych rowerzystów czasami warto mieć w pogotowiu dzwonek,

  • odpoczynek – dłuższe trasy rowerowe wymagają przerw, by chwilę odetchnąć i nabrać sił na dalszą część drogi.

Aby jazda rowerem była przyjemnością, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze. To nie tylko troska o odpowiedni ubiór i akcesoria, regularny przegląd rowerów, ale również odpowiedzialne poruszanie się – zarówno po ścieżkach rowerowych, jak i drogach.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.