Jazda na rowerze powinna być przyjemnością bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Nie ma powodów, aby jesienią rezygnować z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. W walce z niekorzystną pogodą przychodzi odpowiednio dobrana odzież rowerowa.

odziez rowerowa jesien zima jak sie ubrac i co wybrac

Jaką odzież rowerową wybrać na jesień? Zła pogoda to nie wymówka, by nie pójść na rower

Jazda na rowerze powinna być przyjemnością bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Nie ma powodów, aby jesienią rezygnować z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. W walce z niekorzystną pogodą przychodzi odpowiednio dobrana odzież rowerowa.

Podstawowe zasady ubioru jesiennego na rower

Wybierając się jesienią na rower, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach ubioru. Oto one:

  1. Ubieraj się na tzw. cebulkę, aby w razie konieczności móc zdjąć warstwę odzieży.

  2. Jeżeli odczuwasz chłód po wyjściu z domu, to dobrze. Po kilku – kilkunastu minutach jazdy z pewnością się rozgrzejesz.

  3. Unikaj bawełnianej odzieży, zwłaszcza tej, która przylega bezpośrednio do ciała. Nasiąka potem, a pod wpływem wiatru wychładza organizm.

  4. Dobrze jest zabrać ze sobą rzeczy na zmianę, zwłaszcza na dłuższe trasy.

  5. Przed wyjściem na rower rękawiczki oraz skarpety można położyć na kaloryferze. Wówczas pierwsze minuty po wyjściu na dwór będą przyjemniejsze.

  6. Zawsze zakładaj kask bez względu na warunki atmosferyczne.

cieple czapki rowerowe rekawiczki jesienne na rower

Co jesienią założyć na dłonie, stopy i głowę?

Podczas jesiennych jazd na rowerze bardzo ważna jest ochrona dłoni przed zimnem. W zależności od temperatury należy wyposażyć się w odpowiednie rękawice – cieńsze lub grubsze. Jest to także uzależnione od indywidualnych preferencji – niektórym osobom dłonie marzną szybciej niż innym.

Rękawiczki na jesień powinny być wykonane z ocieplanego materiału i dodatkowo mogą być wiatroodporne i wodoodporne. Jednocześnie nie powinny ograniczać ruchów palców podczas obsługi manetek i klamek. Istotne jest także wybranie odpowiedniego rozmiaru. Nie mogą być one za ciasne, aby nie ograniczały prawidłowego krążenia krwi.

W przypadku stóp należy wyposażyć się w skarpety, które również nie mogą być za ciasne. Na rowerze dobrze sprawdzają się skarpety narciarskie. Ważne, aby były one dłuższe i chroniły łydki oraz piszczele. Ciekawym rozwiązaniem są skarpetki nieprzemakalne, które zapobiegają przemoczeniu stopy, a jednocześnie odprowadzają pot na zewnątrz.

Rowerzyści najczęściej decydują się na specjalne ochraniacze na buty (SPD), które zakładane są na standardowe obuwie rowerowe. Producenci oferują również cieplejsze buty za okres jesienno-zimowy.

Innym wyborem są buty rowerowe nazywane platformami lub obuwie trekkingowe. Wówczas zaleca się korzystanie ze sprayu do impregnacji.

Sam kask z reguły nie jest wystarczającym zabezpieczeniem głowy przed zimnem. Dlatego też w zależności od preferencji i pogody należy wybrać czapkę lub opaskę. Szyję ochroni natomiast komin lub kominiarka. W przypadku występowania mroźnych wiatrów zaleca się używanie okularów rowerowych lub gogli, które ochronią oczy i zapobiegną łzawieniu.

bluzy i kurtki rowerowe jesienna odziez rowerowa

Co jesienią założyć na tułów?

W zależności od warunków atmosferycznych można zdecydować się na różne elementy ubioru na górę. Oto poszczególne z części odzieży, w które wato wyposażyć się jesienią:

  • Koszulka termoaktywna (stanowi tzw. base layer) – powinna mieć długi rękaw i ciasno przylegać do ciała. Jesienią jest wręcz obowiązkowa, ponieważ odpowiada nie tylko za utrzymanie ciepłoty ciała, ale także suchości skóry (odprowadza pot). Koszulka powinna być wpuszczona w spodnie i nie wysuwać się z nich.

  • Koszulka rowerowa z długim rękawem – to doskonała zewnętrzna warstwa na mniejsze chłody.

  • Kamizelka – polecane są modele typu softshell lub windstopper. Dobrze chroni przed wiatrem, jednocześnie zapewnia właściwą wentylację i nie ogranicza ruchów.

  • Bluza – może być to typowa bluza z ciepłego poliestru lub cienka kurtka kolarska (lub biegowa). Najlepiej, aby była wyposażona w zamek na całej długości.

  • Cienka kurtka wiatrówka – chroni przed wiatrem, opadami oraz błotem. Jest lekka, a po zwinięciu zajmuje niewiele miejsca. Najczęściej nie jest wodoodporna, jednak dzięki temu zapewnia dobrą oddychalność.

  • Grubsza kurtka z membraną – sprawdzi się, gdy jesień zaskoczy niższymi temperaturami, jednak polecana jest szczególnie na okres zimowy.

cieple spodnie rowerowe ochraniacze na buty rowerowe

Co jesienią założyć na nogi?

Podobnie jak w przypadku tułowia, również odzież rowerowa na nogi powinna być dobierana z uwzględnieniem bieżących warunków atmosferycznych. Rowerowym niezbędnikiem na jesień są:

  • Długie spodnie rowerowe – zapewniają komfort jazdy bez względu na warunki atmosferyczne, zazwyczaj się ocieplane, a niektóre modele posiadają wiatroszczelne panele w przedniej części.

  • Bielizna termoaktywna – podobnie jak koszulka, także spodnie termoaktywne powinny przylegać ciasno do ciała.

  • Długie spodnie rowerowe wodoodporne – wykonane z materiału chroniącego przed wiatrem i dodatkowo wodoodpornego. Taki model spodni jest na tyle luźny że zazwyczaj można założyć na dowolne inne spodenki lub spodnie rowerowe.

  • Ochraniacze na kolana – są konieczne w przypadku jazd, które mogą zakończyć się upadkiem (np. w terenie lub po oblodzonej powierzchni). Polecane szczególnie do jazdy typu all-mountain lub enduro

  • Nakolanniki rowerowe - idealna na chłodniejsze dni, kiedy długie spodnie nie są jeszcze potrzebne. Moga być wykonane z ocieplanego materiału jak typowe jesienno-zimowe spodnie lub z letniego materiału jak letnie krótkie spodenki rowerowe.
  • Niektórzy rowerzyści na długie spodnie które nie posiadają wkładki rowerowej dodatkowo zakładają krótkie letnie spodenki z wkładką rowerową.

Strój rowerzysty powinien być dopasowany przede wszystkim do bieżących warunków atmosferycznych oraz indywidualnych preferencji. Każdy ma inną odporność na chłód.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.