Wybór idealnej odzieży wierzchniej na rower to nie lada wyzwanie. Na co zwrócić uwagę, aby być gotowym na każdą pogodę i wszystkie możliwe niespodzianki na trasie?

Wybór idealnej odzieży wierzchniej na rower to nie lada wyzwanie. Na co zwrócić uwagę, aby być gotowym na każdą pogodę i wszystkie możliwe niespodzianki na trasie?

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaka oddychalność, wodoodporność, przewiewność, wentylacja oraz komfort termiczny i sugerowany okres używania będą dla Ciebie najlepsze! Sprawdź razem, jakie są różnice.


Kurtka wiatrówka – na co zwracać uwagę przy zakupie?


Kurtka rowerowa wiatrówka - Rogelli CORE , lekka, oddychająca z odblaskowymi elementami.

Już sama jej nazwa sugeruje, jakie spełnia główne zadanie – osłania przed wiatrem. Nie możemy się jednak spodziewać po niej żadnej izolacji przed chłodem. Co sprawia, że to również najbardziej uniwersalna część garderoby i sprawdzi się w różnych warunkach. W ciepłe i gorące, ale wietrzne dni wystarczy narzucić ją na cienką bluzkę, aby otrzymać optymalny komfort. Natomiast w zimne dni wystarczy dodać cieplejsze warstwy pod spód, np. sięgając po bieliznę termiczną czy dobrej jakości polar, aby cieszyć się ciepłem.

Przy jej wyborze warto kierować się jej wagą – lekkie wiatrówki będą wygodniejsze podczas rowerowych wycieczek, a w przyszłości zajmą mniej miejsca w plecaku. Jej dużym plusem jest szybkie schnięcie oraz bardzo dobra oddychalność. Pamiętaj, aby dokonując ostatecznego wyboru spojrzeć również na materiał z jakiego została wykonana – to wpłynie na jej ostateczną wytrzymałość.

Warto, aby kurtka posiadała wywietrzniki pod pachami, które pomogą regulować temperaturę ciała i zapobiegną nadmiernemu poceniu się podczas jazdy na rowerze. Profesjonalna wiatrówka dla rowerzysty posiada również elementy odblaskowe, które są nieocenione, jeżeli chodzi o poprawę widoczności rowerzysty na dworze. Nie warto z nich rezygnować.

Istotną rzeczą dla kurtki przeciwwiatrowej są również rękawy zakończone gumką przy nadgarstkach, co zdecydowanie minimalizuje ilość chłodnego powietrza, jaka ma kontakt z rozgrzanym ciałem. Tak samo ważny będzie wysoki kołnierz, który zadba o szyję podczas jazdy.


Kamizelka na rower – mała, wielka rzecz


Kamizelka na rower to idealne rozwiązanie, gdy trenujemy w tak zwanych okresach przejściowych w pogodzie i często zaskakują nas duże wahania temperatury, czy silne wiatry, a nawet opady atmosferyczne. W takie dni świetnie sprawdzi się bezrękawnik, który znakomicie zadba o nasz komfort cieplny, ale także osłoni nas przed nieprzyjemnym wiatrem i deszczem. Tak, jak w przypadku wiatrówki, tak i tu przy zakupie szczególną uwagę warto poświęcić materiałowi z którego została wykonana, oprócz idealnego komfortu cieplnego, ważne jest, aby materiał odprowadzał nadmiar wilgoci na zewnątrz. Przyda się również dodatkowa technologia typu wiatroszczelna membrana, czy też hydrofobowa powłoka – to właśnie one dbają o Twoje zdrowie i pozwalają Ci się cieszyć jazdą na rowerze nawet podczas niesprzyjającej pogody.

Lekka kamizelka marki KAYMAQ. Całe plecy wykonane z siateczki, by nadmiar wilgoci mógł szybko odparować na zewnątrz, a plecy pozostawały suche.

Kamizelka kolarska KAYMAQ po złożeniu, mieści się w dłoni

Kamizelka rowerowa przyda się jednocześnie podczas przerw w trakcie jazdy. Gdy, zatrzymujemy się rozgrzani, nawet mały podmuch wiatru może sprawić, że będziemy przeziębieni lub wychłodzimy organizm.  Wysokiej jakości kamizelka rowerowa będzie cały czas dbała o odpowiedni poziom temperatury ciała poprzez odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Zwróćcie uwagę na model, ponieważ dla wielu osób cenny może okazać się przedłużany tył, który zakryje plecy, które są szczególnie narażone na wiatr podczas jazdy. Niezbędna może się okazać również wysoka stójka, która zadba o komfort cieplny dla szyi.

To jednak nie jedyna jej zaleta. Nie wahaj się i wybierz tą, która będzie posiadała odblaskowe elementy. Ważne również, aby była lekka i pakowna. Pamiętajcie, że nie może ona za mocno opinać ciała, ale nie może też być za luźna, ponieważ chłodne powietrze będzie dostawało się do Twojego ciała.


Bluza rowerowa – dlaczego warto i czym różni się od klasycznej bawełnianej bluzy?


Bluza rowerowa marki KAYMAQ model W15 - żywe kolory, unikalne wzornictwo

Bluzę rowerową od bluzy bawełnianej przede wszystkim rozróżnia krój. Bluza na rower ma dłuższy tył, który chroni wrażliwą dolną część pleców, szczególnie na przewianie. Wyobraź sobie, że jedziesz w pozycji mocno podchylonej do przodu w klasycznej bluzie – plecy na pewno byłyby częściowo odsłonięte. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, aby bluza posiadała ściągacz na dolnej krawędzi, dzięki temu będziesz z łatwością utrzymywać odpowiedni komfort cieplny nawet podczas jazdy na rowerze z wysoką prędkością lub podczas intensywnego wiatru.

Przy zakupie bluzy rowerowej nie zapominaj o rękawach – muszą mieć raglanowy krój, który pozwoli Ci na pełną swobodę w okolicy ramion, jest to niezwykle ważne, gdy wykonujesz manewry kierownicą.

Jak w przypadku omawianych już wyżej części garderoby cyrkulacja powietrza pod ubraniem jest bardzo ważna, ciało, które pozostaje w ruchu musi być ubrane w odzież oddychającą. Właśnie dlatego nie wszystkie materiały, a szczególnie te grubsze będą dobre na rower. Warto jednak zwracać uwagę na dodatkowe wstawki wentylacyjne z siateczek mesh – to one znacząco poprawiają komfort pod bluzą.

Przy wyborze idealnej odzieży wierzchniej na rower, niezależnie już od tego, czy będzie to kurtka wiatrówka, kamizelka rowerowa, czy bluza rowerowa warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych, jednak niezbędnych elementów:

  • dłuższy tył ubrania, który ochroni plecy przed chłodem
  • podwyższany kołnierz chroniący szyję przed wiatrem
  • odblaskowe wstawki ratujące życie
  • oddychający materiał

Oraz na samym końcu indywidualne preferencje. Pamiętajcie, że warto kupować również ufając własnej intuicji, co do potrzeb i sytuacji, które mogą Was spotkać na drodze. W końcu każdy kolarz i każda kolarka ma swój indywidualny styl jazdy oraz treningów. Niezmiennie od tego życzymy Wam samych trafnych rowerowych wyborów! Ze sportowymi pozdrowieniami i na luźnej łydzie!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.