Nie wiesz jak zabezpieczyć swoje kolana / nogi w chłodniejsze dni? Przeczytaj nasz krótki informator,  co warto mieć ze sobą w chłodniejsze dni by zapewnić komfort cieplny swoim kolanom.

Jak chronić kolana przed chłodem podczas jazdy na rowerze?

Najczęściej przyczyn bólu kolan rowerzyści dopatrują się w nieprawidłowej pracy nóg podczas jazdy, nierozwiniętej jednej grupy mięśni w porównaniu do grupy antagonistycznej, niewłaściwym ustawieniu siodełka czy bloków w przypadku pedałów zatrzaskowych.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że za bólem kolan stać może zimno i wychłodzenie tej części ciała. Gdy temperatura spada poniżej +10 stopni Celsjusza, szczególną uwagę należy poświęcić nie tylko dłoniom czy stopom (które pozornie najszybciej się wychładzają), ale przede wszystkim kolanom.

Dowiedz się, jak chronić kolana przed chłodem.

Jak chronić kolana przed wychłodzeniem podczas jazdy na rowerze?

W trakcie jazdy rowerem nagrzewają się mięśnie nóg. To sprawia, że często rowerzysta nie odczuwa zimna. Kolana są narażone na działanie negatywnych warunków atmosferycznych. Ta część ciała nie jest osłonięta przez tłuszcz i mięśnie, przez co jest bardziej narażona na wychłodzenie.

Najczęściej jesienią oraz zimą zakładamy długie spodnie i bieliznę termoaktywną, które chronią całe nogi przed wychłodzeniem. Warto jednak w zimniejsze dni dodatkowo korzystać z ocieplaczy na kolana. Nakolanniki można również zestawiać z krótkimi spodenkami oraz spodniami 3/4. Zależy to od indywidualnych preferencji oraz odporności rowerzysty na zimno.


Nakolanniki lub nogawki na rower


Nakolanniki na rower to rozwiązanie, które wykorzystywane jest w połączeniu z innymi elementami odzieży. Ocieplacze na kolana mają postać materiałowych tub, które najczęściej po założeniu sięgają od połowy uda i kończą się kilka centymetrów pod kolanem. Ich zadaniem jest ochrona przed chłodem oraz wiatrem.

Wewnątrz pokryte są materiałem, którego zadaniem jest zapewnienie ciepła (np. polarem). Z reguły zewnętrzna (wierzchnia) warstwa jest elastyczna i zapewnia odpowiednie dopasowanie do ciała.

Podczas wyboru nakolanników należy przede wszystkim kierować się ich rozmiarem. Jeżeli będą za ciasne, mogą powodować dyskomfort i obciskać uda – zwłaszcza podczas dłuższych wypraw. Zbyt luźne ochraniacze będą się samoistnie zsuwać, co również może być uciążliwe.

Niektóre modele dodatkowo wyposażone są w odblaskowe elementy, które zwiększają widoczność rowerzysty – zwłaszcza po zmroku. Ciekawą funkcjonalnością jest także pasek silikonu wszyty wewnątrz. Zapobiega on samoistnemu obsuwaniu się materiału z ud.

Zadaniem nakolanników jest ochrona przed wyziębieniem oraz przewianiem stawów. Szczególnie polecane są osobom, które dotychczas uskarżały się na ból kolan po dłuższych jazdach rowerem w chłodniejsze dni.

Alternatywą nakolanników są nogawki rowerowe. To tak naprawdę wydłużona wersja nakolanników. Mają te same zalety co nakolanniki plus dodatkowo chronią nie tylko kolana ale także całą łydkę.

Atutem ochraniaczy na kolana lub nogawek jest to, że można je mieć zawsze pod ręką, niekoniecznie na kolanach. Można je spakować do plecaka i założyć w przerwie podczas jazdy, gdy poczujemy dotkliwy chłód. Ponadto nogawki mogą pełnić także funkcję ochronną latem – zabezpieczając przed działaniem promieni słonecznych (wersja nieocieplana, wykonana z materiału jak letnie krótkie spodenki kolarskie).


Spodnie z nogawką 3/4 na rower


Właściwą ochronę kolan w chłodniejsze letnie dni oraz cieplejszą jesień zapewnić mogą spodnie z nogawką 3/4. Ochronią one przed wiatrem oraz doskonale sprawdzą się podczas średnich temperatur.

Spodnie z nogawką 3/4 to rozwiązanie pośrednie pomiędzy krótkimi spodenkami a długimi spodniami. Chronią uda, kolana oraz część łydki przed działaniem czynników atmosferycznych. Niektórzy rowerzyści decydują się na używanie ich w połączeniu z dłuższymi skarpetami lub ochraniaczami na łydki.

Podobnie jak w przypadku ochraniaczy na kolana zazwyczaj wykonane są z elastycznego materiału, który dopasowuje się do kształtu ciała. Mogą być wzbogacone o elementy odblaskowe, co zwiększa widoczność rowerzysty po zmroku.


Długie spodnie na rower


Późna jesień oraz zima to czas, w którym szczególnie należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed chłodem podczas jazdy rowerem. Nieodzownym elementem każdego rowerzysty w tym okresie są długie spodnie.

Długie spodnie na rower mogą być wykonane z elastycznego, cieńszego materiału. Dostępne są również modele typowo zimowe – ocieplone, które doskonale sprawdzają się w niższych temperaturach.

Długie spodnie na rower oprócz elementów odblaskowych mogą być wyposażone w suwaki na dole. Ułatwiają one zakładanie oraz zdejmowanie odzieży, a także zapewniają doskonałe dopasowanie do łydki i kostki.

Ten element odzieży z powodzeniem może być łączony z ochraniaczami na kolana. Konstrukcja nakolanników umożliwia założenie ich bezpośrednio na spodnie, co daje dodatkową ochronę tych newralgicznych punktów ciała.

Ochrona kolan przed chłodem i innymi czynnikami atmosferycznymi jest bardzo ważna. Wiele osób błędnie przypisuje bóle kolan nadmiernemu wysiłkowi fizycznemu. Tymczasem w okresie jesiennym i zimowym nietrudno o wychłodzenie tej części ciała, co jest jednym z głównych powodów odczuwania bólu po jeździe rowerem.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.