Każdy posiadacz roweru wie, że ryzyko jego kradzieży w naszym kraju jest niestety spore. Pozostawiając rower w przestrzeni publicznej musimy się z tym liczyć. Jednocześnie często nie jesteśmy w stanie nie spuszczać go z oka. Rozwiązaniem jest zastosowanie zapięcia rowerowego, które skutecznie chroni przed kradzieżą.

Na rynku możemy obecnie znaleźć szeroki wybór tego rodzaju zabezpieczeń. Część z nich to kosztowne zapięcia, których cena wynosić może nawet kilkaset złotych. Nie brakuje jednak również tanich zabezpieczeń, które możemy kupić już od 20 złotych. Czy jednak zakup takiego zapięcia rowerowego ma sens? Przekonajmy się.

Wśród posiadaczy rowerów oraz sprzedawców pokutuje mit, że cena zapięcia rowerowego powinna wynosić minimum 10 procent wartości roweru. Nie jest to do końca prawdą. Musimy mieć bowiem świadomość, że nie tylko drogie, profesjonalne rowery są dla złodzieja atrakcyjnym łupem. Wielu z nich kradnie również tanie modele, ponieważ często są one słabiej chronione i po prostu stają się łatwą okazją. Dlatego też jeśli nie chcemy by nasz rower został skradziony warto zadbać o dobre zabezpieczenie - niezależnie od ceny modelu.


Tanie zapięcia rowerowe - co warto o nich wiedzieć?


Na rynku gadżetów i akcesoriów rowerowych możemy obecnie znaleźć szeroką ofertę rozwiązań. Najpopularniejsze a jednocześnie najtańsze zapięcia rowerowe to tzw. linki, czyli zabezpieczenia, które zbudowane są z stalowej linki obleczonej otoczką z tworzywa sztucznego. Ich zaletą, poza niską ceną jest z pewnością lekkość oraz fakt, że nie zajmują one zbyt dużo miejsca. Niestety, są stosunkowo łatwe do przecięcia i nie sprawdzą się raczej jako skuteczna ochrona. Tanie są również łańcuchy rowerowe, które wykonane są ze stalowych przęseł. Ich cena jest nieco wyższa, niemniej jednak odporność na przecięcie czy piłowanie również.


Czy warto kupić tanie zapięcie rowerowe?


Zastanawiając się czy tanie zapięcie rowerowe za 20 złotych ma sens powinniśmy brać po uwagę nie cenę swojego jednośladu lecz to, w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Warto bowiem mieć świadomość, że złodzieje są w stanie sforsować każde, nawet najbardziej drogie zapięcie rowerowe. Potrzeba im będzie jedynie więcej czasu. Pod uwagę więc powinniśmy wziąć to na jak długo oraz w jakich miejscach zostawiamy swój rower. Tanie zapięcie rowerowe może mieć sens jedynie w przypadku gdy zostawiamy rower w uczęszczanych przez ludzi miejscach na kilka chwil. Jeśli rower zostaje bez naszej opieki na długo - wówczas lepiej postawić na skuteczniejsze rozwiązania.

Zapięcie do roweru marki FORCE. Tanie, cena nie przekracza 20 zł. Przyda się gdy masz rower,  gdy musisz od niego odejść na kilka metrów ale pozostaje w twoim zasięgu wzroku.


W jaki sposób skutecznie chronić swój rower przed kradzieżą?


Jeśli nie chcemy korzystać z bardzo tanich ale niestety niezbyt skutecznych linek rowerowych mamy do wyboru sporo możliwości. Wśród nich wspomnieć należy między innymi o łańcuchach, które również są dość ekonomiczną opcją. Osoby, którym zależy na naprawdę solidnej ochronie powinny postawić na zapięciu rowerowym typu U-lock. Stalowy pałąk i ramka są naprawdę trudne do przecięcia. Minusem tego rozwiązania poza wyższą ceną jest jednak waga i rozmiar zabezpieczenia.
Jeśli zależy nam na tym, by zapięcie rowerowe chroniło a jednocześnie nie było zbyt duże postawmy na zabezpieczenia składane, które są solidne a przy tym nie zajmują dużo miejsca. Dodatkowo warto pomyśleć o lokalizatorze GPS oraz o oznakowaniu roweru.

Zapięcie ONGUARD - ULOCK - skala bezpieczeństwa 80/100, czyli rower zapięta, może pozostać na dłuższą chwilę bez obserwacji.

Podsumowując, tanie zapięcia rowerowe wykonane są często z materiałów gorszej jakości, które łatwiej jest przeciąć czy zerwać. Nie stanowią więc dla złodzieja tak dużej przeszkody jak nowoczesne, nieco bardziej kosztowne zabezpieczenia. Nie oznacza to jednak, że ich zakup jest bez sensu. Również one wymagają czasu niezbędnego do ich sforsowania. Dlatego też w sytuacji, gdy pozostawimy rower na krótki czas w miejscu uczęszczanym przez inne osoby ono również sprawdzi się jako ochrona. Niemniej jednak, jeśli zostawiamy rower na kilka godzin każdego dnia (np. dojeżdżając do pracy) - wówczas lepiej postawić na najbardziej niezawodne zabezpieczenia takie jak np. U-lock ze stalowego pałąka.


Top 10 najlepiej sprzedających się zapięć rowerowych


Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Wysyłając pytanie wyrażasz zgodę na przetwarzane twoich danych zgodnie z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.