Filtruj
× Filtry
Filtry
  • Status
  • Marka
  • Asortyment
  • Kolor
  • Rodzaj zapięcia antykradzieżowego
  • Długość zapięcia
Wyczyść Filtruj

Rodzaje zapięć rowerowych - poznaj szeroki wybór

Zapięcia rowerowe mogą przybierać różne formy, a w zależności od wybranego modelu zapłacimy za nie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Czym różnią się typy zapięć i jakie najlepiej wybierać? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, dlatego najlepiej po prostu zapoznać się z dostępnym asortymentem, a później zdecydować, które zapięcie najbardziej odpowiada naszym aktualnym potrzebom. 

Zapięcie rowerowe linka - najpopularniejszy typ zapięć antykradzieżowych

Najczęściej spotykane są zapięcia rowerowe w formie stalowej linki z gumowym zabezpieczeniem na wierzchu. Można spotkać je nie tylko w sklepach sportowych, ale też w marketach czy na bazarach i z reguły nie kosztują one więcej niż kilkadziesiąt złotych. Są zamykane na specjalny kluczyk lub na kilkucyfrowy szyfr, który możemy ustawić wedle swoich preferencji. 

Niska cena tego zabezpieczenia sprawia, że jest ono najbardziej kuszące dla amatorów sportu, jednak warto wiedzieć, że ma ono najniższą skuteczność ze wszystkich dostępnych modeli. Złodziej może pozbyć się go stosunkowo łatwo i szybko, jeśli tylko ma przy sobie odpowiednie obcęgi. Dlatego ten rodzaj zabezpieczenia antykradzieżowego polecany jest tylko na krótkie postoje, podczas których z reguły mamy swój rower na oku, tylko jesteśmy od niego w pewnym oddaleniu, np. podczas wizyty w sklepie. Jego zadaniem jest głównie opóźnić potencjalnego złodzieja na tyle, żebyśmy zdążyli zareagować na podejrzane działania.

Zapięcia antykradzieżowe łańcuchowe

Zapięcia łańcuchowe bywają droższe, ale ich skuteczność jest znacznie lepsza niż zapięć w postaci linki. Wykonywane są ze specjalnie utwardzanej stali z domieszką manganu, która jest trudna do przecięcia nawet przy pomocy fachowych narzędzi. Zapięcia antykradzieżowe łańcuchowe mają też lepszej jakości zamek zabezpieczony przed rozwiercaniem i podważaniem. Dostępne są w różnych długościach, dlatego możemy dobrać zarówno takie, które pozwolą na przypięcie roweru do stojaka, jak i na tyle szerokie, że pozwolą na spięcie dwóch czy kilku rowerów lub przypięcie pojazdu do drzewa. Zazwyczaj tego typu zapięcia mają nylonową powłokę zapobiegającą porysowaniu roweru i otwierane są za pomocą kluczyka. Zapięć łańcuchowych możemy używać nawet wtedy, gdy na dłużej oddalamy się od roweru. 

Zapięcie antykradzieżowe U-lock

Jak wskazuje nazwa, ten typ zapięcia rowerowego ma kształt litery “U”. Wygląda raczej niepozornie i na pierwszy rzut oka może wydawać się mniej bezpiecznym rozwiązaniem niż łańcuch, ale według ekspertów to właśnie takie zapięcie stanowi największe wyzwanie dla złodzieja. Wykonywane jest ze stali hartowanej i zabezpieczane czterozapadkowym mechanizmem blokującym. Jest odporne nie tylko na cięcie, ale i rozwiercanie, stosowanie dźwigni, kucie czy wyważanie. Doskonałej jakości zamek jest automatycznie uszczelniany, dzięki czemu nie musimy obawiać się trudności z otwieraniem spowodowanych przez brud czy błoto. Warto jednak zwrócić tutaj uwagę na dobre dopasowanie U-locka do rozmiaru roweru - jeśli zamek będzie zbyt duży, wzrasta ryzyko wypięcia roweru. Te zapięcia rowerowe należą do najdroższych na rynku, ale też charakteryzują się największą skutecznością w ochronie roweru. 

Oczywiście jest wiele innych typów zapięć rowerowych, w tym zapięcia składane czy Ring Locki, jednak wymienione tutaj są zdecydowanie najczęściej wybieranymi przez klientów zabezpieczeniami.

Czy zapięcie antykradzieżowe do roweru powstrzyma złodzieja?

Żaden producent nie zagwarantuje stuprocentowej skuteczności swojego sprzętu, bo nawet najlepsze zabezpieczenie może zostać złamane przy odpowiedniej wiedzy i narzędziach. Jednak kluczowe w zapięciach do rowerów jest nie to, by nie dało się ich otworzyć, lecz to, by potrzebny na to czas był możliwie najdłuższy. Jeśli zostawiamy pojazd w zaludnionych miejscach złodziej ma często tylko kilkadziesiąt sekund na dokonanie kradzieży, która nie zostanie zauważona. Dlatego dobrej jakości zamki często po prostu zniechęcają do podejmowania prób i sprawiają, że złodziej uda się na poszukiwanie łatwiejszego łupu. 

Żartobliwie mówi się, że aby rower był bezpieczny, wystarczy, że będzie lepiej zabezpieczony niż inne pojazdy w pobliżu - i ta zasada z reguły się sprawdza. Jeśli zadbamy o jakość zabezpieczenia rowerowego, prawdopodobnie uchronimy się nie tylko przed kradzieżą pojazdu, ale nawet przed samą próbą kradzieży. Jeśli więc chcemy pozostawiać rower bez opieki na dłużej, szczególnie w dzielnicach charakteryzujących się sporą przestępczością, najlepiej zainwestować w droższe zabezpieczenia typu łańcuch lub U-lock, bo te zdecydowanie warte są swojej ceny.

Gdzie kupić zapięcie antykradzieżowe do roweru?

Zapięcia rowerowe najlepiej kupować w profesjonalnych sklepach sportowych, które mają asortyment od sprawdzonych producentów. Dzięki temu mamy pewność, że kupujemy sprzęt wysokiej jakości, który będzie chronił nasz pojazd przez długie lata. Jeśli chcesz kupić zabezpieczenie antykradzieżowe szybko i bez konieczności wychodzenia z domu, nic prostszego - skorzystaj z szerokiej oferty zabezpieczeń dostępnej w naszym sklepie internetowym. Zachęcamy też do skorzystania z oferty innych akcesoriów rowerowych, takich jak kaski, plecaki czy oświetlenie. Życzymy udanych zakupów!

czytaj dalej zwiń